x-kom hosting

S.M.A.R.T : status bad - ale dysk ma się dobrze

urus87
utworzono
utworzono

Witam!!!!

Mam problemik posiadam dysk twardy wd 320gb. Jakoś od wigilii kiedy rodzika się zebrała i dużo działo sie na moim kompie miałem z nim problem tzn. miał chwlowe przestoje (chwilami zamulał - na pare sekund). Nie znalazłem przyczyny to uznałem, że czas na format, format zrobiłem- wszystko ok, ale przy instalacji systemu wyskoczył mi niebieski ekran, w biosie wyłączyłem opcję "halt all errors" i przy uruchamianiu wyskoczył mi napis "master hdd S.M.A.R.T : status bad". No to dysk podłączyłem do innego kompa jako dodatkowego, zgrałem wszystkie dane, bez żadnego problemu (bez zawiechy). I zacząłem badanie dysku różnymi programami - okazało się że ma bad sektrory - następnie wszystkie znikły po zastosowaniu porgramu hdd regenerator. W obecnej chwili bysk nie ma bad sektorów, ani innych wad, jedynie jeszcze nie próbowałem wgrać na niego system, ale przy starcie kompa dalej wyskakuje mi informacja "hdd S.M.A.R.T : status bad". Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły co mogę zrobić to będę wdzięczny :bigsmile:

Kryhoo
komentarz
komentarz

Sprawdź programem HD Tune parametry S.M.A.R.T... w tym celu przejdź do zakładki Health, zrób screen'a i wstaw go tutaj.

dar55
komentarz
komentarz

skoro miałeś bad sectory to kiedyś wrócą . Możesz przy powtórce z rozrywki zrobić LOW LEVEL FORMAT powinno pomóc na jakiś czas.

urus87
komentarz
komentarz
Sprawdź programem HD Tune parametry S.M.A.R.T... w tym celu przejdź do zakładki Health, zrób screen'a i wstaw go tutaj.

I tu jest problem, ze względu na to że system s.m.a.r.t nie startuje (hdd S.M.A.R.T : status bad - przy starcie kompa - w biosie s.m.a.r.t jest na auto.). W programie nic mi nie pokazuje bo s.m.a.r.t nie działa. Z tego co gdzieś wyczytałem to s.m.a.r.t nie działa po przekroczeniu pewnej ilości bad sektorów - ale u mnie w tej chwili nie ma ani jednego.

Kryhoo
komentarz
komentarz

Teoretycznie nie ma.

Możesz przestawić w Biosi'e SMART na On a nie na Auto ?

Włącz też opcję "halt all errors".

Jaki masz zasilacz? podaj marke i moc.

Z moich doświadczeń mogę Ci powiedzieć, że jeśli 'łapie zamuła' na ok. 5 sekund to prawdopodobnie siada głowica lub inna część mechaniczna. Broń Boże nie skanuj w poszukiwaniu błędów (ScanDisk itp.) bo jeszcze bardziej go dojedziesz.

W tym wypadku trzeba przede wszystkim zobaczyć co wykazuje SMART.

urus87
komentarz
komentarz
Teoretycznie nie ma.

Możesz przestawić w Biosi'e SMART na On a nie na Auto ?

Włącz też opcję "halt all errors".

Jaki masz zasilacz? podaj marke i moc.

Z moich doświadczeń mogę Ci powiedzieć, że jeśli 'łapie zamuła' na ok. 5 sekund to prawdopodobnie siada głowica lub inna część mechaniczna. Broń Boże nie skanuj w poszukiwaniu błędów (ScanDisk itp.) bo jeszcze bardziej go dojedziesz.

W tym wypadku trzeba przede wszystkim zobaczyć co wykazuje SMART.

Przestawiłem - nic nie pomogło, dalej nic w prog. nie widać.

Zasilacz 350w marki nie pamiętam - nie jestem u siebie

Ale jeżeli chodzi o zasilacz to raczej ok, bo jestem na innym kompie i mam ten dysk podpięty jako 2, dalej pokazuje to samo, ale jeżeli chodzi o prace na samym dysku, nic nie zamula , nic się nie zwiesza. Chodzi jak w pełni sprawny dysk. Brak mi pomysłów, sprubuje chyba wgrać na niego system.

Dołączam fotki.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.JPG

5.JPG

post-4768-1231098252_thumb.jpg

post-4768-1231098282_thumb.jpg

post-4768-1231098307_thumb.jpg

post-4768-1231098339_thumb.jpg

post-4768-1231098355_thumb.jpg

virus91
komentarz
komentarz

mam pytanie co do pierwszego screena, u mnie HD Tune też tam nic nie pokazuje, dlaczego ktoś wie ? Laptop Lenovo 3000 N200

Kryhoo
komentarz
komentarz

Czyli mam rozumieć, że i na twoim kompie i na innym tak się dzieje ?

Spróbuj też sprawdzić go programem HDD life, po czym zamieść screen'a

virus91 > a jaki masz dysk ? wcześniej pokazywał ? spróbuj tak jak urus87 - pobierz ten program HDD life i zobacz czy on dobrze odczyta.

virus91
komentarz
komentarz

też nie czyta dysk to WDC WD1600BEVS 160GB, SATA 2.5"

urus87
komentarz
komentarz
Czyli mam rozumieć, że i na twoim kompie i na innym tak się dzieje ?

Spróbuj też sprawdzić go programem HDD life, po czym zamieść screen'a

virus91 > a jaki masz dysk ? wcześniej pokazywał ? spróbuj tak jak urus87 - pobierz ten program HDD life i zobacz czy on dobrze odczyta.

:( program wogóle nie pokazuje tego dysku :?

Wyczytałem na jakimś forum, że ten typ tak ma (czasami tak się z tymi dyskami dzieje). Działa normalnie jako dodatkowy dysk, a jak bym chciał na nim postawić system to mi nie pozwoli ze względu na to że system s.m.a.r.t nie działa. Jeszcze sprubuje wyzerować dysk, żeby nie było, że wszystkiego nie próbowałem.

virus91
komentarz
komentarz

w ogóle niczym nie moge odczytać smarta... tylko WD life guard czy jakoś tak, on pokazuje smart

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.