x-kom hosting

Zostać przy AMD czy zmienić na Intel?

Minimao
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam.
Od kilku tygodni planuję upgrade komputera, ale ciągle się to przeciąga. Czytam w internecie o tym Phenomie i płytach głównych i zastanawiam się czy moja płyta główna w pełni obsłuży ten procesor.
Moja płyta: Gigabyte GA-MA770T-UD3 rev. 1.1.

Edytowane przez Minimao

Igorrodz
komentarz
komentarz

Tu masz listę procesorów obsługiwanych http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3297
śmiało możesz zamontowac każdy, który nie ma oznaczenia N/a. Pamiętaj też, aby mieć najnowszy bios do niej.

Minimao
komentarz
komentarz

AMD Phenom II X4 965 3400MHz 512KBx4 6MB Deneb 45nm C2 140W 4000
N/A

Wychodzi na to, że nie obsługuje :/

Igorrodz
komentarz
komentarz

To szukaj takiego z TDP = 125W ;)

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

No dobra, zwracam honor - jednak obsługuje.

Wpadłem na pomysł.
Chciałem kupić: zasilacz, procesor, chłodzenie - razem 750 zł
Ale mógłbym za 700 zł kupić płyte główną + i3-2120 -razem około 800 zł.

Tylko nie wiem czy zasilacz SilverPower 400W da rade z takim zestawem: i3-2120 i Radeon HD4870.
Czy to by było lepsze rozwiązanie?

Edytowane przez Minimao
Igorrodz
komentarz
komentarz

płyta - http://allegro.pl/plyta-glowna-asus-p7p55d-e-pro-lga-1156-i2616394809.html / 179zł
procesor - http://allegro.pl/intel-core-i5-750-2-66ghz-8mb-1156-gwarancja-i2599816148.html / 439zł
do tego wydajne chłodzenie np SilentiumPC Fortis i wydajność masz zdecydowanie większa niż i3-2120, myślę że na poziomie i5-2500 @stock.
A wydasz mniej.

Co do zasilacza to poszukaj czegoś mocniejszego niż 400W do HD4870 - ewentualnie wybierz GTS450 / HD6770 a najlepiej HD7770 który będzie tu najlepszym wyborem.

Coś jeszcze?

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

Wolał bym coś nowego.
Tego HD4870 już mam od dawna kupionego.

Posiadam:
Płyte główną Gigabyte GA-MA770-UD3
Procesor: AMD Athlon II 215 x2
Ram: GoodRam 2x4GB
Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD4870
Zasilacz: Silverpower 400W(Na lini 12v 216w)

Zastanawiam się między:
1. Zmiana zasilacza, procesora, chłodzenia na
XFX Core 550W,
AMD Phenom II 965
oraz SilentumPC Fortis
Razem około 750 zł

2. Zmiana płyty głównej i procesora na
[url="http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/asrock-p67-pro3-b3-intel-p67-lga1155-pciedzwglansataraidddr3,19075.html"]http://techplanet.pl...ddr3,19075.html[/url]
[url="http://techplanet.pl/produkty/procesory/intel-core-i3-2120-lga1155-box,18917.html"]http://techplanet.pl...-box,18917.html[/url]
Razem około 770 zł

Potem dopiero planuję wymianę karty graficznej na HD7850 lub coś podobnego.
Nie wiem czy zasilacz wyrobi w przypadku opcji 2. Gdybym brał i3-2120 to jaką płytę główną polecasz?
Do wydania mam max 700-800 zł

Edytowane przez Minimao
Igorrodz
komentarz
komentarz

Druga opcja lepsza.

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak właśnie myślałem, ale nie wiem czy mój zasilacz Silverpower 400W to wytrzyma. Ma 216W na lini 12v
I jaką płytę proponujesz pod tego i3? Proszę o 2 propozycje: 1 gdybym później wymieniał procesor na jakiś który da się podkręcić oraz 2 gdybym wymienił procesor na taki którego nie da się kręcić.

Edytowane przez Minimao
kubasmierci
komentarz
komentarz

Jeżeli kręcisz procek to p67 pro3 b3 a jak nie to [url="http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h61m-u3s3-381465"]http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h61m-u3s3-381465[/url] tylko sprawdź czy w obudowie taką możesz zamontować a jak nie to się coś innego znajdzie

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

Powinno być chyba OK, bo moja obudowa ma rozmiar ATX.
Płyta ma rozmiar m-ATX, wolałbym coś pełnego wymiaru.

Do głowy przyszło mi jeszcze 1 rozwiązanie:
Kupić teraz:
XFX Core 550W,
AMD Phenom II 965
oraz SilentumPC Fortis

I za kilka lat dopiero zmienić to na asus p67 + i5-2500k, a fortis byłby do tego i5.
Myślę, że nie będę robił kolejnego upgrade przez najbliższe 3-4 lata

Edytowane przez Minimao
HQ19
komentarz
komentarz

Ja jestem w podobnej sytuacji. Mam w tej chwili tego Phenoma i zastanawiam się czy go zmienić na i5-2500k czy nie. Intel wydajniejszy, ale za to zdecydowanie droższy. Aktualny zasilacz raczej nie powala jakością, więc skłaniałbym się tu ku drugiej opcji (czyli AMD).

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

Mój obecny procesor, 2 rdzeniowy Athlon, pobiera 62W i zasilacz jakoś wyrabia. Z i3 może też da rade...

Edytowane przez Minimao
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='HQ19' timestamp='1347383054' post='1578136'] Ja jestem w podobnej sytuacji. Mam w tej chwili tego Phenoma i zastanawiam się czy go zmienić na i5-2500k czy nie. [/quote]
Poczekaj, aż wyjdą procesory FX na rdzeniu Vishera, ew. do premiery Haswelli. Bo Phenom II x4 na dzisiaj do grania wystarcza.

[quote name='Minimao' timestamp='1347373745' post='1578036'] Myślę, że nie będę robił kolejnego upgrade przez najbliższe 3-4 lata [/quote]
W takim razie lepiej i5-2500k + AsRock P67 Pro3 (B3) od razu kupić.

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

@Igorrodz - Tylko, że mogę wydać tylko 800 zł, a i5 + asrock p67 to koszt ponad 1000 zł. Do tego zasilacz bo Silver power 400W nie poradzi sobie chyba z i5.
Mój obecny procesor, 2 rdzeniowy Athlon, pobiera 62W i zasilacz jakoś wyrabia. Z i3 też da rade?

Może wymienię teraz procesor, chłodzenie i zasilacz i przejdę na intel dopiero jak phenom będzie za słaby. Może wyjdą jakieś nowe procesory do tego czasu.

Edytowane przez Minimao
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Minimao' timestamp='1347460315' post='1578413'] @Igorrodz - Tylko, że mogę wydać tylko 800 zł, a i5 + asrock p67 to koszt ponad 1000 zł. [/quote]
Napisałem to, co napisałem ponieważ uważam, że nie ma sensu zmieniać PIIx4 (jakiegokolwiek) na i3-2120 i jedynym sensownym posunięciem będzie tu zakup i5-2500k ew. i5-3570k (+ odpowiednia do tego płyta główna). Zatem sugeruję dozbieranie do tego, co zaproponowałem. Możesz jeszcze zrobić to:
[quote name='Igorrodz' timestamp='1347391110' post='1578275'] Poczekaj, aż wyjdą procesory FX na rdzeniu Vishera, ew. do premiery Haswelli. Bo Phenom II x4 na dzisiaj do grania wystarcza. [/quote]
Jak już wyjdą te procesory to albo je kupisz (jak będa miały odpowiednią wydajnośc / cenę) lub dozbierasz do mocniejszego Intela i5 - bo minie jakiś czas i zapewne coś jeszcze uda Ci się zdobyć do budżetu.

Minimao
komentarz
komentarz

Na razie nie będę miał więcej niż 800 zł, a potrzebuję lepszego procesora.

Pisząc o późniejszej wymianie na Intel miałem na myśli wymianę na jakiegoś i5 nie i3.

HQ19
komentarz
komentarz

[quote name='Igorrodz' timestamp='1347391110' post='1578275']
Poczekaj, aż wyjdą procesory FX na rdzeniu Vishera, ew. do premiery Haswelli. Bo Phenom II x4 na dzisiaj do grania wystarcza.
[/quote]
Nie przekonuje mnie to. Od zawsze korzystałem z Intela, tylko w tamtym roku jakoś naszło mnie na tego Phenoma. Czekanie nie ma sensu, wystarczy spojrzeć na Bulldozera. Też każdy radził, żeby poczekać, a później procesory te okazały się jedną wielką kaszaną.

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Minimao' timestamp='1347468436' post='1578764'] Na razie nie będę miał więcej niż 800 zł, a potrzebuję lepszego procesora. Pisząc o późniejszej wymianie na Intel miałem na myśli wymianę na jakiegoś i5 nie i3. [/quote]
Ponieważ AMD Phenom II x4 po podkręceniu w okolice @3.8Ghz ma wydajność jak Intel Core i3-2120 to [u][b]wymiana taka nie ma najmniejszego sensu.[/b][/u]

[quote name='HQ19' timestamp='1347470294' post='1578801'] Nie przekonuje mnie to. [/quote]
A mnie nie przekonuje wymiana Phenoma II x4 na I3-2120 - toż tu lepiej od razu wymienić na i5-2500k, a jeśli ktoś nie ma tyle gotówki to radzę dozbierać. Bo jak napisałem Phenom II x4 po OC ma wydajność jak i3-2120 więc[b][u] nie widzę sensu takiej wymiany[/u][/b].

Co, że niby na przyszłość? [u][b]Przyszłościowo to będzie kupić wydajny cooler i podkręcić Phenoma II x4[/b][/u] - a po zakupie i5-2500k będzie można użyć tego coolera do jego schłodzenia.

Tyle z mojej strony.

HQ19
komentarz
komentarz

Igor, ale ja ciągle mówię o wymianie na i5 2500K. Logiczne, że na i3 nie ma sensu zmieniać, bo są porównywalne wydajnościowo (ale nie zawsze).

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

Przypominam, że ja nie mam tego Phenoma tylko Athlona X2 215 na płycie Gigabyte. Dopiero planuje wymianę procesora.

kupie:
Amd Phenom 965
XFX Core 550W
Fortis

Potem jak będę miał kasę to wymienie na i5

Edytowane przez Minimao
pytanko
komentarz
komentarz

No to zrob tak. Bedziesz mial juz bardzo dobry zasilacz i chlodzenie zatem nawet jak ci sie zachce przesiasc na 1155 to sobie te czesci przelozysz.

Alron
komentarz
komentarz

Witam wszystkich.

Oczywiście, nie ma co się oszukiwać - i5 2500k/3570k będzie znacznie lepszym wyborem niż jakikolwiek procesor ze stajni AMD jeśli chodzi o gry, tutaj nie ma co się oszukiwać.

Podobnie jest niestety z wyborem miedzy Phenomem II X4 965 (czy jakimkolwiek w sumie na poziomie przynajmniej 955, bo wszystkie dochodzą do 3.8GHz przy rewizji C3) a Core i3 2120, gdzie nie widzę absolutnie żadnego sensu zakupu Phenoma II X4 bo są to pieniądze wyrzucone w błoto (dostaniesz może 350zł z odsprzedania go, a pewnie i mniej, bo w przeciwieństwie do procesorów Intela - procesory AMD szybko tracą na wartości).

Osobiście radziłbym się nie patyczkować i kupić i3 2120 z płytą na P67/Z77/Z68. Różnica w wydajności będzie zauważalna (i to przy mniejszych temperaturach, mniejszym poborze prądu niż w przypadku Phenoma II X4). No i masz większe możliwości rozbudowy. Nie ma sensu się uwsteczniać.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania - pisz śmiało, chętnie odpowiem.

Pozdrawiam, Mateusz.

Minimao
komentarz
komentarz (edytowane)

@Alron Napisze jeszcze raz bo wydaje mi się, że nie do końca zrozumiałeś sytuacje.

Posiadam:
Płyte główną Gigabyte GA-MA770-UD3
Procesor: AMD Athlon II 215 x2
Ram: GoodRam 2x4GB
Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD4870
Zasilacz: Silverpower 400W(Na lini 12v 213w)

Mam 2 opcje:
1. Zmiana zasilacza, procesora, chłodzenia na
XFX Core 550W,
AMD Phenom II 965
oraz SilentumPC Fortis
Razem około 750 zł

2. Zmiana płyty głównej i procesora na
i3-2120
AsRock P67 Pro3
Razem około 800 zł

Przy opcji 2 nie wiem czy zasilacz wytrzyma. Gdybym wybrał opcję 1 miałbym porządny zasialcz na przyszłość oraz chłodzenie(które przydałoby się w przszłości do i5 bądź innego procesora).
Skoro i3 jest porównywalny do Phenoma to chyba lepiej zainwestować w tego 2 skoro mam już płytę głowną AM3. Za 3-4 lata sprzedam to i kupie jakiegoś i5 bądź jakiś inny lepszy procesor + płyta głowna.

Edytowane przez Minimao
Alron
komentarz
komentarz

Jeżeli zamierzasz w i5 inwestować dopiero za 3-4 lata (chociaż wtedy to już Haswell i płyta na P67 pójdzie najprawdopodobniej do śmieci) to rzeczywiście, nie ma sensu pchać się w nową platformę. Przy czym pamiętaj, że aby Phenom II X4 był porównywalny do i3 2120 to musisz go wykręcić przynajmniej do 3.8GHz a to będzie skutkowało naprawdę sporym poborem prądu i temperaturami - o ile sprzęt to uciągnie, to może być to nieprzyjemne rachunkowo chociażby.

Jeszcze jedna sprawa a propos chłodzenia - nie można zagwarantować, że będzie ono kompatybilne z płytami głównymi za 3-4 lata. Wtedy wejdą nowe sockety a z nimi być może nowe sposoby mocowania, więc albo będziesz musiał dokupić zestaw montażowy, albo chłodzenie wymienić.

Jeszcze z doświadczenia rada ode mnie - unikaj jak ognia procesorów Phenom II X4 z rewizji C2. Phenom II X4 965 to jeden z tych modeli, który jest zarówno w rewizji C2 jak i C3. C2 potwornie się grzeje i potencjał podkręcania ma marny (więcej niż 3.6GHz nie wycisnę z tego procesora nawet jakbym zamontował mu Silver Arrowa albo NH-D14).

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania - pisz śmiało, chętnie odpowiem.

Pozdrawiam, Mateusz.

  • Dobra wypowiedź 1
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.