x-kom hosting

[Rozwiazany]Opensuse czy inne distro?

ciaciama
utworzono
utworzono

Witam!

Chciałbym wypróbować tą dystrybucję, więc proszę o jej wady i zalety i czy ta dystrybucja nie będzie "za łatwa". Miałem już wiele dystrybucji (min. Ubuntu, Fedora, Mandriva) i najbardziej podobało mi się Ubuntu.

Z góry dzięki!

mat159
komentarz
komentarz
Zarov
komentarz
komentarz

OpenSuSE jest łatwe i to bardzo. jeśli jak mówisz miałeś Ubuntu, Mandrive i Fedore to może czas pójść wyżej jeśli zależy Ci na nauce systemu...?

Jak Mat159 podał, tam też znajdziesz tabele porównawcze różnych dystrybucji, czyli możesz postawic obok siebie np OpenSuSE i Ubuntu.

ciaciama
komentarz
komentarz

Tzn. zależy mi na nauce, ale tez na wyglądzie systemu, a z tego co wiem to openSUSE potrafi fajnie wyglądać. Pomóżcie mi wybrać system dla średnio zaawansowanego (nie wiem czy się pisze razem czy oddzielnie) linuxowca i jeszcze zależy mi na tym żeby system mógł swobodnie wymieniać się plikami z łindołsem.

Zarov
komentarz
komentarz

Czy to OpenSuSE czy Gentoo to wygląd nie zalezy od dystrybycji ale od Ciebie. Więc to nie problem. Ze swojej strony polecam Ci Debiana. Bardzo prosta i ciekawa dystrybucja. Powiedz tylko jak łączysz się z Internetem.

ciaciama
komentarz
komentarz

Nesotrada TP 512

Zarov
komentarz
komentarz

Modem, router? Bo to jest najwiekszy problem jeśli chodzi o zmiane dystrybycji.

ciaciama
komentarz
komentarz

Router

Zarov
komentarz
komentarz

Phi, no to śmiało możesz pobrać Debiana netinstall, zainstalować bazowy system, potem dociągnąć iksy, środowisko graficzne i reszte programów jak chcesz. Jeśli byłbyś zainteresowany to mogę to przedstawić dokładniej. Wszystko robisz za pomocą aptitude, żadnego szukania paczek po googlach :P Instalator netinstall ma 160mb.

ciaciama
komentarz
komentarz

Jestem zainteresowany ;)

Zarov
komentarz
komentarz

www.debian.org

Debian ma 3 gałęzie:

stabilną - Etch - gdzie jest lekko starsze oprogramowanie, w aktualizacjach wychodzą tylko łatki bezpieczeństwa no i tam jakies nowsze wersje. Tą gałęź cechuje wysoka stabilność, gdyż do niej trafia same sprawdzone oprogramonie.

testowa - Lenny - nowe programy itd. ale i tak stabilne, sam używałem i polecam.

niestabilna - Sid - nowiuśkie, czasami są błędy

Polecam albo Etcha albo Lenny'ego.

Debiana możesz zainstalować z neta, w tym celu pobierasz obraz netinstall i w czasie wyboru grup pakietów dajesz tylko system bazowy, reszte ustawiasz jak chcesz. Po zainstalowaniu systemu włączy Ci się tylko powłoka, logujesz się na roota i:

aptitude updateaptitude dist-upgradeaptitude install x-window-system

Po czym zaleznie od uzywanego DM/WM:

aptitude install kdebase

albo

aptitude install gnome

albo

aptitude install xfce4

itp

Nastepnie instalujesz tylko co to chcesz, czyli tam Iceweasel [Debianowy Firefox], Kadu....w ten sposob masz tylko programy jakich uzywasz i pełną kontrole nad systemem, nie musisz wywalac iluś tam programów.

Debiana można zainstalować na dwa sposoby, pseudograficznym instalatorem, czyli jak płyta zbootuje to dajesz od razu enter, albo ładnym i banalnym graficznym czyli jak zbootuje to wpisujesz: installgui.

Obrazki instalacji mozesz znalezc w googlach. W razie czego pytaj, co na pewno o czyms zapomnialem.

ciaciama
komentarz
komentarz

OK, będę próbował. A ile gdzieś będzie trwać pobieranie tych pakietów itp.??

Zarov
komentarz
komentarz

Hmm, u mnie iksów gdzieś 15 minut a KDE to podobnie. Iksy maja okolo 50-60mb, a KDE 80? Nie pamietam. Ale w ciagu godziny postawisz go spokojnie. A też mam Neo 512.

ciaciama
komentarz
komentarz

A czy będę mógł spokojnie wymieniać pliki między Windą a Debianem, tzn. czy będę miał dostęp z Debiana do do dysków Windowsa?

Zarov
komentarz
komentarz

Jak masz fat32 to tak, a przy ntfs trzeba coś tam poustawiać, niestety nie powiem Ci dokładnie bo Windows na moim dysku nie było od paru lat. Więc będziesz musiał pogooglować, ale oczywiście da się wszystko zrobić.

ciaciama
komentarz
komentarz

Tak szczerze to wątpię żeby mi się udało poprawie skonfigurować tego Debiana <_<

Zarov
komentarz
komentarz

Pewna osoba z tego forum co dopiero zaczynała z Linuksem, czytaj ze nie miala go dala sobie spokojnie rade. Więc już nie panikuj. W razie czego pisz pw albo pytaj tutaj a wyjaśnimy wątpliwości.

Oczywiście nie bym do czegoś Cię zmuszał.

ciaciama
komentarz
komentarz

Już dawno zastanawiałem się nad Debianem, ale myślałem że to za trudne. A jeszcze jedno. Czy instalacje wszystkich pakietów wykonuje się w terminalu czy są jeszcze rzeczy "klikalne"?

Zarov
komentarz
komentarz

Są nakładki graficzne na apta takie jak Adept czy Synaptic.

Debian jest tak multimedialną dystrybucją że powinien większość rzeczy sam ustawić, tak jest w moim wypadku.

ciaciama
komentarz
komentarz

System bazowy to system podstawowy?

Zarov
komentarz
komentarz

Podstawowy.

Chociaz z bazowym to to samo :P Tak jakoś nauczyłem się mówić bazowy zamiast podstawowego.

ciaciama
komentarz
komentarz

No Debian prawie już zainstalowany :). Jeszcze tylko środowisko graficzne i będzie OK. Tylko się zastanawiam czy wybrać gnome czy kde?

Zarov
komentarz
komentarz

GNOME jest troche w starej wersji, tzn a to A jest w wersji 2.14 a B w 2.18...chociaż ludzie używają, KDE było chyba najnowsze w Lennym....A wybrałeś którą gałęź? Bo jak stabilną to będziesz miał GNOME 2.14 czyli stare.

ciaciama
komentarz
komentarz

Testową, bo lubię być na bieżąco :)

Zarov
komentarz
komentarz

Czyli tu masz takiego właśnie składańca. Imho lepsze KDE, ale jak nie jesteś zdecydowany to przetestuj oba.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.