x-kom hosting

Komputer firmowy - mała modernizacja

ABKK
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam.

Od dłuższego czasu korzystam z komputera PC, który kiedyś na jakimś forum mi polecono.

Było to w 2014 roku, więc technika poszła pewnie diametralnie do przodu.

Na przełomie tych lat padł zasilacz oraz musiałem odłączyć 2 wentylatory, bo już ledwo żyły.

W chwili obecnej ostatni wentylator w obudowie ledwo ciągnie, porty USB na panelu frontowym też już nie łączą tak jak powinny, dlatego planuję wymianę obudowy oraz dorzucenie dodatkowego drugiego monitora.

Z komputera jestem naprawdę zadowolony.

 

Komp służy do pracy w firmie (obsługa zamówień sklep internetowy, allegro, fakturowanie, obróbka krótkich filmików na YT, jakieś programy typu Corel, SketchUp).

W niedalekiej przyszłości planuję obrabiać więcej filmików z kamerki GoPro (gotowe filmy będą max 10-15 minutowe).

Czy jest sens coś wymieniać przy okazji przerzucania bebechów do nowej obudowy?? Może trzeba coś dorzucić dodatkowo?

Jaką obudowę polecacie?

 

Posiadam monitor BENQ GW2450 i teraz pytanie czy polować na taki sam czy kupić coś innego?

Chcę pracować na dwóch ekranach :)

 

Procesor: Intel Core i5-4460 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/ 543,90zł
Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 2 XE1226 97,56zł
Płyta główna: AsRock B85 Pro4 /intel B85, LGA 1150/ 202,44zł
Pamięć RAM: Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix 226,83zł
Druga pamięć RAM: -
Dysk twardy: Plextor M5 Pro 128GB SATA3 (540/330MB/s) 256,10zł
Drugi dysk twardy: Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 166,67zł
Karta graficzna: -
Karta dźwiękowa: -
Karta sieciowa: TP-Link TL-WN851ND /N300, PCI/ 47,97zł
Nagrywarka DVD / BluRay: Liteon iHAS124 SATA (black) 48,78zł
Obudowa: Zalman Z3 USB3.0 black (b/z) 113,01zł
Zasilacz: XFX Core 450W 120mm 80+ Bronze 120mm 142,28zł
Monitor: -
Tuner TV: -
Klawiatura: -
Myszka: -
Podkładka pod mysz: -
Drukarka: -
Kabel do drukarki: -
Listwa zasilająca: -
System operacyjny: Microsoft Windows 8.1 OEM 64bit PL

 

 

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez ABKK

eryk93
komentarz
komentarz

Tak po prawdzie zdałoby się złożyć nową jednostkę, ten ma już 7 lat, więc za wiele z niego nie wyciągniesz ;)

  • Dziękuję 1
ABKK
komentarz
komentarz

Ale czy jest sens wyciskać z niego więcej? Oprócz tych portów USB oraz brzęczących wentylatorów (a raczej jednego, który został) mi wystarcza.

Planuję obudowę przerzucić i przy okazji może coś dołożyć? Nie wiem RAM? Odczuję różnice czy nie ruszać?

 

Wiem, że nie mam zewnętrznej karty graficznej czy ta, którą posiadam obsłuży mi dwa monitory?

 

 

Wymieniony zasilacz to taki:

136109338_226976118956322_4156549307366424238_n.thumb.jpg.16dd7f56dd32e83715a8843c90eb6741.jpg

 

mstr
komentarz
komentarz

Na pewno system na win10, przydałoby się dołożyć lekką kartę graficzną (mam na myśli kartę co nie pobiera duzo prądu, bo masz zasilacz 340w) do akceleracji, szczególnie przy montowaniu krótkich filmików. Jeśli są to filmy 4k to komputer nie da rady, będzie to uciążliwe. Najlepiej będzie wymienić całą maszynę tak jak Eryk wyżej napisał. Podaj budżet na modernizację i na zakup nowego sprzętu.

  • Dziękuję 1
ABKK
komentarz
komentarz

Windows 10 mam, bo się sam parę lat temu sam uaktualnił do nowej wersji. Jak kupowałem to nie było jeszcze, a specyfikacje macie z tamtych lat.

Zasilacz mogę wymienić na większy.

Ogólnie to ten komputer naprawdę mi wystarcza jest sens wydawać pewnie 3000 zł na coś nowego?

Tutaj obudowę chciałem wymienić za jakieś 300, dorzucić drugi monitor...

No właśnie z tym 4K to może być problem.

Zawsze nagrywam w 1080p, ale może warto iść do przodu? GoPro może nagrywać w 4k....

 

eryk93
komentarz
komentarz

Lepiej złożyć coś nowego, to mobo nie obsłuży większych pamięci, procek max i7, nowsze generacje nie wchodzą w grę, zasilacz 350W mało, grafiki też nie wrzucisz lepszej, bo będzie ograniczana

  • Dziękuję 1
ABKK
komentarz
komentarz

To co byś proponował, abym nie poszedł z torbami? Mając na uwadze to, że to komp do pracy :)

6 godzin temu, mstr napisał:

Na pewno system na win10, przydałoby się dołożyć lekką kartę graficzną (mam na myśli kartę co nie pobiera duzo prądu, bo masz zasilacz 340w) do akceleracji, szczególnie przy montowaniu krótkich filmików. Jeśli są to filmy 4k to komputer nie da rady, będzie to uciążliwe. Najlepiej będzie wymienić całą maszynę tak jak Eryk wyżej napisał. Podaj budżet na modernizację i na zakup nowego sprzętu.

Ile trzeba dać?

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
8 godzin temu, mstr napisał:

przydałoby się dołożyć lekką kartę graficzną (mam na myśli kartę co nie pobiera duzo prądu, bo masz zasilacz 340w) do akceleracji, szczególnie przy montowaniu krótkich filmików.

Jak karta do jakiej akceleracji skoro zainteresowany nie podał w czym montuje?

Tanie GPU do akceleracji, mhm, ewidentnie nie wiesz o czym piszesz.

 

 

9 godzin temu, ABKK napisał:

obróbka krótkich filmików na YT, jakieś programy typu Corel, SketchUp).

W niedalekiej przyszłości planuję obrabiać więcej filmików z kamerki GoPro (gotowe filmy będą max 10-15 minutowe).

Co w tym Sketchup robisz? 

ABKK
komentarz
komentarz

W SketchUpie proste rzeczy typu projektuje sobie regały do spawania i przeliczam długości profili jakie zamówić, rysowałem ściany domu, aby łatwiej sobie wymiary łapać które mnie interesują, projektowałem skos dachu na budowę garażu, rozmierzałem wymiary przęseł płotu oraz ich ilość... Nic zaawansowanego. 
Aktualny komputer radził sobie z tym rewelacyjnie :)

ABKK
komentarz
komentarz

To jak doradzicie coś?

  • 3 tygodnie później...
ABKK
komentarz
komentarz

Powracam do tematu...

Jednak trzeba złożyć całkowicie nową jednostkę. Co zaproponujecie?

Filmiki 4K (10-20 minutowe) również będę obrabiał.

ABKK
komentarz
komentarz

Kartę dorzucę jak będą - ile mniej więcej liczyć na nią?

Jeżeli różnica będzie zauważalna dorzucę do tej lepszej obudowy.

Dysk 1TB nie za duży? 512 GB będzie dużo tańszy?

Zasilacze słyszałem, że be quiet cieszy się dobrymi opiniami, ale jak polecasz ten to OK

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
Dnia 28.01.2021 o 07:39, ABKK napisał:

Filmiki 4K (10-20 minutowe) również będę obrabiał.

Kwestia softu ale tu karta z 6-8GB VRAM wskazana, także trudno powiedzieć.

 

W jakim sofcie ta obróbka będzie?

 

16 godzin temu, ABKK napisał:

Dysk 1TB nie za duży? 512 GB będzie dużo tańszy?

Pod montaż to trzeba mieć co najmniej dwa SSD NVMe, jeden na system i soft, drugi pod obróbkę oraz mniejszy SATA pod śmieci, pliki temp.cache.

 

16 godzin temu, ABKK napisał:

Zasilacze słyszałem, że be quiet cieszy się dobrymi opiniami, ale jak polecasz ten to OK

Be quiet nie produkuje zasilaczy, korzysta z innych platform CWT/FSP, Seasonic jest liderem na rynku światowym.

Za 300zł nie dostaniesz lepszego jakościowo PSU od BQ. dodatkowo masz tu 5 lat gwarancji zamiast 3.

 

 

Poza tym ten zasilacz masz dziś 60zł taniej w promocji https://proline.pl/zasilacz-seasonic-s12iii-bronze-650w-s12iii-650-p1391681

  • Dziękuję 1
ABKK
komentarz
komentarz

UnnamedPlayer - dziękuję za cenne informacje.

Montaż filmików jeszcze nie wiem w jakim programie (coś darmowego).

 

Z tym montażem bym nie szalał, bo to są filmiki w większości 5-8 minutowe, ale kto wie jak to się rozkręci.

 

Co do zasilacza OK - zdam się na Ciebie!

 

 

 

I najważniejsze pytanie, studiując forum ponoć w marcu ma być jakaś premiera procesorów Intel'a.

Czekać 2-3 miesiące ze składaniem nowego kompa czy raczej ceny nie powinny się zmienić na lepsze?

Kartę graficzną wiem - będę czekał, aż rynek się uspokoi.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

11 generacja będzie droższa, wydajnościowo cudów nie będzie, a poprzednia tez nie stanieje bo nigdy tak u Intela nie było.

Taki i5 11400 to też MOBO na B560, jedyny plus to opcja OC pamięci ale pod takie zastosowanie bez większego znaczenia. 

ABKK
komentarz
komentarz

No dobra to chyba decyzja podjęta.

Zostaje zestaw jak wyżej zaproponowałeś:

https://proline.pl/koszyk/1e43fd8f
 

Czy oprócz obudowy, warto dorzucać do czegoś jeszcze?

 

Chłodzenie procesora wystarczy?

Czy może tam też dorzucić parę złotych?

 

 

I mam mętlik w głowie...

Znajomy mówi, żeby procek ten: https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-5-3600-am4-p1367204

 

 

edit:

Widzę, że jest promocja w EURO: https://www.euro.com.pl/procesory/intel-procesor-intel-core-i5-10400-box-2-9ghz.bhtml

A ten ASRock B460 Pro4 DDR4 s.1200 obsłuży mi pamięć 3200? Bo w specyfikacji ma wyszczególnione, że tylko

"Maksymalna częstotliwość pamięci

2933"

Bitkong
komentarz
komentarz

Moim zdaniem ewentualna różnica nie będzie zauważalna. 

  • Dziękuję 1
UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
18 godzin temu, ABKK napisał:

I mam mętlik w głowie...

Znajomy mówi, żeby procek ten: https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-5-3600-am4-p1367204

Większej głupoty nie mogli zrobić 

 

6 godzin temu, ABKK napisał:

Mam pytanie co do dysku. Radiator na nim daje dużo?

Widzę, że x-kom ma w promocji trochę szybszy dysk od tego co kolego UnnamedPlayer zaproponowałeś (ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro)

Pytanie czy jest lepszy?

https://www.x-kom.pl/p/461050-dysk-ssd-adata-1tb-m2-pcie-nvme-xpg-sx8200-pro.html

 

Gdzie ta promocja jak tam jest 549zł?

Lepszy? to jest to samo, SX8200 Pro ma pseudo radiator w opakowaniu a nie zamontowany.

 

18 godzin temu, ABKK napisał:

A ten ASRock B460 Pro4 DDR4 s.1200 obsłuży mi pamięć 3200? Bo w specyfikacji ma wyszczególnione, że tylko

"Maksymalna częstotliwość pamięci

2933"

Obsłuży na 2666MHz pzy i5, na 2933MHz przy i7/i9

  • Dziękuję 1
ABKK
komentarz
komentarz

Procesor już kupiony I5-10400 (promocja 699 zł zł)

 

Płyta główna czekam na premierę B560 
Ponoć ma obsłużyć wyższe taktowanie pamięci RAM (ma to duze znaczenie?)

 

Zastanawiam się cały czas nas chłodzeniem.

Które będzie lepsze?

Chłodzenie procesora Arctic Freezer 34

czy 

Chłodzenie procesora SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

 

 

OK już wiem: https://pclab.pl/art83402-17.html

ABKK
komentarz
komentarz (edytowane)

Nadal męczę temat :)

Dorzuciłem do lepszej obudowy.

Podsumowując co już mam kupione:

 

  • Intel I5-10400
  • Obudowa SilentiumPC Ventum VT4V TG
  • Dysk Adata XPG GAMMIX S11 Pro 1TB PCIe Gen3x4 M.2 2280 AGAMMIXS11P-1TT-C
  • Chłodzenie procesora Arctic Freezer 34

 

 

Najgorzej mam z RAM oraz płytą główną :(

Czekać na tą B560? Ponoć można podnieść OC pamięci RAM czy olać sprawę i brać ASRock B460 Pro4 DDR4 s.1200 - którą polecał kolega wyżej?

 

No i dalej idąc co z tym RAM?

Pamięć Patriot Viper Steel DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 PVS432G320C6K - jest sens płacić tyle za 3200MHz, której i tak ASRock B460 Pro4 DDR4 s.1200 - mi zablokuje do 2666MHz?

Jest to spora różnica?

 

Chciałbym już powoli składać całość....

Edytowane przez ABKK
UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

 

Dnia 31.01.2021 o 17:02, UnnamedPlayer napisał:

Taki i5 11400 to też MOBO na B560, jedyny plus to opcja OC pamięci pod takie zastosowanie bez większego znaczenia. 

 

Weź lepiej 2x16GB.

  • Super 1
ABKK
komentarz
komentarz

Ram tak chcę 2x16GB - zastanawiam się cały czas nad płytą główną :)

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

MOBO musi mieć co najmniej dwa złącza M.2 PCIE 3.0x4, tyle Cię interesuje.

Zamiast pchać kaskę w OC RAM i drogie płyty weź ogarnij dyski pod obróbkę tego wideo, backup.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.