x-kom hosting

Dysk SSD do 599zł na win 10 pro - TYPOWO DO GIER--

sharkoon6
komentarz
komentarz
Godzinę temu, tired napisał:

Napisałem nawet jak masz ustawić AHCI czytaj dokładnie. Wchodzisz do BIOSU i zakładka Advanced > SATA Mode w AHCI (możliwe, że będzie tak ustawione od początku). Producenci płyt na swoich stronach umożliwają pobranie manuala http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Manual/Z370 Extreme4.pdf na stronie 73 masz pokazane co masz ustawić w AHCI. Następnie w zakładce Boot na pierwszym miejscu ustawiasz UEFI nazwa twojego napędu np. UEFI LG DVD bla bla, albo UEFI nazwa pendrive np. UEFI Sandisk Cruzer. I na dole masz CSM dajesz disabled. Zapisujesz, restart i instalujesz system w UEFI. Po instalacji wchodzisz do biosu zakładka Boot, i patrzysz czy na pierwszym miejscu masz Windows Boot Manager i zmieniasz fast boot na ultra, zapisujesz i tyle.

Jeśli będziesz potrzebował dostać się do UEFI po tych ustawieniach klikasz na start > ustawienia > aktualizacje i zabezpieczenia > odzyskiwanie > uruchamianie zaawansowane > uruchom teraz > rozwiąż problemy > opcje zaawansowane > ustawienia oprogramowania układowego UEFI > uruchom ponownie. Komputer się restartuje i wchodzi do UEFI. Albo pobierasz ze strony Asrocka aplikację restart to UEFI. Twoja grafika obsłuży UEFI GOP. Pamiętaj aby na czas instalacji podłaczyć tylko SSD. HDD podłaczasz po instalacji systemu.


OK dzieki to chbya juz wszystko rozumiem, a dlaczego mam wylaczyc dysk hdd na czas instalacji ?

tired
komentarz
komentarz

Żeby podczas instalacji systemu program rozruchowy nie wylądowały na HDD. Wówczas jak odłaczyć HDD nie wystartuje system.

sharkoon6
komentarz
komentarz (edytowane)
58 minut temu, tired napisał:

Żeby podczas instalacji systemu program rozruchowy nie wylądowały na HDD. Wówczas jak odłaczyć HDD nie wystartuje system.

czyli w teorii wszelkie moje dane zostana na dysku hdd i dopiero jak zaladuje mi sie nowy system na ssd to moge sformatowac utworzone partycje dysku hdd, w tym system i nic sie nie usunie?
To moze sie uda odpalic nawet stary win 7 xD

sharkoon6
komentarz
komentarz

Jak juz podlacze ten dysk hdd to moge sformatowac partycje systemowa + tą ukrytą z poziomu windowsa? czy musze koniecznie uruchomic instalke windowsa 10 na nowo i tam formatowac?

PS. eżeli chodzi o ustawianie czegokolwiek innego w biosie to coś konkretnego mnie czeka? Czy tylko montuje sprzęt, robie to co powyżej, instalując system a potem w biosie już nie musze sie martwić o ustawianie np. pci, usb, klawiatury i innych rzeczy, samo to wszystko wykryje i ustawi?
Oczywiscie nie biore pod uwage OC ramu i cpu i tego co wyzej pisales czyli tryb uefi + cms + boot.
W opcjach biosu na tym manualu znalazlem też cos takiego, to tez wylaczam?
MRC Fast Boot - Enable Memory Fast Boot to skip DRAM memory training for booting faster
Czy to popsuje mi moje ramy?
bo po manualu widac ze ten bios jest znacznie rozbudowany.

Komputer oczywiscie ma byc do gier wiec mam nadzieje ze ten tryb uefi nie bedzie powodowal niestabilnosci dysku ssd na ktorym bede mial system i gry. 


PS2. Wyslano mi na priv ten dysk. Podobno ten dysk sie nie przegrzewa i bardzo fajna opcja, co myslicie?
http://allegro.pl/show_item.php?item=7250157480

tired
komentarz
komentarz (edytowane)

Tej opcji nie ruszaj niech będzie jak jest. W biosie jeszcze co ja ustawiam to obroty wentylata CPU na spoczynku i od jakiej temperatury ma iść w górę. Do reszty wentylatorów mam regulator. Napiszę tyle weź już lepiej nic nie wymyślaj, podałem Ci na tacy jak masz zainstalować i co ustawić. Dysk jak chcesz to kupuj ale nie wierzę w tą jego gwarancje.  

sharkoon6
komentarz
komentarz
9 minut temu, tired napisał:

Tej opcji nie ruszaj niech będzie jak jest. W biosie jeszcze co ja ustawiam to obroty wentylata CPU na spoczynku i od jakiej temperatury ma iść w górę. Do reszty wentylatorów mam regulator. Napiszę tyle weź już lepiej nic nie wymyślaj, podałem Ci na tacy jak masz zainstalować i co ustawić. Dysk jak chcesz to kupuj ale nie wierzę w tą jego gwarancje.  

Ok dzieki wybacz ze tak mecze. Boje sie ze cos zle zrobie szczegolnie ze to sa troche koszta za to wszyskto

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
Dnia 21.03.2018 o 20:02, tired napisał:

Z 480-500 GB zależy jaki kapitał to wziałbym 850 EVO, MX500, 860 EVO. Sam mam MX500 ale 1 TB.

To, że coś masz nie znaczy, że jest dobre. Proponowanie komuś dysku na TLC w cenie MLC to głupota.

Dnia 21.03.2018 o 20:11, tired napisał:

Tylko tak szczerze to jeśli celujesz w M.2 PCIe to wziąłbym Patriot Hellfire :).

Nieopłacalny na tle M8PeG, łapie throttling, brak radiatora, krótsza gwarancja, do tego spore opóźnienia jak na kości MLC i spadki wydajności po zapełnieniu.

 

Dnia 21.03.2018 o 21:08, sharkoon6 napisał:

@tired a jakbym wzial tego na m2.pcie z radiatorem? chlodzeniem mam zalatwione, cena 677zl
https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-s10-gammix-512gb-pcie-x4-nvme-asx7000npc-512gt-c-1637613/

O przegrzanie nie musze sie martwic, predkosc lepsza od m2 sata

ew ten bez radiatora:
https://www.x-kom.pl/p/396751-dysk-ssd-adata-512gb-m2-pcie-xpg-sx6000.html

Oba na TLC, do tego kiepski kontroler, tam prędkości lecą na łeb na szyję.

 

 

tired
komentarz
komentarz (edytowane)

Oczywiście autor wątku odczuje różnice instalując gry i grając w gry między EVO/MX500 a dyskiem z MLC. Napisałeś tak jakby miał wykonywać skomplikowane operacje na tym dysku a wyraźnie jest napisane przeznaczenie na gry i zależy na pojemności i niskiej cenie.  Co do mojego wyboru to podaj proszę przykład dysku 1 TB z MLC w cenie 999 zł bo tyle dałem za MX500. Z resztą nie musisz podawać bo ja wiem, że ten dysk spełni moje oczekiwania. 

sharkoon6
komentarz
komentarz

Czyli jest tak jak myslalem, nie ma sensu kupowac budzetowego dysku nvme na tlc.
Tyle ze evo 850 tez jest na tlc, ale za to jakims lepszym z tego co wiem

KillaHill
komentarz
komentarz (edytowane)
30 minut temu, tired napisał:

Oczywiście autor wątku odczuje różnice instalując gry i grając w gry między EVO/MX500 a dyskiem z MLC

 

Jak dysk zapełni w ~ 60-70% to odczuje w takim stopniu, że mu kopara opadnie i nic tego nie zmieni. TLC i kończący się bufor SLC,  to złym pomysł był i będzie i nic tego nie zmieni. Nawet to, że Ty nie narzekasz. 

 

  • Super 1
UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Nie kupujesz dla Siebie tylko doradzasz komuś, a doradzasz bardzo źle nie mając bladego pojęcia o dyskach.

 

To czy na gry system nic nie ma do gadania gdy w tej cenie są dyski trwalsze, szybsze i mniej awaryjne, do tego z dłuższą gwarancją.

tired
komentarz
komentarz

Dobrze. Podaj proszę przykład dysku SSD o pojemności 1 TB na MLC z dłuższą gwarancją niż 5 lat w cenie MX500. 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Nikt tu nie szuka 1TB SSD, więc daruj sobie dalszy offtop. Zainteresowany ma 600-700zł na dysk, a za 565zł ma Goodrama Iridium Pro 480GB na MLC, bez spadków wydajności, z 5 letnią gwarancją.

 

11 minut temu, sharkoon6 napisał:

Tyle ze evo 850 tez jest na tlc, ale za to jakims lepszym z tego co wiem

TurboWrite_575px.png

 

tired
komentarz
komentarz

Z tego obrazka wynika tyle, że "500GB and 1TB there is enough NAND to provide the parallelism that is needed to max out the SATA 6Gbps interface."

sharkoon6
komentarz
komentarz (edytowane)

@UnnamedPlayer
@tired

Sprawa jest taka że od początku proponowano mi dysk Iridium Pro, mimo ze jest na MLC to ma dobra wydajnosc, choc watpie ze jest szybszy od TLC (850 evo)
Jednak problem polega na tym ze znalazlem takie negatywne opinie o tym ostatnimi czasy ze podobno dysk freezuje, a na takie freezy nie moge sobie pozwolic.
Albowiem podobno dyski freezuja na pare sekund, nie wazne czy na pulpicie czy w grach po prostu przez 1 sek czy tam ile nie mozna pewnie myszka ruszac, a takie cos w grach jest nie do przyjecia.
Nie wiem czy moge dac link do konkurencyjnego forum ale wlasnie tam dowiedzialem sie o tym, raczej watpie zeby ktos zartowal na taki temat.
Tak wiec owszem iridium jest lepszy od 850 evo ale jak mam miec zacinki to wole wydac podobna kase (mniejsza lekko) i miec cos 100% pewnego i dobrego, nawet na tlc.
Dysk kupuje w sklepie media expert, chyba ze kupie tego iridiuma bo mowia ze to lotoria ale nie wiem czy by mi uwzglednili gwarancje i od tak zwrocili kase jakbym go testowal przez te 14 dni bo tylko 14 dni mam na zwrot a potem wysylka do producenta i zostane z niczym, hmm.
Czy warto ryzykowac?  ;) Gorzej jak po 14 dniach dopiero zacinki sie pojawia bo wgram jakies nowe sterowniki do kompa czy cos.

Tutaj wspomniany link z tematem o Iridiumie , wina to pewnie starego oprogramowania ktore wciaz nie wyszlo z updatem:
http://forum.pclab.pl/topic/1240544-Good-ram-iridium-pro-480/
Na innych stronach to samo:
http://forum.pclab.pl/topic/1191502-Zacięcia-i-freezy-GOODRAM-Iridium-PRO-240GB/
Wystarczy nawet w google same tagi wpisać i jest mnóstwo tematów:
https://www.google.pl/search?q=GOOD+RAM+IRIDIUM+PRO+FREEZY+ZACINKI&oq=GOOD+RAM+IRIDIUM+PRO+FREEZY+ZACINKI&aqs=chrome..69i57.5944j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8

A o samsungu 850 evo nic wiec jednak jest coś na rzeczy i nie tak z tym iridiumem, a szkoda.

tired
komentarz
komentarz

Z tego własnie powodu nie kupiłem do siebie Goodrama. 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
9 godzin temu, sharkoon6 napisał:

Sprawa jest taka że od początku proponowano mi dysk Iridium Pro, mimo ze jest na MLC to ma dobra wydajnosc, choc watpie ze jest szybszy od TLC (850 evo)

Żadne TLC w tym wypadku Evo 850 nie jest szybsze od MLC, a pseudo testy w syntetykach nijak mają się prawdziwej wydajności dysku.

Cała magia Evo 850  polega na pseudo cache SLC i w smarkach wypada nawet lepiej od 850 Pro

 

9 godzin temu, sharkoon6 napisał:

A o samsungu 850 evo nic

O awaryjności dysków na TLC nie będę wspominał bo to chleb powszedni. Z serią Evo problemy był od samego początku, począwszy od kolejnych wersji firmware , które nie naprawiały problemu, w Evo 840 był nawet problem z odczytem starszych plików i tam odczyt był na poziomie 30-100mb/s. 

Evo 850 też ma problemy z awaryjnością i tu nie chodzi o o spadki wydajności tylko o całkowite padnięcie razem z danymi.

Na rynku jest nowsza wersja iridium Pro RP-SSDPR-S25B-480.

sharkoon6
komentarz
komentarz (edytowane)

Unnamedplayer.

Bardzo Ci dziekuje za odpowiedz!  To faktycznie mlc lepsze.

Niestety na końcu piszesz że jest nowsza wersja jednak nici z 480gb. Same 240gb wypuscili z tej nowszej serii:
http://www.goodram.com/pl/product/produkty/ssd-irdm/

A ja dzisiaj chce jechać do sklepu stacjonarnego i juz cos kupić by moc zainstalowac kompa.

Jakas alternatywna moze? 

Moze mx500? Jest mniej awaryjny?

Tak jak mowilem mam budzet max 640zl. 

Ps. Mam czas do 18 bo potem zamykają sklep. :P

Co robić? czas tyka

sharkoon6
komentarz
komentarz

Juz kupilem 850 evo, nie ufam iridiomom, nie wazne czy nowa wersja czy nie

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.