x-kom hosting

Przedni panel w moim PC

chorazy5
utworzono
utworzono

Ostatnio naszła mnie chęć na zrobienie przedniego panela. Wiem, że mogę go kupić na Allegro ale wole zrobić go sam. Chciałbym, żeby znalazło się w nim kilka portów USB, regulator głośności słuchawek, wł./wył. dźwięk i wejście na słuchawki i mikrofon. Z portami USB problemu nie ma ale nie wiem jak zabrać się do kontroli głośności, włącznika dźwięku i wejść na słuchawki i mikrofon. Wasze sugestie i propozycje mile widziane.

Mam płytę główną ABIT NF7/NF7-M/NF7-S, karta dźwiękowa zintegrowana.

mb_diagram.jpg

Może muszę jakieś kabelki podłączyć pod FPIO2

fpio2.jpg

LIDER
komentarz
komentarz

Mikrofon:

Mikrofon można zrobić bardzo prosto. Pin1 i Pin2 (masa) trzeba podłaczyć do jacka montażowego i masz wyjście na mikrofon:

gjm_pd.jpg

Regulacja głośności:

Musisz zakupić potencjometr stereofoniczny np. POTENCJOMETR STEREO LINIOWY 10 KOM

6PSI.jpg

Jak trzymasz potenjometr w ręku, tą pałką obrotową w do siebie, nóżkami do sufitu to masz tak:

- na pierwszą nóżkę od lewej tylnia dajesz pin 5 lub 6 (prawy kanał)

- na pierwszą nóżkę od lewej przednią dajesz pin 9 lub 10 (lewy kanał)

- na pierwszą nóżkę od prawej tylnią dajesz pin 1 lub 11 (masa)

- na pierwszą nóżkę od prawej przednią dajesz pin 1 lub 11 (masa)

- środkowa nóżka tylnią to wyjście prawego kanału

- środkowa nóżka przedna to wyjście lewego kanału

Wyjście na słuchawki:

Jak już masz kabelki przylutowane do potencjometru to teraz do jacka montażowego (takiego jak w mikrofonie) podłaczasz 3 kable. Mase, prawy i lewy kanał (środkowe nóżki) z potencjometru.

Nie pamiętam dokładnie, które nóżki są które w jacku montażowym ale się skapniesz. We wtyczce to wygląda tak więc sobie jakoś to rozgryziesz:

472a5a659bd58747.jpg

Trochę się napisałem więc jeśli cokolwiek pomogłem to kliknij "Pomógł". Pozdrawiam.

chorazy5
komentarz
komentarz

No więc pomogłeś bardzo aczkolwiek nie wiem co to jest jack montażowy.

LIDER
komentarz
komentarz
No więc pomogłeś bardzo aczkolwiek nie wiem co to jest jack montażowy.

gjm_pd.jpg220%2520z%2520wjg35sd.JPG

to jest jack montażowy, chyba, że masz inne wejścia na małe jacki które łatwiej wkręcisz w obudowe.

chorazy5
komentarz
komentarz

Jack Montażowy to jest to czerwone, niebieskie, czy wszystko naraz.

imagesni8.jpg

I teraz czegoś jeszcze nie rozumiem. Te druciki odstające od spodu wejścia na mikrofon mam podłączyć kabelkiem do FPIO2?fpio2.jpg

LIDER
komentarz
komentarz

1. Całość to jest jack montażowy. To jest takie wejście jak w karcie dźwiękowej.

2. Tak, kablekiem. Nie wiem, może masz jakieś małe wtyczki na te piny takie jak np. "PWR LED, HDD LED itd." bo lutownie do płyty głownej to bez sensu, szkoda płyty.

chorazy5
komentarz
komentarz

No właśnie to jest bez sensu. Dlatego się pytam. bo te wtyczki to może to ?

fpio2.jpg

LIDER
komentarz
komentarz
- na pierwszą nóżkę od lewej tylnia dajesz pin 5 lub 6 (prawy kanał)

- na pierwszą nóżkę od lewej przednią dajesz pin 9 lub 10 (lewy kanał)

Tu zrobiłem błąd. Jeśli w tej chwili piny 5 i 6 ; 9 i 10 są połaczone zworkami to tak też musi być więc w takim wypadku będzie tak:

- na pierwszą nóżkę od lewej tylnia dajesz pin 5 i 6 (prawy kanał)

- na pierwszą nóżkę od lewej przednią dajesz pin 9 i 10 (lewy kanał)

No właśnie to jest bez sensu. Dlatego się pytam. bo te wtyczki to może to ?

Obrazek

Kurcze widze, że tego sam nie zrobisz skoro zadajesz takie pytania :( To co pokazałeś to jest gniazdo w płycie do którego podłaczasz kabelki opowiednio jak napisałem. Ale zapewne nie masz takiego złącza więc najlepiej skołować sobie jakieś wtyczki małe podwójne od jakiejś starej obudowy które wyglądają tak:

11-fp_hdd_led.jpg

chorazy5
komentarz
komentarz

Zadałem takie pytanie bo widziałem, że na tym gnieździe są zworki i nie ma tam żadnych kabelków. Ale skoro tam mam podłączyć te kable to jest ok. Takie wtyczki jakie ty pokazałeś chyba znajde w starym kompie.

LIDER
komentarz
komentarz

Jak już coś zrobisz to napisz na forum i jak możesz daj fotki. Ciekawy jestem jak Ci to wyjdzie wszystko :) Ważne by działało ;)

chorazy5
komentarz
komentarz

Czyli teraz jeszcze muszę się upewnić. Musze wyjąć te wtyczki ze starego kompa, wywalić zworki z pin 5i6 i pin 9i10, poprzyczepiać kabelki do tych starych wtyczek, podłączyć je do tych pinów i potem jeszcze podłączyć do wyjścia na słuchawki tak?? Jeżeli wszystko dobrze zrozumiałem to wytłumacz mi jeszcze jak podłączyć kabelki do Jacka Montażowego?

EDIT:

Lool. Jak tak spojrzałem na te wtyczki ze starego kompa to mi sie wszystko rozjaśniło. Teraz tylko jedno pytanie. Masz jakiś pomysł jak zamocować jacka montażowego żeby nie latał tak luzem?

LIDER
komentarz
komentarz
Lool. Jak tak spojrzałem na te wtyczki ze starego kompa to mi sie wszystko rozjaśniło. Teraz tylko jedno pytanie. Masz jakiś pomysł jak zamocować jacka montażowego żeby nie latał tak luzem?

Jeśli jack montażowy ma gwint i nagkrętkę to wiercisz otwór ciut mniejszy od średnicy gwintu i wkręcasz na siłę w plastkik tego jacka.

Jesli jack nie ma gwintu to muszisz niestety wywiercić taki sam otwór i przykleić z tyłu jack montarzowy do plastiku.

Wpadło mi do głowy jeszcze jedno wyjście. Lepsze:

128x_CON-JAC21.jpg

To jest rzeński mały jack. Kosztuje koło 1 zł. Zależy od sklepu. Po rozkręceniu masz idealne wejście do wkręcenia w obudowe które będzie ładnie wyglądać (oczywiście czarna osłonka co się zwykle używa się nie przyda).

1. Rozkręcasz jacka na 2 części (czarna się nie przyda)

2. Dobierasz wiertło tak żeby było ciut mniejsze od gwintu, żeby jack się wkręcił

3. Przekładasz kableki przez otwór

4. Lutujesz jacka na zewnątrz obudowy

5. Możesz delikatnie zaizolować luty jeśli trzeba, ale nie zaizoluj gwintu

6. Wciągasz kabelki do środka i wkręcasz jacka w ten otwór. Powinno się bardzo dobrze trzymać i ładnie wyglądać

Oczywiście robisz takie 2 otwory na słuchawki i mikrofon i 2 jacki.

LIDER
komentarz
komentarz

Tak, mogą być.

chorazy5
komentarz
komentarz

Znalazłem u siebie coś takiego

dsci0099bm4.jpg

Tam są 2 porty USB i 2 gniazda (słuchawki i mikrofon)

dsci0095kn6.jpg

To są piny z których wychodzą kabelki na porty USB. W tym problem, że nie podłączone są te 2 gniazda.

To jest dolna część paneliku. Tam są wolne 3 piny.

dsci0096vl5.jpg

To jest górna część tego całego paneliku.

dsci0097hf9.jpg

Tam zaznaczone są 2 wolne piny. Pomyślałem sobie, że nie będę musiał kupować gniazd skoro już je mam. Nie wiem tylko które z tych wolnych pinów są od słuchawek, a które od mikrofonu.

LIDER
komentarz
komentarz

Leć po ścieżkach okiem to dolecisz który pin gdzie idzie.

Jak masz skaner to rzuć na skaner płytę od dołu i od góry w dużej rozdzielczoszi.

chorazy5
komentarz
komentarz

nie mam skanera niestety. Ale jest jeszcze jeden problem. Nie mam tylu wtyczek :/. Mogę zlutować to?

LIDER
komentarz
komentarz

Jeśli umiesz lutować to tak, ale do plyty glównej tylko nie lutuj :lol:

chorazy5
komentarz
komentarz

no nie nie. Do płyty głównej nie. I jeszcze jedno. Tam jest 5 wolnych pinów a mi potrzebne są tylko 4 .

LIDER
komentarz
komentarz
no nie nie. Do płyty głównej nie. I jeszcze jedno. Tam jest 5 wolnych pinów a mi potrzebne są tylko 4 .

Musisz wiedzieć które od czego.

chorazy5
komentarz
komentarz

Patrzałem na te ścieżki ale nic nie mogłem skumać. Narysowałem jak to wygląda w paincie :]

beztytu322ufb2.jpg

Narysowałem tam tylko ścieżki do tych 5 wolnych pinów i do tych 2 gniazd. Bez portów USB.

LIDER
komentarz
komentarz

Mało rozumiem z tego schematu. Spróbuj sam to rozgryść jak nie możesz mi przesłać skanu. Gdzieś masz foto jacka w tym temacie, najpierw podłacz mase (GND) bo najłatwiej i próbuj motodą prób i błedów możesz inne piny dołaczać do tej płytki.

chorazy5
komentarz
komentarz

Już to rozgryzłem. Wiem co do czego idzie. Ale cholera mam za krótkie kabelki. Gdzie mogę kupić takie jak są od power LED. Najlepiej z wtyczkami.

LIDER
komentarz
komentarz
Już to rozgryzłem. Wiem co do czego idzie. Ale cholera mam za krótkie kabelki. Gdzie mogę kupić takie jak są od power LED. Najlepiej z wtyczkami.

Z wtyczkami to nie wiem, ale kabelki zwykłe to w sklepie elektrycznym powinny być.

chorazy5
komentarz
komentarz

hmmmm a na allegro na przykład. Daj mi przykładowy adres takiej aukcji bo ja nie wiem ja sie dokładnie te kabelki nazywają.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.