x-kom hosting

E6750 Podkręcanie

Repcak
utworzono
utworzono

A więc tak mój sprzęt to:

procek: intel core 2 duo e6750

grafika: INNO 3D 8800 GT Clocked version

ram: Patriot 2x1 GB PC 2 6400 800 Mhz

płyta główna: Asusu P5K

A więc teraz przejdę do rzeczy, chce podkręcić procka.

Powiedzcie dokładnie mi dokładnie jak to zrobić bo ostatnio kręciłem kilka lat temu Pentium III 800 Mhz do 1000 Mhz.

Co pozmieniać, a więc co i jak.

Crysis na ustawianiach High średni śmiga mi z 30 FPS'ami 25 przy akcji a jak jest duzo wybuchów to około 15 FPS ale nie widać ścięć. Jednak po edycji pliku konfiguracyjnego żeby wycisnąć jeszcze więcej z DX 9 ( mam win XP) maksymalny FPS to 28 przy akcji 20-23 i przy wybuchach około 12.

Aktualnie procek ma około 2.6 Ghz ja chce go wykręcić do około 3 Ghz.

PS: Czy podkręcanie procka nie koliduje w jakiś sposób z gwarancją.

falcon1984
komentarz
komentarz

A więc tak:

Podkręcamy wszystko w Biosie. Zakładka coś w stylu Advanced Chipset Features. Zwiększasz CPU FSB na 375MHz (1500) i wtedy uzyskasz 3GHz. Napięcia nie trzeba podnosić dla procka. I to chyba tyle.

Kontroluj temperatury procka SpeedFanem i Everestem. Sprawdź stabilność Orthosem (2-3h działania) oraz 3DMarkiem.

Good luck :P

Gwarancji nie tracisz bo zmiany są zapisywane tylko w Biosie płyty głownej. Wyjmuje się jakby co bateryjke i już masz standardowe ustawienia :P

Repcak
komentarz
komentarz

Niestety dziadulce mi plobę założyli ;/ więc nie moge go otwierać, ale raczej problemu nie będzie.

A maksymalnie bezpiecznie e6750 na chłodzeniu pentagrama można do ilu podkręcić?

falcon1984
komentarz
komentarz

Podaj dokładne namiary na to chłodzenie.

Ale myśle, że do 3.2GHz spokojnie można podkręcić procesor na tym chłodzeniu.

Generalnie zasada jest taka, że masz mnożnik 8 na procesorze i dobierasz tak FSB, żeby dostać porządana częstotliwość.

8 x 375MHz = 3000 czyli 3 GHz ;)

Nitram
komentarz
komentarz

Plomba... Bez sensu... Gwarancja jest na części a nie na obudowę xD Nie rozumiem niektórych sklepów...

Repcak
komentarz
komentarz

Ale dziady dowliły mi pląbę i pewnie jak je zerwę to wrazie usług gwarancyjnych będę musiał sam załatwiać, a tak wystarczy tylko im zanieść.

Wentylator: http://www.4max.pl/default.asp?g=24&gg...mp;produkt=2800

falcon1984
komentarz
komentarz

Wentyl w miarę dobry. Możesz kręcić spokojnie ponad 3GHz ;) W taki sposób jak napisałem powyżej...

Repcak
komentarz
komentarz

To dam na początek 3 Ghz, potem zrobię test w Evereście i w demie Crysisa.

A czy to da jakieś rzeczywiste poprawy w wydajności?

falcon1984
komentarz
komentarz
To dam na początek 3 Ghz, potem zrobię test w Evereście i w demie Crysisa.

A czy to da jakieś rzeczywiste poprawy w wydajności?

Tak, powinno dać kopa. Procesor ogólnei poprawia wydajność całego sprzętu.

Repcak
komentarz
komentarz

Tak na wszelki wypadek oto dane z everesta:

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika HDD (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Temperatury

Płyta główna 37 °C (99 °F)

Procesor graficzny 54 °C (129 °F)

Otoczenie procesora graficznego 39 °C (102 °F)

Seagate ST3250410AS 35 °C (95 °F)

Wentylatory

Obudowa 2250 RPM

Zasilacz 3325 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 2.19 V

Aux 3.44 V

+3.3 V 3.22 V

+5 V 5.38 V

+12 V 10.94 V

-12 V -11.52 V

-5 V -4.29 V

Debug Info F FF 96 CB

Debug Info T 37 00 00

Debug Info V 89 D7 C9 C8 B4 CF B2 (03)

Tu jeszcze info z zakładki przetaktowanie:

Pole Wartość

Właściwości procesora

Typ procesora Nieznane

CPUID: nazwa procesora Intel® Core2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz

CPUID: nr wydania 000006FBh

Szybkość procesora

Częstotliwość taktowania procesora 2673.18 MHz (oryginalny: 2667 MHz)

Mnożnik procesora 16.0x

Procesor FSB 167.07 MHz

Pamięć podręczna procesora

Pamięć podręczna L1 kodu 32 KB

Pamięć podręczna L1 danych 32 KB

Pamięć podręczna L2 4 MB (On-Die, ATC, Full-Speed)

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 64-0603-000001-00101111-070307-Bearlake$A0751055_BIOS DATE: 07/03/07 10:01:10 VER: 08.00.12

Nazwa płyty głównej Nieznane

Właściwości BIOS'u

Data BIOS'u systemowego 07/03/07

Data BIOS'u wideo 11/06/07

DMI: numer wersji BIOS'u 0603

Mnożnik zmienia się jeszcze na 11.5x 232.44 Mhz

Jak coś jeszcze się przyda do sprawdzenia bezpieczeństwa podkręcania to pisać.

Nitram
komentarz
komentarz

Może ktoś dać dokładniejsze namiary na to menu gdzie się zmienia FSB i co dokładnie zrobić :P Bo mam tam ze 4 opcje chyba jeśli to jest to co znalazłem. Płytka ta sama...

falcon1984
komentarz
komentarz

Poszukajcie dokładnie w BIOS-ie, we wszystkich możliwych zakładkach. Musi gdzieś być CPU FSB. A jak podkręcać? Napisałem już w pierwszym poście :P

Repcak
komentarz
komentarz

Temperatury

Płyta główna 37 °C (99 °F)

Procesor graficzny 54 °C (129 °F)

Otoczenie procesora graficznego 39 °C (102 °F)

Seagate ST3250410AS 35 °C (95 °F)

temperatura płyty głównej to temperatura procka?

odpowiednie temperatury do clockowania?

falcon1984
komentarz
komentarz
Temperatury

Płyta główna 37 °C (99 °F)

Procesor graficzny 54 °C (129 °F)

Otoczenie procesora graficznego 39 °C (102 °F)

Seagate ST3250410AS 35 °C (95 °F)

temperatura płyty głównej to temperatura procka?

odpowiednie temperatury do clockowania?

Dobre temperatury. Zmierz temp. procesora programem SpeedFan... i podaj to zobaczymy co i jak.

nokia
komentarz
komentarz

Możesz też sprawdzić temperatury w BIOSIE - w ASUSIE należy to zrobić tak;

1. Zakładka Power

2. Headware Monitor (czekamy na odczyt)

3. Masz otwarte temp:-))

Myślę, że tam bedą najdokładniejsze:-))

Markus123
komentarz
komentarz

W Crysisie ograniczeniem jest raczej karta graficzna, a nie procesor. Jak chcesz kręcić, to postaraj się wyciągnąć co najmniej z 3,5 GHz (tylko oczywiście stopniowo, sprawdzając temperaturę i stabilność!!!, tak jak inni radzili wcześniej). Wykręcenie tego procesora z 2,66 GHz na 3 GHz da Ci kopa maksymalnie do około 10 - 15%, jest to w zasadzie niezauważalna różnica, więc jeśli chcesz zobaczyć jakiś efekt, to o te minimum 3,5 GHz warto by się postarać.

Przy okazji przejrzyj ten artykuł, może okazać się pomocny: http://www.tomshardware.com/2007/11/08/dual_vs_quad/

Repcak
komentarz
komentarz

A więc tak, CPU 30°c i pisze że FSB ma 1333 Mhz ;/

Nitram
komentarz
komentarz

Jeszcze mam pytanko... Bo znalazłem już gdzie kręcić... Mam teraz na 2.88Ghz i temp ok... Ale jak sprawdzić czy w stresie nie będą za duże? Jest jakiś program do tego? Coś gdzieś czytałem, że są takie programy obciążające procek i sprawdzające czy właśnie będzie stabilnie wszystko chodzić... Aha... Jeszcze jedno pytanie dodatkowe :D : W programie SpeedFan jest taki odczyt: AUX - Mam go na 127 stopni :D i ikonka, że się jara xD Wszystko z kompem ok oczywiście... I jeszcze - bo mam w sumie chyba 3 wiatraczki w budzie - procek, zasilacz :D no i obudowa... Wszystkie chodzą ale odczyt mam tylko z procka (w każdym programie) - coś trzeba zrobić, podłączyć żeby były wszystkie odczyty ?

Pozdro!

falcon1984
komentarz
komentarz

Ściągnij Orthosa, włącz Blend stress i po kilkunastu minutach temperatura się w stresie ustabilizuje i nie będzie wzrastać. I to jest właśnie ta temp. w stresie maksymalna. Mierz ją SpeedFanem i Everestem. A z odczytami z innych jak nie ma to już nic nie poradzisz raczej...

Repcak
komentarz
komentarz

Zrobiłem test speed fanem i oto wyniki:

System: 36c

CPU: 22c

AUX (ikonka płomienia): 127c

HDD: 34c

Core 0: 19c

Core 1: 19c

Core (ikonka płomienia): 54c

Ambient: 39c

Powinienem się martwić? Co to jest AUX?

falcon1984
komentarz
komentarz

Ten AUX to jakiś błędny odczyt. U mnie jest -40C na przykład :P Nie martwiłbym się tym wskazaniem ...

Z tego co widzę to masz niezłą lodówkę w obudowie, procek 20C i dysk 34C. Spokojnie możesz podkręcać...

A jakie temp pokazuje ci Everest?

Repcak
komentarz
komentarz

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika HDD (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Temperatury

Płyta główna 44 °C (111 °F)

Procesor graficzny 67 °C (153 °F)

Otoczenie procesora graficznego 51 °C (124 °F)

Seagate ST3250410AS 38 °C (100 °F)

Wentylatory

Obudowa 2265 RPM

Zasilacz 3325 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 2.18 V

Aux 3.44 V

+3.3 V 3.20 V

+5 V 5.38 V

+12 V 11.67 V

-12 V -11.52 V

-5 V -4.60 V

Debug Info F FF 95 CB

Debug Info T 44 00 00

Debug Info V 88 D7 C8 C8 C0 CF BF (03)

Wyniki z everesta, czy zakładka: przetaktowanie, w everescie to normalna sprawa czy wiąże się z jakimiś problemami ze sprzętem.

falcon1984
komentarz
komentarz

Ta zakładka to normalna sprawa.

Myśle, że spokojnie możesz sobie procesor podkręcić na 3GHz lub ciut wyżej.

Repcak
komentarz
komentarz

Dobra zajrzałem do BIOSa w CPU configyration, i wszystkie opcje związane z OC, np: FSB i mnożnik były na szaro i nie da się ich wybrać; jakaś funkcja z związane z CPU jest ustawiona na AUTO, może ją wyłączyć.

Spokojnie mogę podkręcić do 3ghz, na mocniejsze podkręcanie za słabe chłodzenie?

Nitram
komentarz
komentarz

Odpaliłem właśnie tego orthosa chodzi trochę i wygląda na to, że temp zostanie na poziomie ~43 stopni przy 2.88 Ghz... To chyba nieźle :D Ale jeszcze jedno pytanie... dlaczego wentyl od procka nie jedzie na max obrotach (ok 2050 jest a raz kiedyś widziałem 2300) ??? Czy ten orthos sprawdza również stabilność systemu? Właściwie nie wiem co to znaczy... To, że mi się nic nie powiesi podczas pracy?Hmmm... A wskaźnik System w SpeedFan to temp płyty głównej? Mam na 45... I ile jeszcze mógłbym kręcić jak mam te 42-43 stopnie... ? Tak orientacyjnie... Chłodzenie boxowe.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.