x-kom hosting

[Rozwiązany] nowy sprzęt + stary zasilacz

badomen
utworzono
utworzono

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich użytkowników :). Ale do rzeczy, jestem właśnie w trakcie upgrade'u kompa, jak na razie kupiłem okazyjnie płytę główną foxconn 35a-s, zamierzam wsadzić do niej intela e5200. Z powodu ograniczonego budżetu nie chcę zmieniać zasilacza (Enermax EG465AX-VE(G) FM); zasilacz ma 33A na linii 12V, według naklejki 260W na tej linii, więc wydaje mi się że powinien udźwignąć tego intela i geforca 7900gs nawet po jakimś tam oc. Problemem mogą być nowe standardy końcówek, do grafy mam przejsciowke 2xmolex-6pin, ale z kupnem przejściówki z molexów na 8pin do zasilania cpu może być kłopot (jak ktoś wie gdzie można kupić będę wdzięczny za informację). Pytanie brzmi jednak czy jest potrzeba stosowania takiej przejściówki, czy może wystarczy tylko podpiąć 4 pin. Z tą płytą grzechem będzie pracowanie na standardowych zegarach, ale obawiam się że te 4 piny mogą mocno mnie ograniczać (bo zakładam że na standardowe ustawienia powinny wystarczyć). Ile właściwie mocy może dostarczyć takie 4pinowe złącze? czy wystarczy jej do zasilenia podkręconego procka? Czy może powinienem jednak zmienić zasilacz, bo oprócz problemu z zasilaniem cpu zasilacz ma 20pinów na mobo i nie wiem właściwie jaki to ma wpływ na możliwości oc.

BlackRaven
komentarz
komentarz
Pytanie brzmi jednak czy jest potrzeba stosowania takiej przejściówki, czy może wystarczy tylko podpiąć 4 pin
Wystarczy 4 pin.
czy wystarczy jej do zasilenia podkręconego procka?
Wystarczy bez problemu.
Czy może powinienem jednak zmienić zasilacz, bo oprócz problemu z zasilaniem cpu zasilacz ma 20pinów na mobo
Ja bym nie zmieniał, można kupić przejściówkę 20 -> 24 pin:

http://www.allegro.pl/item562658583_aab_c2...n_v2_0_psu.html

badomen
komentarz
komentarz
Wystarczy bez problemu.
Pewnie znasz się na tym lepiej ode mnie więc wierze Ci na słowo, ale tak z ciekawości i na przyszłość do jakiego poziomu poboru prądu sprawdzają się 4piny?
Ja bym nie zmieniał, można kupić przejściówkę 20 -> 24 pin:

http://www.allegro.pl/item562658583_aab_c2...n_v2_0_psu.html

Co do przejściówek to wiem że są, ale zastanawiam się nad sensem ich istnienia. Skoro są to tylko rozgałęzienia to nie dają żadnej dodatkowej mocy, 24pinowe złącza mają o te trzy napięcia więcej więc chyba są mocniejsze? Chodziło mi raczej o to czy ta różnica między nimi nie wpłynie na stabilność.

Częściową odpowiedź na moje własne pytania znalazłem tutaj:

W standarcie ATX 2.0 "Główne złącze zasilające zmieniło sie na 24pin aby zapewnić wystarczającą ilość prądu dla złącza PCI Express". Więc myślę, że jeżeli nie będę nic podłączał pod PCI Express to powinno być spoko :).

Jeżeli zaś chodzi o wydajność 4pinowego złącza do cpu to nie ma informacji wprost, ale można wyczytać że: "PCI-E 6-pin to najmłodsze złącze nie jest jeszcze w oficjalnej specyfikacji. Służy do zasilania najpotężniejszych i najbardziej prądożernych kart graficznych pod PCI Express, które wymagają do 150W mocy (sic!)". Można z tego wnioskować że maksymalna moc jaka mogą dostarczyć 4 piny jest gdzieś poniżej 150W. Obawiam się zatem że może być to za mało do pełnego wykorzystania możliwości e5200. Przy podkręceniu procesora do 4GHz przy napięciu 1.38 według http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp będzie ciągnął 142W (oby udało mi się tyle z niego wyciągnąć :P).

Przyszło mi do głowy jeszcze żeby podłączyć te 6pinów od grafy do cpu, ale nie mam pojęcia czy to ma wogóle racje bytu i czy jest fizycznie wykonalne.

Nie wiem czy gdzieś nie robię jakichś błędów w rozumowaniu i nie wypisuje głupot, więc jak jest na forum ktoś ogarnięty w temacie niech sprostuje.

BlackRaven
komentarz
komentarz

Pewnie znasz się na tym lepiej ode mnie więc wierze Ci na słowo, ale tak z ciekawości i na przyszłość do jakiego poziomu poboru prądu sprawdzają się 4piny?
Wystarczą do każdego komputera domowego...
Skoro są to tylko rozgałęzienia to nie dają żadnej dodatkowej mocy
Tak to prawda.
Chodziło mi raczej o to czy ta różnica między nimi nie wpłynie na stabilność.
Nie wpłynie (wiadomo że jeśli będziesz chciał kupić bardzo mocny procek i grafikę, do tego OC to zasilacz tak czy inaczej wtedy do wymiany na mocniejszy).
badomen
komentarz
komentarz

Dzięki, Wujku Dobra Rado...

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.