x-kom hosting

Napęd nie odczytuje niektórych płyt

Kinqua
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, mam nagrywarkę/napęd CD która prawie nie działa;/ otóż juz chyba od dość dawna nie odczytuje mi zwykłych płyt

(takich nagrywanych) tylko same markowe (tzn. oryginalne <wiadomo o co chodzi>) i najwyżej puste nośniki po kilku próbach odtworzenia (nagrywarka dobrze działa). Nie wiem co mam z tym zrobić już chyba rok albo dłużej tak mam.. ktoś mi mówił że trzeba zainstalować sterowniki jakieś ale nie wiem czy to prawda.. więc w was moja nadzieja..Co z tym jest?

Mag Magik
komentarz
komentarz

Przeinstaluj sterowniki ASPI

Zaktualizuj firmware napędu (instrukcja w dziale Poradniki->Sprzęt)

Przeczyść soczewkę lasera napędu.

Kinqua
komentarz
komentarz (edytowane)

Przeinstaluj sterowniki ASPI - instaluje to cos czego mi dałeś link i i jak otwieram to mi takie coś wyskakuje : Podsystem Win16 nie mógł uruchomić trybu chronionego, DOSX.EXE musi być w AUTOEXEC.NT oraz w ścieżce wyszukiwania ;/ a tej aktualizacji w dziale sprzęt nie moge znaleźć,

szyćić soczewki od lasera nie bede bo się zepsuje,ja juz tak mam..

Mag Magik
komentarz
komentarz

Jaki masz system operacyjny i ilu jest bitowy?

Który plik uruchamiasz przy ASPI?

Tutaj masz instrukcję Aktualizacji Firmware Napędu

Co do czyszczenia soczewki lasera napędu, nie ma się czego bać. Wbrew pozorom to łatwa sprawa ;)

Instrukcję masz tutaj: http://forum.cdrinfo.pl/f45/rozmontowywani...tycznego-63481/

Kinqua
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki już to posprawdzam, system operacyjny mam Windows XP 2000 Professional hah ale "bitowy" nie wiem gdzie to sprawdzić..

aa i to jest o mojim napędzie - ostatni sterownik w 2001 roku chyba?? :o

1111.JPG

post-7985-1235055581_thumb.jpg

Mag Magik
komentarz
komentarz
aa i to jest o mojim napędzie - ostatni sterownik w 2001 roku chyba?? ohmy.gif

Spokojnie, u mnie jest to samo ;)

Co do systemu, widzę, że masz po polsku, więc jest on 32'bitowy. XP 64'bit oficjalnie nie wyszedł w wersji Polskiej.

Kinqua
komentarz
komentarz

Więc winą tego że mi płyt nie odtwarza jest brak tego sterownika? mam aktualizować firmware sprzętu - to wszystko, tak??

Mag Magik
komentarz
komentarz

Nie ma pewności, że nagle po aktualizacji problem minie. To może jednak pomóc.

gracz_hoja
komentarz
komentarz (edytowane)

mam problem :blink: mam drugi zamontowany cd do komputera nazywa się LITE-ON LTR-52327S i każdą włozoną płyte nie odtwarza nie mam od niej sterowników czy jest jakiś sposób żeby go naprawić ????

Mag Magik
komentarz
komentarz

Nowszego Firmware niż ten który posiadasz nie znalazłem.. CDRinfo w ogóle porzuciło aktualizacje własnych baz firmware z tą nagrywarką i stanęli bodajże na 3.40 Przejdź do menu Start->Uruchom-> wpisz devmgmt.msc w Kontrolerach IDE ATA/ATAPI odinstaluj kanał Pomocniczy i uruchom ponownie komputer. Po uruchomieniu wróć do tych opcji, czyli kanał Pomocniczy-> Właściwości->Ustawienia zaawansowane i sprawdź czy napęd pracuje w trybie DMA, jeśli nie, to przestaw, by pracował.

Kinqua
komentarz
komentarz

odinstalowałam to i jak mam sprawdzić czy naped działa~włozylam dysk

to znaczy że chyba pracuje,ale dalej nie odtwarza:(

vxv.JPG

post-7985-1235238570_thumb.jpg

Mag Magik
komentarz
komentarz

A czyściłaś soczewkę lasera?

Kinqua
komentarz
komentarz

nie czyściłam bo sie boje ze cos uszkodze

Mag Magik
komentarz
komentarz

Jakim plikiem aktualizowałaś ASPI?

Kinqua
komentarz
komentarz

nie wiem co to jest ASPI, nic nie aktualizowałam bo pisałeś że nie znalazłeś nowego firmware, nie wiem zresztą czy o to chodzi :D

Mag Magik
komentarz
komentarz
Przeinstaluj sterowniki ASPI

O to mi chodziło ;) Po pobraniu, jaki plik uruchamiasz, że masz taki komunikat:

Podsystem Win16 nie mógł uruchomić trybu chronionego, DOSX.EXE musi być w AUTOEXEC.NT oraz w ścieżce wyszukiwania

?

Kinqua
komentarz
komentarz (edytowane)

ahh to sie dzieje tak:

wchodze na ta strone co jest

"sterowniki ASPI" w tym linku,

klikam na "Pobierz Adaptec ASPI v4.71.2"

no i poźniej przechodze następna strone i klikam

"Kliknij, aby pobrać plik z serwera FTP 1"

ten program sie pobiera, a jak sie pobierz ei chce go włączyć

wtedy właśnie pojawia się ten :" Podsystem Win16 nie mógł uruchomić trybu chronionego, DOSX.EXE musi być w AUTOEXEC.NT oraz w ścieżce wyszukiwania" komunikat

Mag Magik
komentarz
komentarz

Rozumiem, a masz zainstalowany jakiś program do kompresji (np. WinRAR) ?

To co pobierasz to spakowane archiwum, które musisz wypakować np. w/w programem.

Kiedy już Ci się uda to wypakować uruchom plik aspiinst.exe -> Install

Kinqua
komentarz
komentarz

rozpakowalam to i owtowrzyłam plik aspinst nie wiem innego nie bylo takiego jak mi mowileś, komputer sie zresetował

Ok.. rozwalilam kompa i wyczyscilam laserm i... dziala mi ten naped! tylko cos nie bardzo jak chce otworzyc plyte ktora w nim jest to nie chce jej otworzyc bo jakis blad wyskakuje ale przynajmniej mi nagrywa, a drogi mam naped do odtwarzania zainstalowany, wiec i tak dzieki bo ten potrzeby bedzie do nagrywania :) pomoglo

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.