x-kom hosting

2 problemy z linuxem

Grzybek
utworzono
utworzono

Witam

W tej chwli mam 2 problemy z Mandrivą 2008

1. W koszu znajduje się plik, którego właścicielem jest root. W jaki spsób usunąć go przez konsole - próbowałem troche możliwości ale nic z tego nie wyszło.

2. Próbuje zainstalować kadu z pakietu rpm. Zainstalowałem potrzebne biblioteki, wyskakuje mi:

-nie można zainstalować pakietu- kadu-ao_sound-0.6.0.2-1.mdv2008.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu libao)

-nie można zainstalować pakietu-- kadu-nas_sound-0.6.0.2-1.mdv2008.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu nas)

Szukałem tych 2 pakietów na necie, ale nie znalazłem nic ciekawego.

Prosze o pomoc. W tej chwili korzystam z Kopete, który mnie denerwuje bo są w nim błędy po za tym nie potrzebuje takiego kombajnu.

Z góry dzięki

Mr. Bad Guy
komentarz
komentarz
1. W koszu znajduje się plik, którego właścicielem jest root. W jaki spsób usunąć go przez konsole - próbowałem troche możliwości ale nic z tego nie wyszło.

Zaloguj się do systemu na koncie root i wtedy będziesz mógł to usunąć. Jeżeli chcesz usuwać to w przyszłości ze swojego lonta,. to musisz sobie nadać uprawnienia root'a/

Grzybek
komentarz
komentarz

Nie da się zalogować graficznie (podczas uruchamia) jako root. Dlatego próbuje to przez konsolę. Normalnie nie mam problemów z koszem, ale operacje na tym jednym pliku były wykonywane z poziomu root'a.

Czy jak opróżnić kosz przez konsolę? :)

Syrj
komentarz
komentarz

SUDO komenda

Mr. Bad Guy
komentarz
komentarz
SUDO komenda

W Mandrivie?

Zainstaluj MC - Midnight Commander, odpal konsolę, poprzez polecenie su zaloguj się na roota, odpal mc i poszukaj tego p;oku na dysku, nie pamiętam gdzie, ale wydaje mi się, że będzie on w katalogu trash

Grzybek
komentarz
komentarz

No właśnie w Mandrivie nie ma sudo.

Konieczny jest MC? Nie da się usunąć pliku bezpośrednio przez konsolę?

Mr. Bad Guy
komentarz
komentarz

Nie konieczny ale znacznie ułatwia operowanie na plikach. Plik można usunąć ale trzeba wiedzieć gdzie się on znajduje. Ja aktualnie nie mam nigdzie zainstalowanej mandrivy więc nie mam jak tego sprawdzić.

Grzybek
komentarz
komentarz

Ok. Miałem troche czasu zainstalowałem MC i znalazłem ścieżkę do tego pliku z kosza i usunąłem. Swoją drogą bardzo fajny program. Dzięki.

No to została jeszcze sprawa tego kadu. Jak go zainstalować? (Informacje rodzaju problemów na początku tematu).

Mr. Bad Guy
komentarz
komentarz

Ściągnij RPM pod Mandrivę w ostateczności pod Mandrake. RPM'y instalujesz w prosty sposób. Po prostu klikasz na niego z poziomu okienek.

http://www.kadu.net/~dorr/

localh0st
komentarz
komentarz

Usuwanie plików:

surm -rf /katalog/ {ostrożnie żebyś nie wpisał	 rm -rf /		bo usuniesz sobie wszystko

Możesz też:

sukonqueror {lub inny menadżer plików, np. Dolphin w KDE4 lub Nautilus w Gnome

Z tego co pamiętam to w Mandrivie jest urpmi, którym się instaluje aplikacje: http://easyurpmi.zarb.org/

Grzybek
komentarz
komentarz

Problem z plikiem w koszu rozwiązany ale dzięki za komendę do usuwania przez konsolę :)

Właśnie ściągałem kadu w rpm i próbowałem instalować i wyświetla się że nie może znaleźć 2 pakietów:

-nie można zainstalować pakietu- kadu-ao_sound-0.6.0.2-1.mdv2008.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu libao)

-nie można zainstalować pakietu-- kadu-nas_sound-0.6.0.2-1.mdv2008.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu nas)

próbowałem też graficznie przez rpmdrake i w trybie tekstowym również i nie chce się zainstalować.

Archimedes
komentarz
komentarz

Bys musial sciagnac te pakiety.

Mr. Bad Guy
komentarz
komentarz

Poszukaj w internecie tych pakietów i je dograj do systemu.

localh0st
komentarz
komentarz

urpmi!

  • 3 tygodnie później...
Grzybek
komentarz
komentarz

Szukałem tych pakietów do Mandrivy i ich nie znalazłem. Co innego mogę zrobić żeby to kadu zainstalować?

Ręce mi już opadają. Jakikolwiek program chce zainstalować i zawsze jakieś błędy. Jak udaje się jakiś zainstalować to cud.

Narazie u mnie kończy się na tym że instaluje odpowiednik na winde i go używam, a chce przejść na Linuxa, ale nie mogę. A podobno Mandriva jest dobra dla początkujących. W innych dystrybucjach też jest taki problem z instalacją programów?

Garrappachc
komentarz
komentarz

Czy wiesz, co to jest repozytorium?

urpmi kadu

Oczywiście zakładam, ze repo masz skonfigurowane należycie. Mandriva jest świetna dla początkujących.

Grzybek
komentarz
komentarz

Tak wiem co to repo. Konfigurowałem przez tą stronkę która podaje kod i potem trzeba go wkleić do konsoli.

Próbowałem urpmi kadu (właściwie tak zacząłem). Nie chciało się zainstalować i próbowałem na inne sposoby i nic.

Skoro Mandriva jest taka dobra dla początkujących to zainstalowanie większości programów sprawia problemy - to tylko zniechęca do linuksa

Co można jeszcze zrobić z tym kadu?

Pozdrawiam

Garrappachc
komentarz
komentarz

Czeknij, a mandarynka nie ma preinstalowanego kadu? Wydawało mi się, że ma. Ale mogę się mylić. Zobacz jeszcze pidgina. Wg mnie jest dużo lepszy.

Wklej tutaj błąd urpmi przy instalacji kadu. Spróbuj też usunąc repo i ponownie zainstalować.

Grzybek
komentarz
komentarz

Wydaje mi się że nie ma preinstalowanego kadu, dlatego ściągałem je.

Po komendzie urpmi kadu wypluwa

http://www.kadu.net/download/binary/mandra...dv2008.i586.rpm

...pobieranie nie powiodło się: curl: (7) couldn't connect to host

...pobieranie nie powiodło się: curl nie powiodło się: zakończono z 7

Instalacja zakończona niepowodzeniem, brakuje kilku plików:

http://www.kadu.net/download/binary/mandra...dv2008.i586.rpm

Może zachodzić potrzeba aktualizacji bazy danych urpmi

Pewnie brakuje tych nas i libao o których wcześniej pisałem.

Spróbuje tego Pidgina zainstalować :)

Garrappachc
komentarz
komentarz

Albo masz coś z netem, albo masz źle skonfigurowane repo. Wywal aktualne repo i zainstaluj jeszcze raz z easurpmi.

Grzybek
komentarz
komentarz

Zainstalowałem Pidgina, w nim mam problem z pobraniem listy kontaktów. Jak klikam pobieranie to po chwili pokazuje się brak połączenia. Ale nim klikne to wyświetla dostępny i mam to połączenie.

Przerywa w momencie próby pobrania listy

PS:Z netem mam raczej wszystko ok. Nie mam problemów z pocztą i przeglądarką. Skonfiguruje repo jeszcze raz

Trinitrotoluen
komentarz
komentarz

Może spróbuj skorzystać z EKG, mi się bardzo podoba :).

Garrappachc
komentarz
komentarz

A jaki masz internet? Przez ruter? Neostradę? Stałe łącze?

Grzybek
komentarz
komentarz

Neta mam z Netii przez rutera ale kablem, nie wifi. Stałe łącze.Tak to nie było problemów. Jedynie musiałem z firefoxie jedną opcje zmienić. bo na początku nie chciał stron wyświetlać.

Garrappachc
komentarz
komentarz

A nie masz jakichś złych ustawień na ruterze? Zainstaluj sobie ekg i zobacz, co Ci wywala. Obczaj też logi, sprawdź libgadu etc.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.