x-kom hosting

Do czego programowanie HTML

losio96
utworzono
utworzono

Witam.

Zacząłem robić strony w html. Czyli takjakby programować.Narazie idę w dobrym kierunku.I mam dylemat.

Do czego mi się to przyda , oprócz stron www. Czy w przyszłości będzie się coś dało zarobić? I czy Html jest przyszłościowy?

rafalluz
komentarz
komentarz

Raczej tylko strony www, ewentualnie np. dokumentacja do projektów. HTML nie jest jezykiem programowania, bardziej opisu stron. Jak chcesz naprawdę programować, wpleć Javascript i np. PHP lub ASP.NET

losio96
komentarz
komentarz

Probowałem coś kminić w C++ ale nie mogłem. Nic , poprostu nic nie rozumię.Nie umię mimo przeczytania kilku poradników. Żaden nawet podstawowego kroku nie mogę zrobić.

rafalluz
komentarz
komentarz

Radzę więc spróbować sił w PHP - ja od niego nie zaczynałem, ale podobno jest łatwy na początek, do tego można go wykorzystać, by robić na stronach rzeczy nieosiągalne w samym HTMLu.

losio96
komentarz
komentarz

Znasz może jakieś programy , do tego języka?

rafalluz
komentarz
komentarz

Jakie programy masz na myśli?

Najpierw musisz zainstalować serwer web (np. Apache lub IIS, jak masz Windowsa).

Potem instalujesz silnik PHP: http://www.php.net/downloads.php

Co do samego pisania, na dobrą sprawę wystarczy notatnik, na php.net jest kompletny opis wszystkich funkcji, klas i czego tam jeszcze w PHP nie ma. Ale polecę Notepad++, ma przynajmniej kolorowanie składni.

Archimedes
komentarz
komentarz

Musisz poznać najpierw podstawowe zagadnienia np kompilator, IDE, linker i różne. Wiadomo uczymy się przez całe życie ale jak słysze zdanie: "W jakim programie moge programować w HTML" to hmmm.... Jak to podstawowego kroku w C++ nie umiesz zrobić? Jeżeli nie rozumiesz nic z C++ to czy zrozumiesz PHP? Składnia podobna, poczytaj o tych językach :)

Pyciak
komentarz
komentarz

To zależy też jaki masz podręcznik/kurs.

Spotkałem się nieraz z kursami napisanymi w języku po prostu niezrozumiałym dla potencjalnego odbiorcy.

Taka uwaga mała, jeśli piszesz, że HTML to język programowania od razu jesteś brany mniej poważnie.

A do nauki PHP proponuję zakup książĸi: Ćwiczenia praktyczne. PHP5. Tworzenie stron WWW. Wydanie III.

Książka napisana przejrzystym i łatwym językiem.

Cyper
komentarz
komentarz

A ja proponuję najpierw css, javascript, a dopiero później PHP.

luq
komentarz
komentarz
A ja proponuję najpierw css, javascript, a dopiero później PHP.

Ja nie proponowałbym JavaScript`a przed PHP. JS jest dość trudnym językiem, na pewno trudniejszym od PHP.

Archimedes
komentarz
komentarz

Hmm JS bardzo podobne do PHP. Lecz nie mieszajmy chłopakowi. Zacznij chodzić zanim zaczniesz biegać a wiec:

HTML, CSS, PHP ----> myślę, że najlepsza droga na początek :)

luq
komentarz
komentarz
Hmm JS bardzo podobne do PHP

Nie chcę robić OT ale ponownie się nie zgodzę.

JS jest w pełni obiektowym językiem, poza tym budowa jego klas jest zgoła inna niż klas w PHP (czy to 4 czy 5). Dodatkowo programowanie w JS to programowanie zdarzeniowe, czyli ponownie znacząco różniące się niż ma to miejsce w PHP. Dodatkowo różna interpretacja przez różne przeglądarki, czy to brak jakichś tam obiektów w poszczególnych z nich.

Napisałem kilka większych rzeczy w JS`ie i chodź go słabo znam, przyznam, że jest to dość trudny język.

sawak
komentarz
komentarz (edytowane)

Po przeczytaniu 'kilku poradnikow' raczej duzo sie nie nauczysz- wez w reke "symfonie c++" Grebosza (polecam!) lub zainteresuj sie "thinking in c++" Eckela..

benkowik
komentarz
komentarz

Nie wszyscy polubią styl Bruce Eckela. Są to przetłumaczone książki z angielskiego i się różnią od tych z Helionu.

tomtom
komentarz
komentarz

Jeżeli już ma być symfonia c++ (co bardzo polecam, bo sam się z niej uczyłem), to musi być wersja STANDARD. Jest wprowadzonych wiele nowych żeczy. Przy kompilowaniu kodu źródłowego nie ze standardu wyskakują błędy.

P.S HTML to jest specyficzny język programowania, tak jak i inne (php, JS, czy nawet EXCEL :) )

  • 5 miesięcy później...
emtiej
komentarz
komentarz

Żeby się nauczyć PHP najpierw musisz poznać JĘZYK OPISOWY HTML (html to nie jest język programowania w odróżnieniu od PHP). Jeżeli weźmiesz się za PHP to niczego się nie nauczysz, bo to bazuje na HTML, wiadomo PHP jako jezyk skryptowy bez HTML nie istnieje, Java nie jest aż taka ważna, ale warto jej się pouczyć przed PHP, CSS jest dość istotny, bo teraz już nikt nie buduje stron na ramkach i tabelach, jest to przestarzały sposób, którego się już nie warto uczyć. Do nauki html i css polecam poradniki w necie no i dużo ćwiczeń a potem jak się zdecydujesz na PHP no to "PHP i MySQL Tworzenie stron WWW Vademecum profesjonalisty"(dość dobra na początek)

  • 2 tygodnie później...
Lewerow
komentarz
komentarz

Ja uczyłem się tak:

HTML+CSS (z netu - kurshtml.boo.pl) ---> PHP+MySQL (z książki: PHP i MySQL Core, autor Marc Wandscheider - polecam).

W międzyczasie zahaczyłem o JavaScript, ale potem tylko się musiałem oduczać pisać bez średników na końcu, i dopiero ostatnio się za normalny js zabrałem.

Jeżeli chodzi o programy to polecam na windows kED2 a na linuksa Eclipse (dostępne też pod win ale moim zdaniem kED jest bardziej intuicyjny).

A co do serwera to na początku instalacja osobno Apache osobno PHP i osobno MySQL jest złym pomysłem. Wiem, bo przez to pół roku później zacząłem zabawę z PHP - po prostu nie mogłem tego uruchomić wszystkiego naraz, konfiguracja to była czarna magia i w ogóle nieciekawie się zapowiadało. Polecam któryś z zestawów serwerowych - XAMPP lub Apache2Triad. Fakt faktem, że zawierają dużo niewykorzystywanego oprogramowania (serwer ftp, MySQL + PostgreSQL etc.), ale na początek to znacznie wygodniejszy sposób żeby włączyć serwer i żeby PHP działało, bez zagłębiania się w konfigurację (chyba że lubisz ;) ).

C++ to zupełnie inna bajka - programy musisz kompilować i odpalasz bezpośrednio na komputerze, a nie poprzez serwer, oferuje inne możliwości, choć składnię ma dość podobną do PHP (PHP wzorowano na C++). Moim zdaniem PHP jest łatwiejsze (choćby dlatego że oferuje takie opcje jak pętle foreach czy tablice asocjacyjne - być może w C++ też można to włączyć, ale przyznam że nie wnikałem), natomiast jest to moja subiektywna opinia, być może wynikająca z tego, że PHP już trochę znam, a C++ dopiero zaczynam się uczyć.

I jeżeli zamierzasz zajmować się stronami www, to pamiętaj o tym, że PHP działa na serwerze, a Javascript u klienta, tzn. skrypt PHP wysyła do klienta stronę statyczną, która jest zależna np. od wypełnienia formularza na poprzedniej stronie, ale jeżeli chcesz, żeby po kliknięciu gdzieś coś się zmieniło, to musisz zastosować Javascript.

luq
komentarz
komentarz

W międzyczasie zahaczyłem o JavaScript, ale potem tylko się musiałem oduczać pisać bez średników na końcu,

Że niby w JS`ie nie daje się średników na końcu?

Esus
komentarz
komentarz (edytowane)

Żeby się nauczyć PHP najpierw musisz poznać JĘZYK OPISOWY HTML (html to nie jest język programowania w odróżnieniu od PHP). Jeżeli weźmiesz się za PHP to niczego się nie nauczysz, bo to bazuje na HTML(...)

Bzdura, PHP nie bazuje na HTML, możesz sobie co najwyżej zagnieżdżać PHP w HTML'u, chociaż od tego już się odchodzi (w ogóle się odchodzi od PHP na rzecz JSP), HTML jest potrzebny tylko do pisania widoku, a tym na ogół nie zajmują się programiści PHP tylko ludzie od części client-side. No chyba, że pracujesz nie wiadomo gdzie, nie wiadomo po co, dla kogo i za jakie pieniądze. :P
C++ to zupełnie inna bajka - programy musisz kompilować i odpalasz bezpośrednio na komputerze, a nie poprzez serwer
Czemu nie można kompilować i uruchamiać na serwerze? Chcesz mi wmówić, że przez ostatnie pół roku uruchamiałem moje programy nie na uczelnianym serwerze tylko "nie wiadomo gdzie"? :P
PHP wzorowano na C++
PHP wzorowano na Perlu, C, C++, Javie (a PHP5 to już w ogóle), Pascalu i pewnie wielu wielu innych językach. Co za szok! :o
Są to przetłumaczone książki z angielskiego i się różnią od tych z Helionu.
Możesz jaśniej? Książki z Helionu są na ogół przetłumaczone z angielskiego, Helion przecież wydaje w Polsce takie wydawnictwa jak O'Reilly, Wrox, Prentice Hall, New Riders, Packt Publishing, Addison Wesley i pewnie wiele innych. Co więcej Helion wydaje Bruce Eckela (bo to zdaje się Prentice Hall). Więc czym się różnią książki przetłumaczone z angielskiego od tych z Helionu? Ile książek nie jest przetłumaczonych z angielskiego?
Dodatkowo programowanie w JS to programowanie zdarzeniowe, czyli ponownie znacząco różniące się niż ma to miejsce w PHP.
W PHP też czasami używamy "zdarzeń" (obecnie mało czego nie używamy w PHP).

JS to przede wszystkim technologia 80/20, jest mnóstwo frameworków ułatwiających pisanie nawet zaawansowanych skryptów, więc na dzisiejsze czasy nie jest aż taki skomplikowany.

Lewerow
komentarz
komentarz

Że niby w JS`ie nie daje się średników na końcu?

Że niby w JS-ie nie trzeba dawać średników na końcu ;)

Czemu nie można kompilować i uruchamiać na serwerze? Chcesz mi wmówić, że przez ostatnie pół roku uruchamiałem moje programy nie na uczelnianym serwerze tylko "nie wiadomo gdzie"? :P

No dobra, zrobiłem pewne uproszczenie. Chodziło mi o to, że można uruchamiać bezpośrednio, a nie że trzeba. C++ na serwerach tak, ale nie spotkałem się z kompilacją PHP poza serwerem. Nie żebym mówił, że się nie da.

PHP wzorowano na Perlu, C, C++, Javie (a PHP5 to już w ogóle), Pascalu i pewnie wielu wielu innych językach. Co za szok! :o

Zgadza się. A zatem na było wzorowane także i na C++, nie pisałem, że tylko na nim ;)

luq
komentarz
komentarz
W PHP też czasami używamy "zdarzeń" (obecnie mało czego nie używamy w PHP).

Zależy co masz na myśli, oczywiście możesz sobie zaprogramować obsługę "zdarzeń" np. przez adres czy to GETem czy .htaacces i przyjazne linki, ale chodziło mi o to, że w PHP nie masz takiego czegoś jak onclick.

JS to przede wszystkim technologia 80/20, jest mnóstwo frameworków ułatwiających pisanie nawet zaawansowanych skryptów, więc na dzisiejsze czasy nie jest aż taki skomplikowany.

Tak zgodzę się, że większość kodu pisana w JS`ie to jest tylko poprawienie wyglądu, usprawnianie serwisu (typu zakładki, jakiś autocomplete), ale tak naprawdę JS jest naprawdę dość ciężki w samej surowej formie, a czasami w takim trzeba pracować, np. ostatnio widziałem maszynkę do obliczania hashy MD5 w JSie - obciążane są maszyny klientów, nieświadomie czytających sobie przypuśćmy artykuł. Ciekawy pomysł. W sumie to może nie jest najlepszy przykład bo to tylko działania matematyczne, ale naprawdę nie jest łatwy JS.

Że niby w JS-ie nie trzeba dawać średników na końcu ;)

To, że przeglądarki łapią kod bez średników nie znaczy, że się go nie pisze! Przejrzyj sobie ECMAScript na którym bazuje JS. Przeglądarki i wiele spraw przymykają oko, a tak naprawdę kod bez średników jest błędny!

Lewerow
komentarz
komentarz

To, że przeglądarki łapią kod bez średników nie znaczy, że się go nie pisze! Przejrzyj sobie ECMAScript na którym bazuje JS. Przeglądarki i wiele spraw przymykają oko, a tak naprawdę kod bez średników jest błędny!

Prawda. Ale ja napisałem tylko, że jak zaczynałem, to się nauczyłem pisać bez średników i potem i to przeszkadzało, a nie że poprawnie pisze się bez średników.

Chodziło mi tylko o zaznaczenie problemu, który może wystąpić przy nauce JavaScript jako pierwszego języka, a nie o podważanie prawidłowej składni ;)

Esus
komentarz
komentarz

Skoro już jesteśmy przy zdarzeniach, to średniki się przydają chociażby wtedy gdy chcemy zrobić coś takiego: onclick="foo();bar();".

Programowanie oparte na zdarzeniach występuje w wielu językach programowania (tzw. programowanie oparte na zdarzeniach, napisano całą masę lietratury na ten temat i na temat optymalizacji takich relacji) i jest naturalne jeśli budujemy chociażby widgety. W PHP widgety robi się często, a nawet bardzo często gdy łączymy się z jakimiś zewnętrznymi usługami, np. poprzez SOAP.

JavaScript nie jest najłatwiejszym językiem, co widać chociażby po tym jak przekłada się deklaracja większości programistów webowych z którymi miałem do czynienia na rzeczywiste umiejętności. Wydaje mi się, że dzieje się dlatego, że przez wiele lat język ten był traktowany po macoszemu. Teraz, za sprawą popularności Ajaksa i tego co można za pomocą niego zrobić, powrócił do łask.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.