x-kom hosting

instalacja Ubuntu wraz z windowsem 7

Garrappachc
komentarz
komentarz

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332193056' post='1467037']
Nowsze systemy plików nie mają większych problemów z fragmentacją plików.
[/quote]
To, że sobie z fragmentacją znacznie lepiej radzą, nie oznacza, że problemu nie ma. Problem jest i nawet ext4 jest pofragmentowany, co prawda w granicach 1%, ale zawsze. Swap file powoduje zwiększenie fragmentacji, jako że często jest modyfikowana jego zawartość.

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332193056' post='1467037']
Nonsens. Nie wspominając już o tym, że SWAP jest wykorzystywany bardzo rzadko, jako rozwiązanie awaryjne. Małe różnice w prędkości nie mają więc znaczenia i tak jest przepaść pomiędzy szybkością odczytu pomiędzy pamięcią RAM a dyskiem.
[/quote]
Mylisz się. Swap nie jest rozwiązaniem awaryjnym. Swap jest wykorzystywany jako miejsce, gdzie zrzuca się "nieużywany" ram - pamięć programów, które są w stanie uśpienia, tudzież akurat pracują z innymi danymi. Wszystkim zarządza jądro, ale nawet, gdy masz 100 TB ramu, zawsze swap JEST używany. I przychodzi ta sama kwestia - swap file umieszczony gdzieś między plikami tekstowymi a filmami, zwiększa fragmentację dysku.

_Łukasz
komentarz
komentarz

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332197464' post='1467071']
To, że sobie z fragmentacją znacznie lepiej radzą, nie oznacza, że problemu nie ma. Problem jest i nawet ext4 jest pofragmentowany, co prawda w granicach 1%, ale zawsze. Swap file powoduje zwiększenie fragmentacji, jako że często jest modyfikowana jego zawartość.[/quote]

Bzdura. W większości wypadków bardzo rzadko modyfikowana jest jego zawartość.

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332197464' post='1467071']
Mylisz się. Swap nie jest rozwiązaniem awaryjnym. Swap jest wykorzystywany jako miejsce, gdzie zrzuca się "nieużywany" ram - pamięć programów, które są w stanie uśpienia, tudzież akurat pracują z innymi danymi. Wszystkim zarządza jądro, ale nawet, gdy masz 100 TB ramu, zawsze swap JEST używany.[/quote]
Kolejna bzdury (w większości). Stan uśpienia polega na tym, że podtrzymywane jest napięcie pamięci RAM a co za tym idzie jej zawartość nie musi być kopiowana. SWAP jest wykorzystywany przy stanie hibernacji. Większość użytkowników nie wykorzsytuje stanu hibernacji i uśpienia a przy normalnym korzystaniu z systemu SWAP jest wykorzystywany baaardzo rzadko.

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332197464' post='1467071']
I przychodzi ta sama kwestia - swap file umieszczony gdzieś między plikami tekstowymi a filmami, zwiększa fragmentację dysku.
[/quote]

Nie zwiększa istotnie ponieważ jak wyżej wspomniałem bardzo rzadko jest wykorzystywany.

Crowman
komentarz
komentarz

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332200446' post='1467081'] Większość użytkowników nie wykorzsytuje stanu hibernacji [/quote]
No ja się nie zgodzę z Tobą akurat. Hibernacja to podstawa dla mnie, bo mi się po prostu nie chce odpalać za każdym razem wszystkiego. I wierz mi, że znam wiele osób, które jak ja wykorzystują hibernację. Uśpiony komputer nadal "działa", więc nie nadaje się do przenoszenia.

_Łukasz
komentarz
komentarz

[quote name='Crowman' timestamp='1332222987' post='1467089']
No ja się nie zgodzę z Tobą akurat. Hibernacja to podstawa dla mnie,
[/quote]

Kluczowe jest określenie "większość użytkowników". To, że Ty z tego korzystasz nie znaczy, że większość tak robi.

kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332193056' post='1467037']
Nonsens. Nie wspominając już o tym,
[/quote]
heh. napisałeś sobie nonsens i tyle. ale dlaczego? według Ciebie na końcach talerzy prędkość odczytu jest taka sama?

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332193056' post='1467037']
że SWAP jest wykorzystywany bardzo rzadko, jako rozwiązanie awaryjne.[/quote]

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332200446' post='1467081']a przy normalnym korzystaniu z systemu SWAP jest wykorzystywany baaardzo rzadko.[/quote]

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332200446' post='1467081']
jak wyżej wspomniałem bardzo rzadko jest wykorzystywany.
[/quote]
beznadziejna kategoryzacja. przecież to zależy. od parametru swappines (bodajże tak się nazywał), ilości RAMu, na tym co wywołamy np. po hibernacji kończąc. (bez problemu po hibernacji można wywołać stan gdzie 80% pamięci siedzi nadal w SWAP). nie każdy ma 4GB RAMu i używa komputer tylko do internetu. (oczywiście przeglądarką też można zapchać 4GB RAMu)

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332197464' post='1467071']
ale nawet, gdy masz 100 TB ramu, zawsze swap JEST używany.[/quote]
no wiesz, ja gdy zwykle sprawdzałem htop'em komputer z 3GB RAMu, całe 128MB SWAPu (tylko tyle tam jest) było wolne.


[quote name='_Łukasz' timestamp='1332200446' post='1467081']
Większość użytkowników nie wykorzsytuje stanu hibernacji i uśpienia[/quote]
kolejne uogólnienie. robiono badania? ciekawe na jaki przycisk zostało domyślnie zmienione "Zamknij" w Menu Start Visty... sam od 2-3 dni tylko hibernuje i tak do następnego update (via aptitude)

Garrappachc
komentarz
komentarz

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332200446' post='1467081']
Kolejna bzdury (w większości). Stan uśpienia polega na tym, że podtrzymywane jest napięcie pamięci RAM a co za tym idzie jej zawartość nie musi być kopiowana. SWAP jest wykorzystywany przy stanie hibernacji. Większość użytkowników nie wykorzsytuje stanu hibernacji i uśpienia a przy normalnym korzystaniu z systemu SWAP jest wykorzystywany baaardzo rzadko.
[/quote]
Wiem, na czym polega stan uśpienia i hibernacji, ale ja zupeeełnie nie o tym tutaj. Mówię o stanie uśpienia niektórych [u]programów[/u]. Są to np. niektóre demony (np. dbus, który jest wywoływany tylko wtedy, gdy podpinany jest nowy sprzęt), czy programy, które sobie działają w tle, ale w danym momencie nic wielkiego nie robią. System operacyjny po prostu "rzuca" nie tyle pamięć, ile dane tych programów do swapa.

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332200446' post='1467081']
Nie zwiększa istotnie ponieważ jak wyżej wspomniałem bardzo rzadko jest wykorzystywany.
[/quote]
Jakieś dane? To zależy od konfiguracji jądra, parametrów programów i kilku innych czynników. Firefox np. potrafi sam z siebie często swapować, niezależnie od tego, ile jest dostępnej pamięci operacyjnej. Nad tym pracowały dziesiątki programistów i jeżeli tak zdecydowali, to znaczy, że "only-in-ram" byłoby gorszym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość konfiguracji sprzętowych komputerów. Nawet, jeżeli - jak mówisz - swap jest bardzo rzadko wykorzystywany, to i tak jest to już argument za umieszczeniem go na osobnej partycji.

kelloco2
komentarz
komentarz

u mnie np;
[img]http://img33.imageshack.us/img33/1239/aaaqgs.png[/img]
(zwykle tak przy przeglądaniu internetu).

_Łukasz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='kelloco2' timestamp='1332252882' post='1467218'] heh. napisałeś sobie nonsens i tyle. ale dlaczego? według Ciebie na końcach talerzy prędkość odczytu jest taka sama? [/quote]

Oczywiście. Opieracie się pewnie na takim założeniu, że liczba sektorów na stronach zewnętrznych i wewn. jest równa. Kiedyś faktycznie tak było ale to już od dawna jest nieaktualne.

[quote name='kelloco2' timestamp='1332252882' post='1467218']
beznadziejna kategoryzacja. przecież to zależy. od parametru swappines (bodajże tak się nazywał), ilości RAMu, na tym co wywołamy np. po hibernacji kończąc. (bez problemu po hibernacji można wywołać stan gdzie 80% pamięci siedzi nadal w SWAP). nie każdy ma 4GB RAMu i używa komputer tylko do internetu. (oczywiście przeglądarką też można zapchać 4GB RAMu)
[/quote]

[code]
cat /proc/sys/vm/swappiness
60

[/code]

Odpalam kilka maszyn wirtualnych i:
[code]
free -m
total used free shared buffers cached
Mem: 3014 2916 97 0 111 297
-/+ buffers/cache: 2506 507
Swap: 2047 0 2047

[/code]

Mając zajęte 2916 megabajtów przy 3GB RAMu system nadal nie skorzystał swap. Typowy użytkownik bardzo rzadko przekracza 1GB zużycia pamięci RAM. 2-3GB pamięci to aktualnie standard. U Ciebie system odwołuje się do SWAP częściej bo masz tylko 1GB RAMu więc system musisz oszczędniej tym gospodarować.
Większość ma przynajmniej 2GB pamięci RAM i u takich osób swap jest wykorzystywany bardzo rzadko.

[quote name='kelloco2' timestamp='1332252882' post='1467218'] no wiesz, ja gdy zwykle sprawdzałem htop'em komputer z 3GB RAMu, całe 128MB SWAPu (tylko tyle tam jest) było wolne. [/quote]

No właśnie.
[quote name='kelloco2' timestamp='1332252882' post='1467218'] kolejne uogólnienie. robiono badania? ciekawe na jaki przycisk zostało domyślnie zmienione "Zamknij" w Menu Start Visty... sam od 2-3 dni tylko hibernuje i tak do następnego update (via aptitude) [/quote]

W Windows 8 zrezygnowano z paska Start bo "nikt z niego nie korzystał" więc zmiana domyślnej funkcji jednego z przycisków menu nie koniecznie świadczy o tym, że to częściej wykorzystywana opcja.

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332267437' post='1467351'] Wiem, na czym polega stan uśpienia i hibernacji, ale ja zupeeełnie nie o tym tutaj. Mówię o stanie uśpienia niektórych programów. Są to np. niektóre demony (np. dbus, który jest wywoływany tylko wtedy, gdy podpinany jest nowy sprzęt), czy programy, które sobie działają w tle, ale w danym momencie nic wielkiego nie robią. System operacyjny po prostu "rzuca" nie tyle pamięć, ile dane tych programów do swapa. [/quote]

Te dane zazwyczaj siedzą w pamięci RAM jeżeli jest w niej wystarczająca ilość wolnego miejsca.

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332267437' post='1467351'] Jakieś dane? To zależy od konfiguracji jądra, parametrów programów i kilku innych czynników.[/quote]

Oczywiście ale na domyślnej konfiguracji, typowym komputerze, użytkowanym przez statystycznego Kowalskiego jest wykorzystywany bardzo rzadko.

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332267437' post='1467351']Firefox np. potrafi sam z siebie często swapować, niezależnie od tego, ile jest dostępnej pamięci operacyjnej.[/quote]

Nie wydaje mi się. Tym steruje jądro systemu. Nie zauważyłem też tego u siebie a korzystam z tej przeglądarki.

Garrappachc
komentarz
komentarz

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332339297' post='1467654']
Te dane zazwyczaj siedzą w pamięci RAM jeżeli jest w niej wystarczająca ilość wolnego miejsca.
[/quote]
Nie, te dane siedzą albo w RAMie albo w swapie. Jeżeli Twój system nie używa swapa, to znaczy, że Twoja dystrybucja jest tak skonfigurowana (nie wiem po co), albo coś schrzaniłeś z konfiguracją swapa. Albo free nie rozpoznaje swap file.

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332339297' post='1467654']
Oczywiście ale na domyślnej konfiguracji, typowym komputerze, użytkowanym przez statystycznego Kowalskiego jest wykorzystywany bardzo rzadko.
[/quote]
Nieprawda, wręcz przeciwnie - dosyć często. I tutaj rozmiar RAMu powyżej pewnej wartości nie ma znaczenia.

[quote name='_Łukasz' timestamp='1332339297' post='1467654']
Nie wydaje mi się. Tym steruje jądro systemu. Nie zauważyłem też tego u siebie a korzystam z tej przeglądarki.
[/quote]
Pośrednio tym steruje jądro, ale ff ma warstwę abstrakcji, która tym zarządza. Wiem, że ff sam z siebie (wywołując odpowiednie funkcje jądra) potrafi przenieść część siebie do swapa.

_Łukasz
komentarz
komentarz

[quote name='Garrappachc' timestamp='1332530335' post='1468838']
Nie, te dane siedzą albo w RAMie albo w swapie. Jeżeli Twój system nie używa swapa, to znaczy, że Twoja dystrybucja jest tak skonfigurowana (nie wiem po co), albo coś schrzaniłeś z konfiguracją swapa. Albo free nie rozpoznaje swap file.[/quote]

Mój system używa SWAPa ale tylko wtedy kiedy jest to faktycznie potrzebne czyli baardzo rzadko i nie uważam, że "coś jest schrzanione". Dysk jest wielokrotnie wolniejszy od pam. RAM nie widzę powodu dla którego system miałby używać dysku podczas gdy spora część pamięci "leży sobie odłogiem". To byłoby bez sensu i niekorzystnie wpływałoby na wydajność.

Na tym zakończymy. Niech każdy sam zdecyduje czy woli mieć partycje SWAP czy swap file. Moim zdaniem swap file to lepsze rozw. a Twoim partycja. Po to jest wybór by każdy mógł zdecydować się na to co mu bardziej odpowiada ;)

kelloco2
komentarz
komentarz

dodam; jak chcemy hibernacje warto zrobić tą partycję SWAPa. podejrzewam, że z swap file też się da, lecz nie wiem jak.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.