x-kom hosting

problem z partycjonowaniem

tymonek584
komentarz
komentarz

@hixmen: pamięć wirtualną przerzuciłem na D, hibernację wyłączyłem, nic to nie daje

 

@vocativus: ok, spróbuję z fedorą, może będzie lepiej


Mam fedorę na pendrivie i chciałbym ją zainstalować zamiast tamtego ubuntu. Jak to zrobić, bo nie ogarniam tej instalacji, a nie chciałbym pokasować sobie plików

hixmen
komentarz
komentarz

Raczej widzę że nie wiesz co to jest sysrestore.Więc to są punkty przywracania i chodziło by o ich usunięcie i wyłączenie w systemie . To nie wiem czy by mogło w chodzić w rachubę żeby się przekonać czy pomoże. Tym bardziej jak nie masz zrobionego obrazu systemu w inny sposób jako zabezpieczenie innym programem zewnętrznym albo nawet to co oferuje Windows7 i zapisany backub na innych nośnikach.Jeśli chodzi o punkty przywracania  czasem może ich się trochę uzbierać i zajmować trochę miejsca .Ale może skup się na instalacji tej Fedory.

tymonek584
komentarz
komentarz

zrobiłem z Fedorą inaczej: usunąłem partycję ubuntową z poziomu Windowsa (EaseUS) i użyłem fedorowej opcji "zainstaluj w wolnym miejscu", którego dzięki temu miałem ok. 46 GB. Instalacja przebiegła pomyślnie, jednak po ponownym uruchomieniu pojawia się w górnym lewym rogu ekranu kropka i pozioma migająca kreska, a system nie ładuje się (zarówno z włożonym pendrivem instalacyjnym jak i bez, bootowałem dysk zewnętrzny). Co jest nie tak?

vocativus
komentarz
komentarz

Na samym początku powinien się załadować GRUB2 z opcjami wyboru jądra. Czy takie coś się pojawia?

Jaką wersję Fedory instalowałeś?

tymonek584
komentarz
komentarz

Nic takiego się nie pojawia. Zainstalowałem najnowszą - 19

vocativus
komentarz
komentarz

Dziwne... jak masz ustawione partycje na tym dysku?

tymonek584
komentarz
komentarz

Tak to widzi EaseUS na Windowsie

vocativus
komentarz
komentarz

Ustaw partycję aktywną na /boot (tą 500MB).

tymonek584
komentarz
komentarz

Jak to zrobić? W EaseUS mam tylko możliwość "Set to Active"

vocativus
komentarz
komentarz

No to o to właśnie chodzi.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli w Easeus nie dopatrzyłeś się funkcji żeby zmienić aktywną partycję. To jak nie masz innego zainstalowanego programu który by miał taką funkcję to można użyć diskpart. Jak masz Windows 7 to diskpart z tego systemu obsługuje  nosniki wymienne i można nim . Najpierw odznaczyć aktualną partycję na dysku wymiennym komendą inactive nie mogą być dwie na jednym dysku już po wejściu na partycję w diskparcie. Podaję linka jak w śród komend znajdziesz jak dać aktywną partycję wcześniej odznaczając inactive która jest aktualnie http://techformator.pl/formatowanie-dyskow-i-nosnikow-wymiennych-w-diskpart/ Komenda inactive wypatrz wpisując help i wyświetlą się wszystkie prawie komendy na potwierdzenie taka dokładnie.

Ewentualnie jak nie jesteś pewny co do wpisywania komend to użyj innego programu do partycjonowania np. gparted ma ustawianie partycji boot.

tymonek584
komentarz
komentarz

W EaseUS przestawiłem na "Active", sprawdziłem w TestDisku - jest tam jako "Primary bootable", ale Fedora się nadal nie bootuje...

vocativus
komentarz
komentarz

To spróbujemy z innej strony. Trzeba Fedorę uruchomić w inny sposób. Wrzuć Super Grub2 na jakąś dyskietkę/płytę/usb podłącz dysk i zabootuj Super Grub2. Z opcji wybierz Detect any GRUB2 config file (grub.cfg). W ten sposób dostaniesz się do Fedory (o ile nie użyłeś BTRFS na partycji /boot).

Następnie po ewentualnej konfiguracji wstępnej uruchom konsolę, zaloguj się na konto roota i zainstaluj GRUBa ręcznie na dysku zewnętrznym.

tymonek584
komentarz
komentarz

Sorki ale jestem baaaaaaaaaaaaaaaaardzo zielony:

-Jak mam "wrzucić Super Grub2 i go zabootować"?

-Czym jest BTRFS?

-Jak się zalogować na konto roota?

-Jak zainstalować GRUBa ręcznie?

vocativus
komentarz
komentarz

-Jak mam "wrzucić Super Grub2 i go zabootować"?

Zabootować czyli uruchomić z tego nośnika system podczas startu komputera. Super Grub2 jest w formie obrazu iso. Można go wypalić na płycie lub narzędziem unetbootin wrzucić na pendrive'a.

 

-Czym jest BTRFS?

to już możesz sam przeczytać, wystarczy poszukać

 

Resztą zajmiemy się jak się dostaniesz do Fedory.

tymonek584
komentarz
komentarz

Po uruchomieniu supergruba klikam default i wtedy jest automatic boot in 10 seconds a po 10 znowu i tak w kółko, po naciśnięciu tab mam /ubnkern initrd=/ubninit findiso="$isopath" apm=power-off quiet\ O co chodzi?

vocativus
komentarz
komentarz

To inaczej - każ programowi unetbootin nagrać ten obraz jako obraz dyskietki, ale wrzuć to na tego pendrive'a. Jeśli będzie zgłaszać błąd, to zmień rozszerzenie z .iso na .img

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.