x-kom hosting

[WC] domowy projekt chłodzenia.

ksw
utworzono
utworzono

Nie ma co ukrywać, wiatraczki w komputerach to niezbyt fascynujące rozwiązanie, ze względu choćby na hałas. Oprócz wyciszenia, postanowiłem podkręcić procesor który mam w zestawie (Athlon XP 1700+, Epox 8k9a (socket A [4,95cm x 4,95cm]) to moja płyta główna, rurki będą wychodziły do góry, wymiary pasują, a na wylocie będzie odpowietrznik).

Poszedłem do "miedźnika", zakupiłem co tsza, ale kiedy przystąpiłem do obliczeń i karkulacji, wszystko mi się zaczęło pie#przyć. Wykonałem więc mały projekcik swoich wypocin. I mam kilka pytań:

Czy projekt jest prawidłowy? Czy fizycznie będzie działał prawidłowo?

Co będzie się działo z cieczą w zwężeniach?

Czy mój system przepływu cieczy można jakoś podrasować jeszcze?

przykładowe zwężenia: KLIK

Nie piszcie, żebym zapytał wujka google, bo prawdę mówiąc ciężko znaleść ciekawe wypowiedzi. Większość ogranicza się do: "powinieneś...", "musiałbyś", "nie jestem pewien". Wolałbym, żeby wypowiedziały się osoby, które miały do czynienia z domowym budowaniem bloków wodnych, Lub osoby znające się na ostatnim moim pytaniu.

Legenda: kolor siwy: lutowania, kolor złoty: elementy miedziane, kolor biały: powietrze, kolor niebieski: woda.

Ogólny schemat obiegu w grafice.

Projekt chłodzenia z wymiarami.

Projekt chłodzenia bez wymiarów.

(Problem z otwarciem PDF?)

Jeśli któś jest zainteresowany oryginalnymi plikami projektu, może pobrać ode mnie oryginalne pliki OpenOffice Draw i zajrzeć z nimi na stronę konwertera - PW.

Nie mam warunków na razie, żeby skorzystać z jakich kolwiek urządzeń,dlatego na razie wstrzymałem się z wycinaniem itd. Myślę, że można to złożyć kolejno piętrami i lutowaniem na zimno w taki sposób, by prawidłowo spełniało swoje funkcje i było szczelne.

Odpowietrznik (zamierzam wykonać chłodzenie w zamkniętym obiegu wody) to nie problem, uważam tak czy inaczej, że powinien być nawet jeśli w obwodzie nie będzie powietrza (osoby posiadające centralne ogrzewanie powinny wiedzieć o co come on . Co ma do tego centralne ogrzewanie? A no to, że jeśli coś jest teoretycznie nie potrzebne, nie znaczy, że ma tego nie być. Praktycznie, nie lubię robić prowizorki jeśli już się za coś zabieram, i choć z jednej strony nie jest to nic innego, to zdrugiej, nie chciałbym, żeby jakaś niepotrzebna kropelka wody spaliła mi sprzęt.

Mój wygląda tak:

Obrazek 1 hpim3683ri9.th.jpg

Obrazek 2 hpim3686pg2.th.jpg

Obrazek 3 hpim3687ia1.th.jpg

Obrazek 4 hpim3688pb0.th.jpg

Obrazek 5 hpim3690ek8.th.jpg

Mechanizm jest prosty i sprawdzony. Gdy w pojemniczku zbiera się powietrze, ciśnienie unosi śróbkę i nadmiar powietrza uchodzi, krateczka ma zapobiedz wyskoczeniu śróbki, ponadto zapobiega ona wyparowywaniu wody. Chcę jednak trochę jeszcze przerobić odpowietrznik i dodać u góry dodatkowy wężyk, który miałby zapobiec przepełnieniu wodą odpowietrznik odprowadzając ją do obiegu i odciąć szczelnie śróbkę od odpowietrzania (na wszelki wypadek).

Jestem w trakcie sesji, więc ciężko znaleść mi chwilę na zabranie się za sam blok wodny ale zrobiłem już odpowiednie zakupy:

Lutownica, pasta do zimnego lutowania, lut, grota, i palnik gazowy (taki mały na gaz do zapalniczek). Wszystko kupione w Castoramie a kwota myślę nie duża (wszystko poniżej 50 zł). Warto poczytać też to co jest np na stronach Castoramy np; Lutowanie gazowe, więcej w tym prawdy niż w tym co mówią pracownicy...

Cdn Pozdrawiam.

Gość
komentarz
komentarz

pierwsze co powiem że mało zrozumiałem z twoich projektów ale ok:D Ale bloczki mi śmierdzą CPC czyli jest już źle. Same króćce 6mm to bardzo mało, 8 to minimum

Najprostsza metoda na tani-prosty - wydajny blok home made:

Potrzebujemy:

płaskowników miedzianych 40x40x5mm, 2x 10x5x5mm, 2x 15x5x5mm, 50x50x10mm

wiertarki + odpowiednie wiertła

lutownicy + lut

brzeszczot, najlepiej 2 ;) (miedź szybko tępi narzędzia)

płaskownik miedziany 40x30x5 tniemy w kratkę, robimy co 3-6mm nacięcia na 3mm.

z brzegów dolutowujemy płaskowniki 10x5x5mm i 15x5x5mm (tak aby powstał spód bloczku o wymiarach 50x50x5mm)

w płaskowniku 50x50x10mm wywiercamy otwory pod króćce (koniecznie po przekątnej!) najlepiej g1/4 (później sprawdzę i podam dokładny wymiar), w owe otwory wlutowujemy króćce

następnie spód i top lutujemy razem

Rozmyślałeś już o chłodnicy, pompce?

ksw
komentarz
komentarz

Wreszcie jakaś konkretne wypowiedź! Dzięki...

Myślę, że wąski przepływ będzie miał wpływ na prędkość przepływu...dlatego w sumie tak to chciałem zaprojektować.

Faktycznie Twój pomysł jest dobry, ale starałbym się mimo wszystko zrobić już coś lepszego (choć nie wiem jaki byłby rezultat mojego bloku, więc ciężko mi powiedzieć na razie co byłoby lepsze).

Chłodnicą będzie pojemnik, z dwoma dopasowanymi do siebie radiatorami komputerowymi (mam ich kilka więc jeszcze nie wiem które wykorzystam). Obieg pierwotnie miał wprowadzać również mój własny mechanizm na zasadzie pompy ciśnieniowej któramiała wtłaczać wodę w wężyk (coś na zasadzie tłoku), ale na razie jednak wykorzystam pompkę(/filtr) akwariową o mocy 1000l/h... Wszystko będzie szczelnie zamknięte w obiegu.

Gość
komentarz
komentarz

Mały przepływ spowoduje spadek wydajności i głośniejszą pracę pompy.

Radiatory w pojemniku bym sobie odpuścił, lepiej zakupić nagrzewnicę (koszt koło 20zł na szrocie) z kadeta/łady/żuka i wyczyścić. Wydajność będzie znacznie wyższa. Pompka - styknie Aquael pnf650 - jest wydajny, cichy, taniutki i łatwo przerabia się na niezatapialną.

Bloczki a'la pirson to b. wydajne konstrukcje - w tym co podałem wystarczyło by użyć miedzi 3mm (zamiast 5mm) i nacięcia robić 1x1mm i zastosować sprayer- sprawia on że miedzy piny woda wpływa z większa siłą. A no i wtedy króćce rozstawione tak - wejście nad rdzeniem (pod nim sprayer) i wyjście trochę bardziej na lewo. Do tego zrobić zapinkę i(lub większy top :P z otworami na s.A 36x66)

wtedy uzyskasz coś takiego Alaphacool

a obczaj jeszcze to bloczki - produkty home made

ksw
komentarz
komentarz (edytowane)

Pytanie na szybko, czy jeden przełącznik może działać np na dwóch układach odcinając je lub załączając? (oczywiście na minusie nie bo wiem, że napięcia mogą być różne...ale czy jeśli taki przełącznik będzie odcinał dwa układy na plusie będzie to działać? (Jestem na etapie tworzenia panelu kontrolnego :D z blokiem wstrzymuję się na dłuższą chwilę...)

Przykład: Żaróweczka 1,5V i silniczek 5V z osobnym zasilanie, ale motyw jednego włącznika...

Pytanko kolejne, czy ktoś wie co oznacza skrót "amps" ? Znalazłem informacje o napięciach w gniazdach od zasilacza i wiem już, że pomkę mogę podłączyć pod ATX 4 Pin na którym jest 12V i 96W (192 na obu, pomka ma na wyjsciu 12V i 80W), ale po co jeszcze oznaczenie 16 amps? czyli 8 amps na gniazdo? (ampero-sekunda? taką informację otrzymałem, ale wujek google coś kupe wie na ten temat :/, że o cioci wiki nie wspomnę :P)

Tak jak pisałem: na razie drobna zabawa;

Obrazek 1 http://img27.imageshack.us/my.php?image=hpim3691dn8.jpg

Obrazek 2 http://img25.imageshack.us/my.php?image=hpim3694wf9.jpg

Obrazek 3 http://img24.imageshack.us/my.php?image=hpim3695it7.jpg

Na odpowietrzaczu są przewody, które będą służyły za czujniki, sprzężone z diodami i brzęczkiem na panelu który również powstanie i zasilaczem. Górne przewody będą miały za zadanie pilnować nadmiaru wody (np gdyby rurki się zagięły lub gdyby co kolwiek wstrzymało obieg wody [nie mam kolanek :P). Dolne przewody mają pilnować by poziom wody nie był zbyt niski. Jeśli to nastąpi najprawdopodobniej komputer się wyłączy (myślę nad schematem instalacji przewodów).

Mechanizm jest prosty - druciki sterczą w środku odpowietrznika i poziom wody będzie załączał lub rozłączał prąd.

Diody: 2 czerwone, 2 zielone i 3 białe, czerwone i zielone chyba nie muszę tłumaczyć a białe do oświetlenia chłodzenia.

Przełączniki do manualnego sterowania całym "wynalazkiem". Spróbuję przewody połączyć tak by najpierw uruchamiało się sam zasilacz który umożliwi sprawdzenie na kontrolkach prawidłowego poziomu wody itp, żebym nie musiał za każdym razem zaglądać czy wszystko jest tak jak powinno. Potem uruchomi się pompkę i kompa.

Qrka...czy ktoś wie jak pozyskać zasilanie 12V z zasilacza np gniazdo ATX 4-PIN nie uruchamiając kompa?

Pozdrawiam.

  • 2 tygodnie później...
Szattek
komentarz
komentarz

Się nie da:P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.