x-kom hosting

Prośba o diagnozę dysku

Szooguun
utworzono
utworzono

Witam. Zwracam się do Was z prośbą o ocenę stanu mojego dysku. System (obecnie XP) świeżo po instalacji muli strasznie. Wcześniej na Windows7 nagle system przestał widzieć jedną partycję, natomiast pod XP była ona widoczna.

Zakładka Health z HD Tune

hdtunehealthsamsunghd50.png
(E1) Load/Unload Cycle Count 100 100 0 2016 Ok

Zakładka SMART z Victoria

victoriag.png
223 Load retry count 252 252 0 0 •••••
225 Load cycle count 100 100 0 2016 •••••

Pora na nowy dysk?
Pozdrawiam.

hixmen
komentarz
komentarz

Smart może nie jest idealny są małe błędy odczytu i zapisu i raczej nie powinny być większe problemy. Więc dla pewności zrób w HDTune Error Scan bez zaznaczonego Quick Scan i czy pojawią się czerwone kwadraciki. Dokładniejszy scan żeby nie było zakłamań to robi się pod DOS np. programem MHDD.

Szooguun
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedź. Error Scan robiłem wcześniej - nie było czerwonych kwadracików, natomiast w Victorii było dosyć dużo pomarańczowych (nie pamiętam już teraz dokładnie). Skoro dysk nie wygląda najgorzej, to już w ogóle nie rozumiem czemu takie straszne mulenie świeżo po instalacji i wcześniejszy brak partycji na Win7.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Skanowanie Victoria z pod systemu nie jest dobrym posunięciem ze względu na możliwe zakłamania . Ale mimo to jak program wykazał sektory z dłuższym czasem odczytu to lepiej potwierdzić to z pod DOS i zrobisz to MHDD. Bo jakby się potwierdziło trochę tych opóźnionych sektorów i jak duzo to może miec wpływ na działanie systemu. Zobacz jeszcze w zakładce Info w HDTune w jakim trybie pracuje dysk przy active w DMA czy PIO.

Szooguun
komentarz
komentarz

Przy Active mam: UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)

hixmen
komentarz
komentarz

Stery od płyty głownej od chipsetu i pozostałe masz zainstalowane i od grafy i directx i inne.

Szooguun
komentarz
komentarz

tak, wszystkie sterowniki pobrane ze strony producenta 

hixmen
komentarz
komentarz

Ciężko naraie ustalić co tak przymuliło. Jak system przeinstalowałeś to uszkodzenie systemu można chyba wykluczyć chyba że te opóźnione sektory jak jest ich trochę i by się potwierdziły to może powodują problemy albo inna usterka dysku. Nie wiem czy możesz spróbowac na innym dysku sprawnym zainstalować system żeby się przekonać wykluczyc winę dysku.

Szooguun
komentarz
komentarz

Niestety innego dysku nie mam, jutro postaram się zrobić skan programem MHDD i podam wyniki. 



Zdjęcia z MHDD

 

img2322wv.jpg

img2323q.jpg

img2326le.jpg

hixmen
komentarz
komentarz

Smart dysku z DOS  z MHDD pokazuje to samo co z pod systemu HDTune zakładka Heatth. A powierzcznia dysku nie jest zła i okazuje się że skanowanie Victorią z pod systemu jej wyniki okazały się trochę zakłamane i nie ma sektorów z odczytem zakwalifikowanych pod pomarańczowe bloczki a dwa stopnie nizej  pod szare. Co prawda są małe błędy odczytu i zapisu i ich wielkość nie powinna raczej tak zamulić działanie systemu. Jednak na sto procent nie można wykluczyć tego dysku jak z Windos 7 zniknęla Ci partycja a z XP przymulenie .Sytuacja jest niejednoznaczna i jak nie masz dysku na podmianę to mozna jeszcze szukać innych przyczyn. Jak narazie nie przedstawiłeś parametrów komputera w raz z zasilaczem marka moc. Nie wiem czy sprawdzałeś temperatury podzespołów oraz czy komputer jest podkręcany. Czy na płycie głównej nie widać czasem spuchniętych kondensatorów. Można jeszcze się pokusic o inne diagnozy np. sprawdzanie pamięci na błędy memtestem 86. Ale może w takiej sytuacji po kolei od podania jak wyżej pisane zasilacza i czy komp był podkręcany i dalej co pisane.

Szooguun
komentarz
komentarz

Parametry komputera (3 letni)

 

 

Procesor:  AMD Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3
Płyta główna:  Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333
Pamięć RAM:  GOODRAM DDR3 2GB 1333MHz CL9
Dysk twardy:  Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3
Karta graficzna:  PowerColor Radeon HD4870 1024MB DDR5 /256bit/ DVI HDTV
Zasilacz:  bequiet! PurePower L7 530W
 
Nic od początku nie było podkręcane.
 
Temperatury ze SpeedFan:
speedfanf.png
 
Co do spuchniętych kondensatorów i sprawdzenia pamięci to najprędzej jutro uda mi się to wykonać.
 


Chyba również możemy wykluczyć pamięć RAM, wyniki z memtest86+

 

memtest86.jpg

hixmen
komentarz
komentarz

Niby test pamięci z jedną pętlą nie wykazał błędów ale takie minimum to 2 albo 3 żeby była większa pewność ale i tak nie będzie 100 procent pewności. Nie wiem czy to będzie kierunek problemu. Mianowicie Speedfan pokazuje przy VCore2 wartość napiecia 1.6 volt gdzie ten ma się odnosić do pamięci. A posiadanie Goodram ddr3 maja nominalne napięcia według specyfikacji 1.5 volt http://itx-sklep.pl/pamieci_ram/pamieci_ddr3/goodram_ddr3_2gb_1333mhz_cl9.html
Więc nalezy się upewnić w biosie czy taka podwyzszona wartość napięcia się potwierdzi albo użyc innego programu czy będzie to samo pokazywało. A wykazywane napięcie procesora Vcore1 1.34 v jeszcze mieści się w normie ale jest blisko maksymalnej wartości 1.4 http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819103847
Możesz sprawdzic linki czy się zgadzają z posiadanymi komponentami. Jakby się zgadzało to narazie napięcia na pamięciach wydają się zawyżone chyba że wartości napięć są inne na naklejce bezpośrednio na napięciach niż na stronie z linka. To jakby się potwierdziło to chyba ręcznie by trzeba było ustawić według zaleceń producenta goodram 1.5 v. Możesz dać ustawienia w biosie na domyślne i zobaczyć po zapisaniu i resecie jak się będą przedstawiać napięcia a potem ręcznie i jak będzie działało.
A co do dysku to szkoda że nie mozesz sprawdzić z innym działanie systemu chyba ze te zawyżone napięcia by były sprawcą ale nie ma jeszcze pewności co jest przyczyną przymulenia. Pomimo ze SMART nie wykazuje żeby kabel sygnałowy był wadliwy ale jak masz zapasowy to go użyj i też przepnij na próbę do sąsiedniego wolnego gniazda nawet z tym co masz a nie masz na podmianę.

Szooguun
komentarz
komentarz

Właśnie przed chwilą otworzyłem komputer aby zobaczyć czy nie ma spuchniętych kondensatorów (nic takiego nie zauważyłem). Zmieniłem również przy okazji kabel SATA na nieużywany (podpiąłem pod to samo gniazdo na płycie co poprzednia) - po odpaleniu komputera pojawił się problem z działaniem internetu (strony strasznie wolno się wczytywały) - wyłączyłem komputer i włączyłem ponownie - póki co jest ok. Jeżeli chodzi o ogólne działanie komputera to się okaże po jakimś czasie użytkowania, czy zmiana taśmy coś dała.

 

Napięcia:

biosr.jpg

 

Dodatkowo zainstalowałem CPU-Z:

cpuzv.jpg

 

tak więc wartość napięcia pamięci RAM i procesora się potwierdziła.

Jeżeli chodzi o procesor to czym może skutkować taka wartość zbliżona do maksymalnej i jak ewentualnie ją zmniejszyć?

Co do napięcia RAM nie wiem gdzie w Biosie mogę ja zmienić.

 

hixmen
komentarz
komentarz

Co do ustawień w biosie i np. jak i gdzie zmienić napięcia to ciężko jest doradzić. Ze względu na różnorodność biosu nawet z tej samej rodziny mogą być róznice w umiejscowieniu funkcji oraz nazewnictwo co do nich. Ale dobrze by było ustawić pamięci na 1.5 nawet masz tak napisane to czego się ustawiło na 1.6. Nie wiem czy funkcje oszczędzania energi nie masz czasem wyłączone i dlatego napięcie procesora jest pod graniczną górną ale jeszcze jest w normie. A próbowałeś nawet na tym oknie co dałeś screena i najechać na ddr3 co wyswietla 1.6 i próbowac wpisywać ręcznie czy będzie możliwe albo po enter po najechaniu. Może w innym miejscu jest możliwość przestawień napieć ale spróbuj na tym co pokazałeś okno.

Szooguun
komentarz
komentarz (edytowane)

Właśnie na tym oknie co pokazałem aktywne są tylko te pozycje na biało.

 

Zainstalowałem aplikację Easy Energy Saver - mam ustawić tutaj on czy off aby poprawić napięcie procesora?

 

Znalazłem w Biosie opcję "DRAM Voltage Control" - jednak najniższa opcja do wyboru to właśnie 1,600 V

hixmen
komentarz
komentarz

Poszukaj w biosie opcji Cool&Quiet zmniejsza ona taktowanie procesora oraz jego napięcie gdy nie potrzebuje pracować na 100%. Nie wiem czy Ty czy ktoś inny robił jakies ustawienia czy jest aktualnie na domyślnych . Możesz dać te domyślne ustawienia w biosie jak nic ci nie wiadomo o zmianach a sam nic nie zmieniałeś to jak dasz i zobaczysz czy nastapiły jakieś zmiany. Osobiście nie znam tego biosu i dobrze jakby ktoś się zgłosił kto ma taką samą płytę i się bawił w ustawienia i wie gdzie co i jak się ustawia . Jak mnożnik i napięcie procesora nie zmienia się w trakcie użytkowania widać to przy otwartym oknie CPU-Z to prawdopodobnie funkcja tkzw.EKO jest wyłączona. Chyba że jakiś program pracuje w tle i powoduje obciążenie i dlatego mnożnik i napięcie utrzymuje się na stałym poziomie.Na przedstawionym screenie widać że na podwyższonych. Zaznaczam że właczanie czy wyłaczanie funcji Cool&Quiet raczej nie powinno być przyczyną przymuleń ewentualnie ustawienia domyślne jesli by coś pozmieniało jak coś było ustawiane nie koniecznie przez Ciebie. Ale jak chodziło wcześniej dobrze i nagle nastapił objaw przymulenia to najlepiej by bylo zacząć sprawdzanie na innym dysku ale jak piszesz nie masz to ciężko jest dojść bez podmiany podzespołów. Chyba że się poprawiło po wymianie kabla i restarcie. Przeskanuj jeszcze dla pewności skanerami: Malwarebytes i Dr Web.

Szooguun
komentarz
komentarz (edytowane)

MBAM znalazł dwie infekcje

http://wklej.org/hash/d054c0779f3/

 

Dr Web na szybkim skanowaniu nic nie wykrył.

 

Dodatkowo  zrobiłem skan OTL i GMER

 

GMER:

http://wklej.org/hash/c0e3eedc2a4/

 

OTL:

http://wklej.org/hash/f713cdc73ec/

http://wklej.org/hash/ed439ae95ea/

 

Co do ustawień Biosu to nic nie zmieniałem, wszystko jest na ustawieniach domyślnych. Dawno temu zaktualizowany do najnowszej wersji F12.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak nikt nie zgłosi się z oceną LOG-ów np. do 20 dzisiaj to założ temat w dziale bezpieczeństwa i może prędzej ktoś obeznay w LOG -ach pomoże pod kątem infekcji.

Grot
komentarz
komentarz

Co do MBAMa - to raczej wskazał na cracka, ale nie jestem pewny. 

Nie powinien on jednak zmulać systemu.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie wiem jak wyszły Ci dzialania pod kątem wykluczenia wirusów i błedów systemowych z LOG-ów  jak ktoś pomógł i co z tego wyszło jak podjęte były jakieś działania. Na screenie speedfan jeden parametr temp. wykazuje że jest 80 i nie wiadomo konkretnie do czego się odnosi. Po pewnym czasie działania od właczenia kompa dotknij z któryś radiatorów nie tylko od procesora ale i od chipsetu , mostka czy czasem któryś nie jest bardziej niż ciepły. Dotknij tez obudowy zasilacza i wydmuch powietrza z niego czo on nie jest ciepły.

Grot
komentarz
komentarz

Może masz oprogramowanie producenta płyty głównej - u mnie umożliwia ono pomiar temperatury, i według mnie jest rzetelne. 

Moja płyta to ASUS.

Podaj nam model płyty głównej - może jest dedykowane oprogramowanie.

Szooguun
komentarz
komentarz
Co do MBAMa - to raczej wskazał na cracka, ale nie jestem pewny. 

Nie powinien on jednak zmulać systemu.

 

Zgadza się ;)

 

Nie wiem jak wyszły Ci dzialania pod kątem wykluczenia wirusów i błedów systemowych z LOG-ów  jak ktoś pomógł i co z tego wyszło jak podjęte były jakieś działania. Na screenie speedfan jeden parametr temp. wykazuje że jest 80 i nie wiadomo konkretnie do czego się odnosi. Po pewnym czasie działania od właczenia kompa dotknij z któryś radiatorów nie tylko od procesora ale i od chipsetu , mostka czy czasem któryś nie jest bardziej niż ciepły. Dotknij tez obudowy zasilacza i wydmuch powietrza z niego czo on nie jest ciepły.

 

W logach wyszło, że programy Turbo FTP i ESET powodują dużo błędów. Turbo póki co odinstalowałem i szukam dobrego zamiennika dla ESETa.

 

SpeedFan - Temp3 od samego początku tyle wskazywało - czytałem, że zdarza się to bardzo często i jest to jakieś zakłamanie programu.

Everest nie pokazuje nigdzie temp. zbliżonej do 80 stopni

everestczujnik.png

 

Nie wiem czy już się przyzwyczaiłem do wolnego działania komputera czy jak, ale po zmianie taśmy SATA mam wrażenie jakby troszkę się poprawiło. Nie jest to jeszcze to co było ale zawsze coś. 

 

Zmartwiłeś mnie trochę wartościami napięcia RAM i Procesora - nigdy wcześniej nie zwracałem na to uwagi.

hixmen
komentarz
komentarz

Jest coraz więcej argumentów przemawiających za błędami na lini dysk a płyta główna  pomimo że smart nie wykazuje . Jest tylko kwestia czy sam dysk czy kontrolery płyty głównej albo oba naraz. Już w pierwszym poście napisałeś że miałeś znikanie partycji a w ostatnim przyznałeś że zmiana kabla SATA dało jakąś poprawę. Można by było się pokusić o wyzerowanie całego dysku i od nowa pozakładać partycję i zainstalować system czy nastąpi poprawa. Tylko nie wiem czy byś się zdecydował na opisany krok bo dane by trzeba było przekopiować na inne nośniki bo zerowanie wyczyści dysk i nie ma pewności czy da pożądany efekt poprawy. Możesz jeszcze przepiąć do innego gniazda na płycie głównej jak wpiąłęś do tego samego przy wymianie kabla. I powraca propozycja żeby postawić system na innym dysku i się przekonać.

Szooguun
komentarz
komentarz (edytowane)

Też mi się tak wydaje, że z tym dyskiem jest coś nie halo i ze względu na bezpieczeństwo danych zmuszony będę na zakup nowego dysku. Teraz pozostaje pytanie jaki (dobry i nie drogi, również 500GB) ? Zerowanie dysku wykonam ewentualnie po zakupie nowego dysku i przerzuceniu danych.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.