x-kom hosting

Co myslicie o Linux?

maty585
utworzono
utworzono

Witam

Mam pytanie co myslicie o Linux? Zamiezam wlasnie wgrac ale nie wiem czy warto? co o tym myslicie? :mellow:

przemekx
komentarz
komentarz (edytowane)

To zalezy od gusto jak komus pasuje to ma a jak nie to nie

Ja jednak zostaje przy Windows-ie Xp

Jak dla mnie najlepszy system ale podkreslam to moje zdanieee :P

maty585
komentarz
komentarz

hmm a lepiej sie w nim pracuje? ma te wszystkie aplikacje co xp?

przemekx
komentarz
komentarz

Niektorych pogramow mozesz nie zainstalowac

tomek_g
komentarz
komentarz

A do czego używasz komputera?

maty585
komentarz
komentarz

aha to chyba przy xp zostane tylkoostatnio wolno mi chodzi

przemekx
komentarz
komentarz

To zrob formata i powinno byc dobrzeee

tomek_g
komentarz
komentarz

Format to laiczne rozwiązanie... System wystarczy 'odkurzyć'...

maty585
komentarz
komentarz

tak w zasadzie to tylko na internecie siedze i gg ale duzo piosenek mam i programow, wlasnie chcialme zrobic ale zainstalkuje xp nie linux, pewnie troche pochodzi dobrze poznije znowu bedzie wolniejszy

tomek_g
komentarz
komentarz

O system cza dbać. Programów do sprawnego zarządzania system jest dużo. Ja na swoim kompie formata nie robiłem od około 1,5 roku a system nadal działa mi sprawnie.

ciaciama
komentarz
komentarz

Powiedz nam lepiej jakich programów używasz, być może one akurat są lub mają odpowiedniki.

Trinitrotoluen
komentarz
komentarz

Ja korzystam z Linuksa (Slackware) tak ~2 lata i cóż mogę o nim powiedzieć.

Na pewno przesiadka z systemu typowo klikanego jakim jest Windows może być ciężka. W Linuksie główną część roboty robisz z palucha w konsoli (też zależy jaka dystrybucja), oczywiście możesz wszystko dopasowywać z poziomu graficznego menu, ale sam zobaczysz, że po pewnym czasie staje się to wygodne jak jednym poleceniem w terminalu załatwiasz 40 kliknięć ;).

Co do programów to jest ich masa na Linuksa. Istnieje również możliwość uruchamiania aplikacji Win32 pod Linuksem za pomocą programu WINE, gry również działają.

Podstawowym pytaniem jakie powinieneś zadać to "Jaką dystrybucję zainstalować?". Każda jest przystosowana do różnych celów. Ja osobiście polecam Slackware'a (wiem że zaraz zostanę zjechany, że nie jest to dla początkujących, ja z nim zaczynałem i żyję), najstarsza dotąd rozwijana dystrybucja, dobra zarówno do użytku osobistego jak i pod wszelakie serwery.

maty585
komentarz
komentarz

Chyba jednak wgral linux ale mam pytanie jak w linux wpisuje sie adres IP? chodzi mi o te numery, w xp wchodze prawy moje miejsce sieciowe wlasciwosci, polaczenie lokalne wlasciwosci pozniej protokol internetowy wlasciwosci i wpisuje a w linux jak? moglby mi ktos dokladnie to napisac?

localh0st
komentarz
komentarz

Napisz jaką masz dystrybucję.

Garrappachc
komentarz
komentarz

Wszystkie opcje internetowe ustawiasz w plikach tekstowych, wyjątkami są distra typu SuSe, Mandriva czy Ubuntu - tam wszystko robisz klikając, w centrach sterowania itepe itede.

szamantheman
komentarz
komentarz

Przepraszam, za offtop ale aż po oczach wali

maty585, słowo Linux sie odmienia:

Poprawna odmiana nazwy Linux brzmi: Linuksa, o Linuksie, z Linuksem, linuksowy...
panel
komentarz
komentarz
Chyba jednak wgral linux ale mam pytanie jak w linux wpisuje sie adres IP? chodzi mi o te numery, w xp wchodze prawy moje miejsce sieciowe wlasciwosci, polaczenie lokalne wlasciwosci pozniej protokol internetowy wlasciwosci i wpisuje a w linux jak? moglby mi ktos dokladnie to napisac?

W konsoli

ifconfig eth0 xxx.xxx.x.xxx up

czyli - komenda - interfejs - nrIP - aktywacja.

Wszystkie opcje internetowe ustawiasz w plikach tekstowych, wyjątkami są distra typu SuSe, Mandriva czy Ubuntu - tam wszystko robisz klikając, w centrach sterowania itepe itede.

Dziwne rzeczy... jekieś trzy lata używam ubuntu... znasz jeszcze jakieś zadziwiające wyjątkowości ubuntu?

Garrappachc
komentarz
komentarz

Tak. Jako jedyny linux potrafi się zawiesić i jako jedyny linux tak muli.

Trinitrotoluen
komentarz
komentarz
Wszystkie opcje internetowe ustawiasz w plikach tekstowych

Ale można też poprzez polecenie ifconfig.

# ifconfig eth0 address adres_ip netmask maska_podsieci

# route del default

# route add default gw adres_bramy(routera)

# ifconfig eth0 up

panel
komentarz
komentarz (edytowane)
Tak. Jako jedyny linux potrafi się zawiesić i jako jedyny linux tak muli.

Jaki user taki system ;) . Powinieneś, być może, trochę postudiować linuksy, żeby się podszkolić.

Garrappachc, takie fora czytają nowi użytkownicy linuksów - niedobrze się dzieje, gdy przy samym starcie czytają takie bzdury.

Garrappachc
komentarz
komentarz

Mam nadzieję dzięki temu, że na początek wybiorą coś lepszego niż Ubuntu i unikną gorzkiego rozczarowania... Co do komunikacji user-system, to nigdy, przenigdy mi się nie zdarzyło, żeby linux się zawiesił, wyjatkiem był ubuntu - pobył na mym dysku ~30 minut. A co do podszkolenia, to masz rację ^^

tofik177
komentarz
komentarz
przenigdy mi się nie zdarzyło, żeby linux się zawiesił, wyjatkiem był ubuntu

No mi akurat odwrotnie... Ubuntu nigdy sie nie zwiesił natomiast gentoo nie raz... różnie bywa.

Skoro tobie ubuntu sie zawiesiło nie znaczy to ze zaraz innym też będzie!!

maty585
komentarz
komentarz (edytowane)

Jaka dystrybucje? wchodzilem i patzrylem i nie znalazlem tam nic zeby mozna bylo wpisac te IP :(

jaka dystrybucje? patzrylem i nie znalazlem tam nigdzie gdzie mozna wpisac te IP :(

panel
komentarz
komentarz

Z tym wieszaniem może być wiele różnych powodów - sprzęt-hardware, błędy na płytkach instalacyjnych przy wypalaniu lub w pobieranym obrazie.

Ubuntu stoi na Debianie - sid i lenny i to dla mnie wystarczająca rekomendacja. Jeśli do tego dołożyć interfejsy graficzne do większości ustawień - to powoduje, że polecam ubuntu na początek, bo jest łatwy do konfiguracji i obsługi.

Ale to nie znaczy, że bez okienek nie może działać ;) . Na słabym lapku della używam trybu tekstowego i jest szybki i sprawny. Instalowałem go przez siec z użyciem PXE, bo nie mam cdromu. Myślę teraz o zastosowaniu openbox :) (polecam dla słabego sprzętu). Ale mimo debów i apta nie ominęła mnie też kompilacja programów.

Mam też serwer postawiony jeszcze na desktopowej wersji 6.06 - i jest stabilny. Niedługo postawię ubuntu-server 8.10.

Jest jeszcze kilka argumentów, które sprawiają, że ubuntu nada się również dla zaawansowanego użytkownika.

tofik177
komentarz
komentarz

Trinitrotoluen przeciez ci wcześniej napisał jak komendami mozna ustawić..

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.