x-kom hosting

nie wykrywa mi całej pojemności dysku

yoho
utworzono
utworzono

witam

mam dysk SAMSUNG HD322HJ (320 GB, 7200 RPM, SATA-II, 16MB) i koleś mi w sklepie go podzielił na 2 partycje (sam kazałem) ale sumując ich pojemność to wychodzi na to, że 298GB.

Reszta mojego sprzętu to:

MSI P35 NEO-F

Pentium DuelCore E5200

HD3870 512MB Gainward (wszędzie jednak pokazuje, że 1Gb nie wiem dlaczego)

Chieftec 450W

2GB 800MHz Kingston

Windows Xp SP2

Co może być powodem zmniejszenia pojemności dysku? Możliwe, że płyta nie obsługuje (w to bym wątpił)?

lebron123
komentarz
komentarz

Nie ma dysków gdzie pełna pojemnośc jest tak jak w nazwie. U mnie np mam 160gb a tak naprawde mam 149. Nim większy to wiecej jest ucięte. Nie pamiętam juz czym jest to spowodowane. Ale nie martw się , nie wina plyty ani innych podzespolow;)

karolpol
komentarz
komentarz

Często tak jest i powinno. Pewnie koleś zostawił te pare gb jako miejsce niezagospodarowane. Spróbuj tego :

9. System nie widzi całego dysku

Zdarza się, że system nie widzi całej pojemności dysku. Co wtedy? Po pierwsze, należy pamiętać, że dyski maja tak naprawdę mniejszą pojemność niż wynika to z deklaracji producenta. Więcej o tym można przeczytać w artykule

Dyki twarde | Podstawowe informacje - w podpunkcie 2. Pojemność - http://www.forumpc.pl//index.php?showtopic=24631

Należy wspomnieć, że problem ten w całości rozwiązuje Service Pack2. Jeśli jednak nie mamy możliwości nagrania go możemy skorzystać z programu EnableBigLba. Istnieje także możliwość skonfigurowanie wpisu w rejestrze.

Aby tego dokonać otwieramy rejestr ( Start -> Uruchom -> regedit ) –przechodzimy do klucza

HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ Services\Atapi\ Parameters\

tworzymy nowy wpis typu DWORD o nazwie EnableBigLba i przypisujesz wartość 1

Wspominam o tym tylko po to aby uświadomić, że da się to zrobić bez instalacji jakiegokolwiek programu.

nitro07
komentarz
komentarz
pojemność to wychodzi na to, że 298GB.

Co może być powodem zmniejszenia pojemności dysku? Możliwe, że płyta nie obsługuje (w to bym wątpił)?

to jest prawidłowa pojemnośc wynika to z tego, że producenci podają pojemność jako 1GB=1000MB, a w rzeczywistości 1GB=1024MB

Fallen
komentarz
komentarz

Ale chyba nie tylko to jest powodem mniejszej pojemności rzeczywistej.. Na samym traktowaniu 1gb jako 1000mb to dysk traci na rzeczywistej pojemności przy 320gb = > ~7,5gb a gdzie sie podziewa pozostałe 15gb to nie wiem :P W każdym razie to normalne... Miałem Seagate 80gb to miał 74,5gb chyba, teraz mam Seagate 320gb i podobnie jak ty mam około 297-298gb rzeczywistej pojemności.

yoho
komentarz
komentarz

a thx za pomoc, zdziwiłem się, że aż tyle ucięło mi tego

Gość
komentarz
komentarz

Po formatowaniu dysku jego pojemność także się zmniejsz ponieważ część jest używana na system plików - tablicę partycji. Im więcej jest plików - małych plików na dysku, tym więcej MB znika.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.