x-kom hosting

Nowy dysk twardy i moje pytania.

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: hixmen ,
kamilslimak
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam wszystkich otoż za niedługo kupuje drugi dysk twardy (jeszcze nie wiem dokładnie jaki wiem że będzie ze złączem SATA) ale nie o to chodzi otoż chciałbym wszystkie rzeczy z mojego teraźniejszego dysku poprzerzucać na nowy i oto moje pytania:
1.Wiem jak podłączyć dysk ale nie wiem jak zrobić żebym mógł przerzucać pliki z jednego dysku na drugi(przy podłączeniu obu dysków)?
2. Zainstalowałem program Plop boot manager ale nie wiem czy będę mógł wykonać instalacje windows 7 z usb skoro będę musiał to zrobić na nowym dysku a tam przecież nic nie ma (bo plop instalowałem na teraźniejszym dysku).
3. Czy będę mógł przerzucać pliki nawet jak na nowym dysku zainstaluje windows 7 64bit a na tym dysku mam windows xp 32 bit(przy podłączeniu obu dysków)?
specyfikacja kompa:
gygabyte ga-x48-dq6
intel core 2 duo e 8400
ati radeon hd 6670 xfx
4 gb ramu
forton fsp 450W
Samsung HD250HJ (SATA)
windows xp 32 bit home edition sp3
Z góry dzięki za odpowiedź.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Jaki jest powód że chcesz użyć Plop boot manager. Posiadana płyta główna nie obsługuje botowania z usb, nie masz nagrywarki. Plop boot manager można ponoć uruchomic poprzez płytę cd opcja jesli masz instalator na usb a płyta główna ma problem z botowaniem z usb . Można by było uruchomić program z dysku mając podpięte dwa dyski. W tedy pliki rozruchowe prawdopodobnie zainstalują się na starym dysku. I Windows 7 nie uruchomisz jak odepniesz pierwszy dysk. Jeśli taka opcja by Ci odpowiadała to uruchamiasz zainstalowany na starym dysku  Plop boot manager. I wybierasz instalacje z usb i zakładasz partycję na drugim dysku i instalacja. W większości przypadków zaleca się instalować system i na ten czas podpięty jeden dysk. To już od Ciebie zalezy jaki dokonasz wybór. Jeśli chodzi o przerzucanie plików to nie powinno być problemów.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

Zainstalowałem PLOP'a bo nie mam nagrywarki a płyta też nie obsługiwała bootowania z pendrive. Czyli co stworzyć nową pratycje zainstalować na nią 7 i co dalej podpiąć drugi dysk i co dalej?I jak bym miał pliki przerzucać z dysku na dysk?

 

 

I Windows 7 nie uruchomisz jak odepniesz pierwszy dysk.

Ale ja chciałem instalować windowsa 7 przy obu podłączonych dyskach, bo potrzebuje programu plop

hixmen
komentarz
komentarz

Możesz zainstalować drugi system na starym dysku jak chcesz dwa systemy na jednym. Ale też możesz na drugim tylko musi być podpięty i jak pisałem w poprzednim poście. Wtedy pliki startowe wszystkich systemów będziesz miał na starym dysku i odpinając stary dysk nie uruchomisz Windows7. Jeśli zainstalujesz dwa systemy na jednym dysku ale na osobnych partycjach. To drugi dysk może być jako dysk na dane. To żeby mozna było umieszczać dane na drugim dysku to tylko załozysz partycję i z formatujesz z poziomu systemu obojętnie którego w zarządzaniu dyskami.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

Czyli podsumowywując mam 2 wyjścia albo stworzę nową partycję i na nią zainstaluje system albo podepne nowy dysk i na niego zainstaluje windows 7. Aha czyli jak zainstaluje nową partycje na nowym dysku i stary będzie ciągle podłączony to w zarządaniu dyskami będzie widzał oba dyski tak? I nie będzie żadnych problemów jeżeli podłącze nowy dysk i na nim przez pendrive i program plop będę chciał zainstalować siódemkę(przy obu podłączonych dyskach)?

hixmen
komentarz
komentarz

Z opisu ostaniego postu wynika ze chcesz instalowac dwa razy Windows7 tylko po co. Chodzi o to że przez ten plop czy jak mu tam zainstalowany na starym jak zainstalujesz Win 7 na nowym to same pliki startowe raczej zainstalują się na starym . Nie jest to problem tylko zależność żeby uruchomić Win 7 będziesz musiał miec podpięty stary dysk czyli oba. A przy starcie będziesz miał menu wyboru systemów . Czy to będzie Ci odpowiadało.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

Czyli żebym mógł zainstalować na nowym dysku windows 7 muszę mieć podpięty stary? Jeśli tak to mi to odpowiada tylko czy będę mógł przerzucać pliki ze starego dysku (na którym mam tylko jedną partycje i wina xp) na nowy dysk ( na któym chcę zainstalować wina 7 także z jedną partycją)Nie chcę używać pendrive bo niektóre pliki by się na niego nie zmieściły.Chodzi mi o to że na starym dysku mam xp i nie chcę na niego instalować windowsa 7 tylko chcę zainstalować windowsa 7 na nowym dysku i wszystkie pliki ze starego dysku przerzucić na nowy bez użycia pendrive (jeśli się da).

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Będziesz mógł przenosić pliki nie powinno być problemu pisałem wcześniej. W oknie mój komputer powinny być widoczne wszystkie partycje i sobie przerzucać. Czy to z partycji na partycję tego samego dysku czy na drugi dysk. 

Z tego co przejrzałem pobieżnie Plop boot manager można zainstalować na różne sposoby na dysku. Czyli do menu rozruchu  windows boot i do mbr dysku. Nie wiem jak zainstalowałeś ale jak można do mbr to chyba nawet na czysty nowy dysk. I jakby to faktycznie ruszyło to by była możliwość instalacji systemu na drugim nowym czystym dysku. I w tym czasie odpięty stary dysk. To byś miał do wyboru co jak chcesz. Nie wiem czy będziesz chciał używać oba systemy wybierając przy starcie czy się zdasz na nowy system. Można też wypróbować opcję uruchamiania Plop boot manager z menu startowego Parted Magic http://traxter-online.net/plop-boot-manager-menadzer-rozruchu-systemow/.  Tylko próba by polegała  na uruchomieniu Parted Magic a w zasadzie ekranu startowego i wyboru Extras Menu z pendriva z robione poprzez np. yumi. I wtedy podpięte dwa pendrivy drugi instalator systemu, I czy widziany by był pendriv  z instalatorem systemu i czy by ruszyło. To by było kilka możliwości instalacji. 

  • Dobra wypowiedź 1
djmakus
komentarz
komentarz

można spróbować jeszcze inaczej:

podłaczasz nowy dysk, robisz format aby w ogóle został wykryty. Tworzysz przez systemowego menedżera zarządzania dyskami odpowiednie partycje na nowym dysku (w tym pierwszą np 40GB na nowy system).

Przy stworzonych kilku partycjach kopiujesz pliki ze starego dysku na nowy (nie na nową partycję systemową).

Odłączasz stary dysk i lecisz z instalacją Win7 z pendrive lub z napędu na nowym dysku wybierając tą 40GB partycję jako systemową.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

dzięki za tak dużo odp ale te sposoby się nie sprawdza bo potrzebny jest plop do instalacji bo płyta sama od sb nie czyta pendrive.hixmen żebym mógł zainstalować poprawnie plopa potrzebna jest edycja pliku boot.ini dlatego raczej nie da się plopa zainstalować bez systemu

hixmen
komentarz
komentarz

To użyj próby przez Parted Magic jego ekranu menu jak napisałem w poprzednim poście.  Z preparujesz na pendriva np. poprzez yumi mając iso. Jak masz drugiego pena i czy będzie widziany pen z instalatorem.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

ale ja właśnie wina 7 nie mam w obrazie iso i nie mam 2 pendrive

kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

pobrałem najnowsza wersję i wszedłem w plik windows odpaliłem plik coś z końcówka "...tombr" (nie pamiętam bo na fonie teraz jestem jutro mogę podać dokładną nazwę) i wszystko mi się automatycznie zrobiło stworzył mi się folder a obok foldera plik boot.ini już poprawnie zedytowany

hixmen
komentarz
komentarz

Ale czy masz aktualnie drugi dysk. Bo głównie o to się rozchodziło żeby móc zainstalować na drugim dysku bez systemu. Jak jeden stary to była zbędna instalacja. Bo miałeś może zainstalowaną wersje z samą edycją boot.i a teraz dwie albo się z aktualizowało jako z MBR  jak dałeś instalację i jeden stary dysk podpięty. Przy dwóch to powinno się pojawić wybór na którym dysku. Ale jak tylko jeden to automatycznie na nim.Jeśli się nie mylę to działanie instalacja była pochopna niepotrzebna.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz

no więc tak teraz mam tylko jeden dysk na którym mam xp i zainstalowanego plopa. Za niedługo kupuje drugi dysk i na nim chce mieć 7 ale mam tylko możliwość instalacji windowsa z pendrive i za pomocą plopa (bo moja płyta nie obsługiwała pendrive). O jaki wybór ci chodzi przy dwóch dyskach ?

hixmen
komentarz
komentarz

Chodziło żeby zainstalować Plop ale w mbr  drugiego dysku którego nie masz. Więc uruchamiając teraz instalacje automatycznie zainstalował się na starym dysku. O ile wybrana wersja instalacyjna była jako  do instalacji w MBR. Nic się wielkiego nie stało chociaż się okaże jak jutro uruchomisz kompa czy będą jakieś zauważalne różnice w rozruchu . 

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz

o ok rozumiem ale dalej nie wiem jaki jest sposób na zainstalowanie tego windowsa 7. Chyba będę musiał zrobić nowa partycje ze 30 gb i na nia go zainstalować a później jak dojdzie dysk to stworzyć nowa partycje z nowego dysku i na nia przerzucać pliki ze starego jak myślisz to będzie dobre ? Wolałbym się pożegnać ze starym dyskiem ale to chyba jedyne wyjście nie ?

hixmen
komentarz
komentarz

Osobiście mając komputer z płytą główną która nie obsługuje bezpośredniego bootowania z usb tylko kombinacje przez Plopa. Postarał bym się o nagrywarkę. Pozwoliło by mi to na uruchamianie Plopa z cd bez konieczności instalacji na dysku. Nie wiem czy się zdecydujesz na kupno napędu z dyskiem.  Ale biorąc jeszcze opcję bez napędu to jak będziesz miał drugi dysk możesz ponowić instalację tego plopa czy pojawi się opcja wyboru dysku to wskazujesz na nowy dysk. Jak się zainstaluje plop w mbr nowego dysku to chyba powinna być możliwość instalacji z odpiętym starym dyskiem. Wcześniej jak kolega podpowiadał z partycjonujesz nowy dysk z zarządzania dyskami ze starego dysku i systemu i przekopiujesz dane na partycję niesystemową. Jak potem instalacja przebiegnie bez problemu i dane będą widoczne posprawdzasz .To stary dysk będziesz mógł odstawić .

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

Opcji wyboru przy instalacji plopa nie było a plik nazywał się InstallToMBR. Możę spróbować przerzucić całą zawartość instalatora plopa i spróbować ją zainstalować z tej nowo stowrzonej pratycji(nowego dysku) hmm tylko że będę to musiał przeprowadzić na aktualnym systemie więc nie wiem czy to da porządany efekt zresztą chyba będę w takim razie stowrzyć jeszcze partycje systemową bo przecież gdzieś tego windowsa będę musiał zainstalować.Myślę że chyba raczej bez nagrywarki(albo ciągłe podłączenie dwóch dysków) to nie zadziała.

hixmen
komentarz
komentarz

A czy miałeś podpięte podczas instalacji Plop dwa dyski. No spróbować na różne sposoby możesz. Z tego co widać są rózne wersje instalacji. Ale czy jest wersja żeby zainstalować z jednego na drugi czysty dysk do mbr. Z dyskietki czy płyty cd może by była możliwość instalacji czy poprzez wersje z cd tylko problem że nie masz napędu. I bardzo utrudnia więc dobrze by było jak by była możliwość chociaż na czas instalacji zainstalować system z płyty czy poprzez pendriva a plop uruchomiony z cd. I na czas instalacji stary dyk odpięty. Nie wiem czy masz nowy dysk. Jak tak to teraz założyć partycje na system na późniejsze zainstalowanie z naciskiem na posiadany w danym czasie napęd. Chyba że uda się zainstalowac na czysty dysk do mbr. I drugą partycję  czy więcej na dane które przekopiujesz na nie dane ze starego dysku. A potem sobie zainstalujesz np. wersje Plop która dokonuje tylko edycji boot.ini a nie do mbr . Czyli tą wersję co miałeś pierwszą zainstalowaną. Jeśli dokonałeś instalacji z pomocą napędu nie mogąc wcześniej znaleźć wersji sposobu instalacji do mbr na czysty dysk bez systemu.

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz

nie mam jeszcze drugiego dysku.ok rozumiem nie będę już przedłużal tematu. spróbuje zainstalować plopa na czystą partycje jak się nie uda to zostawiam stary dysk i na nim stworze partycje systemowa wina 7 a nowy dysk przeznaczę na dane. mam już wystarczająco dużo sposobów dzięki za poświęcony czas podniosłem ci już reputację jeszcze raz dzięki.

djmakus
komentarz
komentarz (edytowane)

wiem, że trochę nie w temacie, ale dlaczego płyta uniemożliwia Ci instalkę z pendrive? porty USB są uszkodzone?

Instrukcja: http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-x48-dq6_e.pdf str. 43-46 umożliwia wybór USB jako pierwszego do boot'owania.

Masz zrobiony pendrive za pomocą narzędzia Microsoftu(obraz ISO)? Masz włączony "Legacy USB storage detect" (str46 instrukcji)?

 

płyta jest topowa więc nie wiem dlaczego miałbyś mieć problemy z bootowaniem instalacji przez pendrive :E

no chyba, że są inne okoliczności

  • Dobra wypowiedź 1
kamilslimak
komentarz
komentarz (edytowane)

no więc tak windows nie jest iso porty sprawne ustawiam w boot menu usb hdd(sprawdzałem też inne opcję z usb) i nie chce go czytać jak pobrałem plopa i dałem usb boot w nim to od razu pięknie czytało. Zobcze na ten twój poradnik.


próbowałem już z ustawieniem w Advenced BIOS Features wcześniej i też nie działało dawałem każdy typ usb po kolei i też nie działało


tyle że ja nic nie edytowałem w Integrated Peripherals zamieszcza screen moich ustawień http://www.fotoszok.pl/show.php/1684713_20130822149.jpg.html plus jeszcze niżej jest opcja parellel port mode mam ustawiony na SPP. Jeśli coś by było do skorygowania to napisz.


jeszcze jedno słyszałem o tym że pendrive musi być w systemie plików FAT32 albo 16 a mój pendrive ma NTFS czy to może być przyczyna?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.