x-kom hosting

kontrola licencji MS

zielas
utworzono
utworzono

Witam.

Dostałem niedawno maila od Microsoft poniższej treści.

Czy ktoś z Was dostał może coś takiego? Czy to jakiś straszak Microsoftu? Jakie mogą mieć podstawy żeby przeprwoadzić kontrolę i co się z tym wiąże?

--------------------------

Szanowny Panie,

Próbowałam skontaktować się dzisiaj z Panem telefonicznie, aby nawiązać do listu, który Pańska organizacja powinna otrzymać z firmy Microsoft, informującego o programie konsultacji dotyczących zarządzania oprogramowaniem (SAM). Niestety nie udało mi się z Panem skontaktować, więc pozwoliłam sobie wysłać tę wiadomość e-mail zawierającą objaśnienie całego procesu .

Etapy procesu przeglądu są następujące:

Etapy procesu

1. Wymagamy wypełnienia dołączonego dokumentu Wykaz wdrożeń (format arkusza kalkulacyjnego) i odesłania go pocztą e-mail.

2. Po odebraniu wykazu wdrożeń przeanalizujemy użycie oprogramowania firmy Microsoft pod kątem posiadanych licencji i przedstawimy szacunkowy stan własności licencji. Możliwe jest, że pewne obszary będą wymagały dalszych wyjaśnień.

3. Po zakończeniu tego etapu zostanie przedstawiony finalny stan własności licencji (w dniu przeglądu), w którym będą znajdować się szczegółowe informacje na temat posiadanego przez Pani/Pana firmę oprogramowania oraz sposobu jego użycia. Te informacje zostaną określone na podstawie danych dostarczonych przez Pani/Pana firmę. Finalne podsumowanie będzie również zawierać szczegółowe informacje na temat przekroczenia liczby licencji lub innych widocznych nieprawidłowości, które powinny zostać usunięte.

4. Wraz z finalnym podsumowaniem stanu własności licencji otrzyma Pan przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi zarządzania oprogramowaniem.

Aby ten proces był maksymalnie efektywny, chcemy zauważyć, że:

1. Może Pan zaangażować partnera informatycznego swojej firmy do pomocy (lub nawet zarządzania) w trakcie procesu.

2. Zalecamy zażądanie od partnera/partnerów informatycznych listy licencji firmy Microsoft nabytych za pośrednictwem kanału OEM (oprogramowanie powiązane ze sprzętem) lub FPP (pudełkowane kopie detaliczne). Ma to na celu zapewnienie, że ocenie będzie podlegał stan wszystkich licencji należących do Pani/Pana firmy. Należy zauważyć, że zapisy dotyczące licencji nabytych w ramach programu licencji zbiorczych (takiego jak Open, Select lub Enterprise) będą już dostępne w systemie zapisów firmy Microsoft.

3. Firma Microsoft udostępnia bezpłatne programowe narzędzie kontroli o nazwie MSIA, które może pomóc w dokładnym określeniu, jakie oprogramowanie firmy Microsoft jest zainstalowane na każdym urządzeniu. Szczegółowe informacje dotyczące tego narzędzia oraz lokalizację, z której można je pobrać, można znaleźć w Internecie pod następującym adresem: http://www.microsoft.com/resources/sam/msia.mspx;

4. Jeśli licencje zbiorcze zostały zakupione na firmę o innej nazwie lub Pani/Pana firma przejęła inne organizacje, które mogły zakupić takie licencje, prosimy o przekazanie nam tych informacji. Umożliwi to nam zidentyfikowanie wszystkich posiadanych przez Pani/Pana firmę licencji, które zostały nabyte przez firmy o innych nazwach.

Dokumenty dołączone do tej wiadomości e-mail:

• Kopia listu wysłanego do Pani/Pana organizacji przez firmę Microsoft.

• Dokument zawierający niektóre często zadawane pytania dotyczące procesu konsultacji.

• Kopia podsumowania zakupionych licencji zbiorczych Pani/Pana organizacji utworzonego na podstawie bazy danych licencjonowania firmy Microsoft.

• Wykaz wdrożeń, który prosimy odesłać w ciągu 3 tygodni od daty otrzymania korespondencji. Jeśli z jakichś przyczyn nie będzie możliwe dotrzymanie tego terminu, prosimy o kontakt pocztą e-mail.

Jakie korzyści z przeglądu mogą Państwo uzyskać?

• Konsolidacja wszystkich zapisów dotyczących licencji w jednym zwięzłym raporcie, z którego będzie można korzystać w przyszłości, a także go zmieniać.

• Pomoc w zrozumieniu reguł licencjonowania, a w szczególności ich związku z sytuacją Pani/Pana firmy.

• Możliwość bezpłatnego korzystania z wiedzy i porad dotyczących licencjonowania w trakcie całego procesu.

• Wskazówki dotyczące trwającego procesu zarządzania oprogramowaniem.

Jeśli będą Państwo mieli wątpliwości co do informacji, które należy dostarczyć, lub inne pytania związane z procesem konsultacji dotyczących zarządzania oprogramowaniem, prosimy o kontakt i zadawanie pytań. Wątpliwości można także omówić z kierownikiem ds. przestrzegania warunków licencji w firmie Microsoft .

--------------------------

Mr. Bad Guy
komentarz
komentarz

Masz firmę i w niej komputery?

Lucider
komentarz
komentarz

I z jakiego adresu został przysłany ten e-mail? Najprościej byłoby, gdybyś bez podawania numeru tel. powiedział, że będziesz dostępny do odebrania telefonu np. jutro pomiędzy tą a tą godziną. List jest o tyle podejrzany, że nie pada Twoje nazwisko, nazwa firmy, nie dostałeś żadnego listu jak wnioskuję z treści posta i nie przypominasz sobie żeby ktoś do Ciebie próbował dzwonić. Jeżeli tak jest naprawdę, nie sądzę żebyś miał się czego obawiać.

  • 2 tygodnie później...
zielas
komentarz
komentarz

Tak, jestem adminem w pewnej firmie w wieloma oddziałami.

Mail został wysłany z adresu v-nazwisko@microsoft.com

Pisząc tego posta usunąłem z maila dane mojej firmy.

Pracownik MS próbował się zapewne skontaktować telefonicznie z moim szefem a ten mógł go po prostu nie odebrać.

Pisma listownego pocztą tradycyjną raczej nie dostaliśmy, tylko ten email.

  • 4 lata później...
szymbar
komentarz
komentarz

Witam.

Odgrzewam stary temat. Dostałem prawie identyczną jak zielas informację i jestem ciekaw co się zmieniło przez ostanie 4 lata w tej kwestii. Poza tym oczywiście, że Microsoft kontynuuje nadal takie działania.

 

Kto z Was zetknął się z taką sprawą lub zna jej przebieg? Czy powinienem zrobić ten audyt wewnętrzny czy odmówić? Czy jak odmówię to mogę się spodziewać jakiejś kontroli legalności z urzędu?

 

Poniżej treść otrzymanej przeze mnie wiadomości. Została wysłana z adresu v-nazwaużytkownika@microsoft.com.

Szanowny kliencie,

 

W ostatnim czasie kontaktowaliśmy się z Państwa organizacją powiadamiając o procesie Przeglądu Zarządzania Licencjami (SAM) i ten e-mail jest kontynuacją tej komunikacji.

Oto etapy procesu doradczego:

Etapy procesu

1.     Prosimy Państwa o wypełnienie załączonego Wykazu Wdrożonego Oprogramowania (w formacie arkusza kalkulacyjnego) i odesłanie go do nas drogą e-mailową.

2.     Po otrzymaniu wykazu przeanalizujemy używane oprogramowanie firmy Microsoft pod kątem posiadanych licencji i przekażemy „Oszacowany Stan Posiadanych Licencji”. Niektóre obszary mogą wymagać dalszego wyjaśnienia.

3.     Następnie dostarczymy „Ostateczny Stan Posiadanych Licencji” (na dzień procesu doradczego) z wyszczególnieniem, co Państwo posiadają, i czego w naszym rozumieniu używają. Wnioski wyciągniemy w oparciu o podane przez Państwa informacje. Ostateczne zestawienie będzie zawierać wyszczególnienie dodatkowych licencji lub wszelkich ewidentnych odchyleń wymagających skorygowania.

4.     Wraz z ostatecznym „Stanem Posiadanych Licencji” otrzymają Państwo podręcznik „Wskazówki do zarządzania oprogramowaniem”.

Aby w maksymalnym stopniu usprawnić powyższy proces, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na następujące kwestie:

1.     Warto zaangażować partnera IT do wspierania procesu (lub wręcz zarządzania nim) w Państwa imieniu.

2.     Zalecamy poproszenie partnera lub partnerów IT o listę licencji firmy Microsoft zakupionych przez Państwa za pośrednictwem producentów OEM (preinstalowanych na urządzeniach) lub jako produkty detaliczne. Ma to na celu zagwarantowanie, że oceniamy Państwa pełny stan posiadania licencji. Informacje na temat licencji zakupionych w ramach programów licencji zbiorczych (takich jak Open, Select lub Enterprise) będą dostępne w systemie firmy Microsoft.

3.     Firma Microsoft udostępnia „pobieralne bezpłatnie” oprogramowanie wspomagające wykonanie spisu programów: MAP (Microsoft Assessment and Planning Toolkit) — potężne narzędzie do spisywania, oceniania i raportowania. Umożliwia ono bezpieczną ocenę środowisk IT na potrzeby migrowania i wirtualizowania różnych platform bez konieczności używania agentów nawet na 100 000 komputerów. Narzędzie jest dostępne pod adresem www.microsoft.com/map

4.     Jeśli zakupili Państwo licencje zbiorcze jako firma o innej nazwie lub zakupili Państwo inną organizację, posiadającą licencje, prosimy o udostępnienie nam tych informacji. Dzięki temu będziemy mogli zidentyfikować wszystkie Państwa licencje.

Dokumenty załączone do tej wiadomości e-mail:

 

•        Kopia ogólnego listu wysłanego pierwotnie do Państwa organizacji przez firmę Microsoft.

•        Dokument zawierający często zadawane pytania dotyczące procesu doradczego.

•        Wykaz Wdrożonego Oprogramowania. Prosimy o odpowiedź do 13 Maja 2013. Jeśli nie będą Państwo w stanie dotrzymać tego terminu, prosimy o kontakt drogą e-mailową.

 

Czego mogą się Państwo spodziewać w wyniku procesu doradczego?

 

•        Konsolidacji wszystkich zapisów licencyjnych w zwarty raport, który w przyszłości może być przechowywany i modyfikowany w Państwa organizacji.

•        Pomocy w zrozumieniu zasad licencjonowania, a w szczególności ich odniesienia do Państwa sytuacji.

•        Bezpłatnego dostępu do wiedzy i porad dotyczących licencjonowania.

•        Wskazówek dotyczących stałego zarządzania oprogramowaniem, które pomogą wyeliminować straty i nadmiar, a także zmniejszą ryzyko wystąpienia niezgodności z postanowieniami licencji.

 

Prosimy o zadawanie pytań w razie niejasności odnośnie danych, o które prosimy, lub w celu uzyskania dowolnych informacji na temat procesu doradczego SAM. Jeśli chcą Państwo dokładniej omówić powyższe kwestie, proszę o kontakt ze mną.

 

Dziękujemy za pomoc.

 

Z poważaniem,
  • 2 miesiące później...
Tomcen
komentarz
komentarz

Witam, dostałem takiego samego emaila co szymbar. U mnie różni się tym, że czekają na odpowiedz do 16 maja. W warunkach licencji jest zapis, że mogą ode mnie zażądać wykonania audytu, ale to niech oni zapłacą za to, przecież to wiąże się z kosztami,. Moim zdaniem ten cały email to tylko jakaś podpucha. MS chce pewnie wiedzieć ile ludzie posiadają WindowsXp i za wszelką cenę wcisnąć Windows8.  

piotrasta
komentarz
komentarz

na moje to jakieś wały w celu upewnienia sie czy tak jest radził bym zadzwonic do microsoftu 

  • 3 miesiące później...
milocha
komentarz
komentarz

Dostałem podobnego maila, co zrobiliście ?

Wykonaliście audyt dla nich ?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.