x-kom hosting

nagrywarka przestała czytać "niebieskie" płyty

123olcia
utworzono
utworzono

Witam! Po trzymiesięcznej przerwie w użytkowaniu nagrywarki dvd przestała ona czytać "niebieskie" płyty. Czyściłam już laser ale to nie pomaga. Co jeszcze mogę zrobić?? Pomóżcie :help:

falcon1984
komentarz
komentarz

Podaj model i wiek nagrywarki

Co to są niebieskie płyty ? Tzn. jakiej firmy ?

123olcia
komentarz
komentarz

nagrywarka to NEK z label flashem. Ale nie pamiętam jaki model. ma trochę ponad 2 lata

falcon1984
komentarz
komentarz

A te niebieskie płyty to jakiej firmy ?

Czy pozostałe płyty czyta czy w ogóle żadnych ?

123olcia
komentarz
komentarz

płyty "emtec" resztę czyta bez problemu

falcon1984
komentarz
komentarz

A wcześniej nagrane płyty tej firmy odczytuje ?

Czy tylko nowo kupione ?

123olcia
komentarz
komentarz

ja mam tylko niebieskie tej firmy i żadnej nie czyta. Ani starych ani nowych. A wcześniej czytał

Mag Magik
komentarz
komentarz

123olcia

Podaj model napędu, w tym celu w Start->Uruchom wpisz "devmgmt.msc"-> Stacje dysków CD-ROM/DVD-> spisz model napędu i podaj na forum.

Jakieś inne płyty napęd czyta, czy żadnych? Ikonka napędu jest w Mój Komputer?

123olcia
komentarz
komentarz

ikona płyty jest podpisana stacja dysków. Model nagrywarki AD 7173A

a zapomniałam napisać. Inne płyty czyta bez problemu

Mag Magik
komentarz
komentarz

To tak, na początku spróbuj odinstalować kanał do którego podłączony jest napęd z menadżera urządzeń. W tym celu:

Start->Uruchom wpisz "devmgmt.msc"->rozwijasz kontrolery IDE/ATA/ATAPI i wszystko co pojawi się w rozwiniętej liście klikasz prawo klik odinstaluj wszystko po kolej potem restart i poczekaj aż komp zainstaluje sterowniki sam od nowa.

Jeśli nie da rezultatu odinstaluj sam napęd:

Start->Uruchom wpisz "devmgmt.msc"-> Stacje dysków CD-ROM/DVD->prawym na napęd->Odinstaluj po tym uruchom ponownie komputer.

Później spróbuj zainstalować sterowniki ASPI

Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie zainstalowanie nowego Firmware Napędu. Jednak przed tym sprawdź to co napisałem wyżej.

123olcia
komentarz
komentarz

Odinstalowanie sterowników nie pomogło. napisałeś "Później spróbuj zainstalować sterowniki ASPI" czyli może się nie udać tak?? I wtedy co?? W ogóle nie będzie działać?? Bo ja nie umiem instalować firmwera. To co ja mam teraz robić??

Mag Magik
komentarz
komentarz

Hey, sam sterownik ASPI, to jeszcze nie firmware napędu, nic nie uszkodzisz ;) Tak w skrócie, ściągasz plik skompresowany o rozszerzeniu .rar standardowo WinRAR'em rozpakowujesz. Następnie przechodzisz do folderu w którym zawartość została wypakowana. Tutaj odszukujesz plik aspiinst.exe. Klikasz dwukrotnie, a w ukazanym okienku wciskasz przycisk Install później OK i następnie Reboot.

123olcia
komentarz
komentarz

Zrobiłam tak jak napisałeś ale teraz nic już nie czyta. :beksa: I co ja teraz zrobię??

Sorry. poprawka. Trochę sie pospieszyłam. Te co wcześniej działały, działają. Te co nie czytał nadal nie.

Mag Magik
komentarz
komentarz

Bywa.. to zabieramy się za wgranie nowego firmware, na początku pobierz program Nero InfoTool w którym sprawdzisz aktualną wersję firmware.

Masz to w zakładce Dysk będziesz mieć linijkę Wersja firmware:

spisz co tam jest napisane.

123olcia
komentarz
komentarz

Wersja firmware: 1-01

Mag Magik
komentarz
komentarz

OKay, twoja wersja nie jest najnowsza, więc weźmy się za aktualizację do wyższej wersji. Przy aktualizacji Firmware trzeba przestrzegać kilku zasad, żeby nie stwarzać zagrożenia do zakłócenie aktualizacji. Podczas aktualizacji wyłącz wszystkie programy które są zbędne, jak gygy, winamp, szczególnie programy powiązane z napędem, jak nero, daemon tool, etc. komputer nie powinien być niczym obciążony, żadnymi innymi programami. Jedyny proces to Instalator Firmware. Należy też wyłączyć na czas instalacji firmware, wszelkie wygaszacze, czy wyłączanie monitora/dysków po określonym czasie. Opcje te znajdziesz klikając prawym na pulpicie->właściwości->zakładka Wygaszacz ekranu (tutaj wygaszacz ustawiasz na brak)-> zasilanie->zakładka schematy zasilania. Tu wszystkie opcje ustawiasz na nigdy. Zapisujesz zmiany i zaczynamy proces Aktualizacji.

Aha, podczas tego procesu w napędzie nie powinna znajdować się żadna płyta.

Proces aktualizacji:

1) Pobierasz Firmware:

http://www.cdrinfo.pl/bios/7339115130

Przewija się tam producent Optiarc, a nie NEC. W kwestii wyjaśnienia produkty firmy OptiArc, powstały przez połączenie oddziałów odpowiedzialnych za napędy optyczne firm Sony i NEC, więc wszystko w porządku

2) Po ściągnięciu, rozpakuj plik .zip (kompresja waży 771 KB)

3) Po wypakowaniu folder zawiera tylko 1 plik .exe

4) uruchamiasz plik i postępujemy w logiczny sposób, czyli wybieramy opcje akceptujące, jak UPDATE, czy Install, nie mogę tego sprawdzić, ale nie powinnaś mieć z tym problemu

5) Aktualizacja nie powinna trwać dłużej niż pół minuty, ale w razie przeciągnięcia się procesu należy czekać do końca.

6) Po aktualizacji może być wymagane ponowne uruchomienie komputera, oczywiście robimy to.

// Aktualizację możesz przeprowadzić w trybie awaryjnym.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.