x-kom hosting

Chłodzenie laptopa domowej roboty

mugus
utworzono
utworzono

Hej, jestem tu nowy i w sumie zarejestrowałem się, żeby pokazać coś, co zrobiłem.

Mam nowego laptopa - HP tx2650ew - który wszystko ma fajne (a zwłaszcza ekran-tablet). Wszystko, oprócz tego, że gdy jest podłączony do dużego monitora, grzeje się dosyć mocno ze względu na dodatkowe obciążenie. W związku z tym postanowiłem go dodatkowo schłodzić - przejrzałem oferty sklepów dotyczące chłodzenia laptopów i jakoś żadna opcja mnie nie urzekła - zawsze było jakieś "ale" - postanowiłem więc zrobić podstawkę samemu.

Kupiłem odpowiednie części elektroniczne (wyłączniki, diodki, wtyczki, kabelki i takie tam), do tego dwa wentylatory Scythe Slip Stream 120mm 800 rpm, dwie zimne katody 100mm Revolteca (coby odpicować podstawkę), mały arkusz blachy aluminiowej 1,5mm i mały arkusz blachy aluminiowej 0,8mm, perforowanej. Zasilacz miałem od starej obudowy do dysku twardego, daje on odpowiednie stabilne napięcie, więc go wykorzystałem.

Zaprojektowałem kształt podstawki i oddałem blachę wraz z projektem do firmy zajmującej się obróbką metali. Gdy czekałem na wykonanie zamówienia, zmontowałem całą elektronikę i gdy tylko odebrałem podstawkę, zabrałem się do roboty. Wszystkie części mocowałem do siebie za pomocą kleju na gorąco.

Tutaj podstawka z pierwszym wentylatorem - widok od dołu:

tnp3230946.th.jpg

Podstawka z dwoma wentylatorami i kratkami zabezpieczającymi:

tnp3230950.th.jpg

Blacha perforowana (później pocięta):

tnp3230954.th.jpg

Zamocowane wyłączniki, gniazdo i dioda - z bliska wydaje się krzywo, ale z normalnej odległości nie widać tego zupełnie:

tnp3230956.th.jpg

Gotowe - widok od dołu z filcowymi podkładkami. Na początku planowałem dać blachę perforowaną na całej powierzchni, ale to bardzo ograniczało pracę wentylatorów:

tnp3230957.th.jpg

Gotowe - widok od góry:

tnp3230958.th.jpg

Zimne katody w akcji:

tnp3230959.th.jpg

Widok ze światłem:

tnp3230966.th.jpg

Widok bez światła:

tnp3230968.th.jpg

Laptop działa ciszej, niż działał - a podstawka jest praktycznie bezgłośna. Zrobię pewnie jakieś testy, o ile obniża ona temperaturę komputera.

KuKu
komentarz
komentarz

Bardzo ładnie, ale nie widać katod... Za te katody 9,5/10 :D

fball
komentarz
komentarz

noo bardzo ładnie , podoba mi się , a nieprzesuwa ci się lapek po tym grilu?

mugus
komentarz
komentarz

Katody widać wyraźnie z boku. Nie chciałem, żeby były zbyt widoczne z przodu, bo dają dosyć ostre światło. Tak bardzo miło rozświetlają okolicę, co na zdjęciu może nie być widoczne.

Laptop ma lekko wystające (1mm) gumowe nóżki, nie przesuwa się. Poza tym grill jest tak ułożony, ze jest zagłębiony w otworach.

casion
komentarz
komentarz

Bardzo fajna podstawka ;) Gratuluje pomysłu, jak dla mnie te katody są fajnie rozmieszczone, nie świecą za mocno tak w sam raz :P

Gość
komentarz
komentarz

1. Za słabe katody ;)

2. Na górze tylko grill. Lapek położony na tym może się przesuwać no i porysować spód. Proponuje dać jakieś gumowe podkładki, takie jak masz pod spodem :P

Oczywiście gratuluję pomysłu.

Ocena: 9/10 ;)

klikszen
komentarz
komentarz

Bardzo fajny pomysl , moglbys napisac ile Cie to wyszlo? jakbys chcial to mozesz obkleic ladnie jakas folia carbonowa lub czyms w tym stylu :)

9.5/10

DjConrado
komentarz
komentarz

Dobra robota ;)

mugus
komentarz
komentarz
1. Za słabe katody wink.gif

2. Na górze tylko grill. Lapek położony na tym może się przesuwać no i porysować spód. Proponuje dać jakieś gumowe podkładki, takie jak masz pod spodem tongue.gif

1. Włożyłem takie 100mm, bo podstawka ma 220mm szerokości. Dłuższe by nie weszły :)

2. Laptop nie przesuwa się, bo ma gumowe nóżki i stoi trochę ponad grillami :)

Gość
komentarz
komentarz

Jeżeli tak, to daję 10/10

Zastanawiałeś się nad niebieskimi katodami?

A tak na marginesie:

Ile vattów ma port USB?

Bo chcę coś zrobić pod USB, tylko nie podstawkę tylko coś innego :P

mugus
komentarz
komentarz (edytowane)
Jeżeli tak, to daję 10/10

Zastanawiałeś się nad niebieskimi katodami?

A tak na marginesie:

Ile vattów ma port USB?

Bo chcę coś zrobić pod USB, tylko nie podstawkę tylko coś innego :P

Tak, zastanawiałem się nad różnymi kolorami katod. Nie lubię niebieskiego światła, prędzej żółte. Denerwują mnie jasne niebieskie diody we wszystkich nowych urządzeniach - przecież one są po to żeby informować a nie oślepiać :)

Usb ma 5 Volt i zazwyczaj maksymalnie 500mA na jeden port. Czyli maksymalnie 2,5W. Dokładne info masz w menedżerze urządzeń. Jednak maksymalne obciążanie może szybko przyczynić się do śmierci płyty głównej, dlatego ja mam to na osobnym zasilaczu.

KingstonDataTraveler
komentarz
komentarz

czemu mialby sie zastanawiac nad niebieskimi katodami?

niebieskie oswietlenie w moddingu to straszna sztampa

gg

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.