x-kom hosting

Grafika pod Socket 370

grandchampion
utworzono
utworzono

Witam wszystkich użytkowników! Właśnie znalazłem to forum i jak już się zarejestrowałem to mam pytanko :)

Oto oryginalna konfiguracja mojego kompa (nie śmiać się, mam go już 6 lat :D ), a mianowicie:

Płyta: Socket 370

Procesor: Celeron Tualatin 1001 Mhz

Pamięć RAM: 256MB SD

Zasilacz: 200W

Karta Graficzna: nVidia GeForce2 MX 100/200 32MB

Ostatnio dokupiłem procka, trochę pamięci i zasilacz ale na razie wymieniłem tylko zasilacz. Będzie to wyglądało tak:

Płyta: Socket 370

Procesor: Celeron Tualatin 1400 Mhz/256KB/100MH (wymieniłem 1Ghz na 1,4Ghz)

Pamięć RAM: 768MB SD (dodałem kość 512MB)

Zasilacz: 350W ...nie wiem czy to producent ale na paragonie mam SE DEER 350 W

Karta Graficzna: ???

No właśnie. Jaka karta graficzna? Chciałbym włożyć coś z pamięcią ok 128MB. Wiadomo, że w nowości nie pogram na tym ale chciałbym, żeby karta dawała rade z taką grą jak np Pro Evolution Soccer 6... Ogólnie chciałbym żeby też pulpit szybciej się odświeżał no i np Mozilla troszkę szybciej działała. Czyli zwykła modernizacja na nieco szybsze parametry :) Da radę coś z ATI czy już raczej tylko GeForce mi pozostaje? Błagam o pomoc co będzie lepsze... :) Tak od 100 do 150zł jakbyście coś zaproponowali to byłoby extra, tzn może być też taniej jeżeli będzie dobra do tego o czym napisałem :) Z góry dzięki za pomoc!

PS. Wiem że jest temat z propozycjami kart na grudzień, ale słabo się znam od strony technicznej i nie mam pojęcia, która będzie pasowała na mojego pecka, a która nie... Proszę o wyrozumiałość Adminów :)

antos
komentarz
komentarz

Po pierwsze jaką masz płytę? To że na socket 370 to wiem, ale konkretny model.

Po drugie to ten zasilacz se daruj bo kupiłeś taki co może i nawet jest dużo gorszy od tego poprzedniego :P

Jeżeli chodzi o kartę to dałoby się coś skombinować bez problemu tylko muszę znać model płyty i wiedzieć czy to ma być AGP x4 czy X8?

grandchampion
komentarz
komentarz

Oj zasilacza nie kupowałem tylko poprostu stary siadł i w serwisie mi wymienili na najprostszy... 60 zł kosztował hehe no ale lepszy niż tamten raczej bo poprzedni to z przed 6 lat jest...

Sorki za niedokładne info. Dane z Everest:

Nazwa płyty głównej DFI CA64-TC/TN

Typ magistrali Intel GTL+

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 100 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania 100 MHz

Przepustowość 800 MB/sek

Współczynnik postaci ATX

Mikroukład płyty głównej ApolloPro133T

Nie wiem czy to akurat te informacje są potrzebne ale wkleiłem co się dało... W instrukcji do płyty jest też napis 6XBAS-T Rev. A+

Ewentualnie:

Wersja AGP 2.00

Urządzenie AGP ELSA GLadiac 311

Rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP 64 MB

Obsługiwane szybkości AGP 1x, 2x, 4x

Bieżąca szybkość AGP 4x

Fast-Write Nieobsługiwane

Side Band Addressing Obsługiwane, Wyłączone

Coś więcej? :)

antos
komentarz
komentarz

Ciężko będzie w cokolwiek pograć bo tylko AGP 4x.

Za tą kase można nawet coś takiego włożyć

http://allegro.pl/item500841500_nowa_ati_r...super_cena.html

Tylko, że nie będzie ona pracowała, z pełną wydajnością, bo ją szybkość złącza AGP (Karta AGP 8x, a płyta tylko 4x) ograniczy nie wiem czy to się w ten sposób opłaci robić. Można też wsadzić coś co od razu jest przystosowane do AGP 4x, ale ciężko jest cokolwiek znaleźć. Więc chyba i tak by wypadało coś z 8x kupić i włączyć jako 4x, ale znowu z drugiej strony w nic na tym nie pograsz (a w te PES też nie) Podsumowując ogranicza Cię płyta główna i to od niej trzeba było zacząć modernizację.

Lipton
komentarz
komentarz

Radeon 9200 by był ok, 9500 to już w ogóle maks do tego procesora. Nie wiem czy Ci pójdzie na tym PES, ogólnie karta będzie kosztować tyle co wszystkie części razem wzięte.

edit: antos- pomiędzy 4x, a 8x nie ma żadnej różnicy, jak już to procesor będzie ograniczał kartę, a nie szyna AGP.

Ten X1650PRO DDR3 o wiele, wiele, wiele za szybki. No i zasilacz raczej by był do wymiany. Ten Deer to też nie jest najlepszy zasilacz, sam go miałem przez 2 lata był podpięty pod 9800SE :)

FrogsterPL
komentarz
komentarz
9500 to już w ogóle maks do tego procesora

Wg mnie 9500 będzie za szybki. Osobiście włożyłbym Radeona 9550 (250/400 MHz, 128-bit) lub 9600 (325/400 MHz, 128-bit) - też mogą być nieco za szybkie, ale są nowocześniejsze od 9200.

grandchampion
komentarz
komentarz

Nie no np w PES 5 to teraz mogę grać tylko troszkę spowolnione chodzi... Ale ok czaje. Chodzi mi poprostu żeby wsadzić coś z większą pamięcią i żeby było widać różnicę bo ten moj GeForce to padaka...

Tylko, że w Everescie jest napisane co do mojej plyty:

"Rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP 64 MB"

Tzn że mogę stosować tylko karty z maximum 64MB pamięci? Bo mam tutaj taką propozycje jak np:

http://www.allegro.pl/item503029416_radeon...r_sapphire.html

Ewentualnie jeżeli maximum 64MB to może to by pasowało:

http://www.allegro.pl/item504234558_ati_ra...00_se_64mb.html

antos
komentarz
komentarz
edit: antos- pomiędzy 4x, a 8x nie ma żadnej różnicy, jak już to procesor będzie ograniczał kartę, a nie szyna AGP.

Otóż chciałbym Cie poprawić i pokazać, że różnica między 4x, a 8x jest i to dość znaczna.

Żeby być wiarygodnym zacytuje za Wikipedią

# AGP 2x, używa kanału 32-bitowego przy taktowaniu 66 MHz z podwójną przepływnością, prowadzącą do efektywnego transferu 528 MB/s; napięcie sygnału 3.3 V.

# AGP 4x, używa kanału 32-bitowego przy taktowaniu 66 MHz z poczwórną przepływnością, co prowadzi do efektywnego transferu maksymalnego 1066 MB/s (1 GB/s); napięcie sygnału 1.5 V.

# AGP 8x, używa kanału 32-bitowego przy taktowaniu 66 MHz z ośmiokrotną przepływnością, co prowadzi do efektywnego transferu maksymalnego 2112 MB/s (2 GB/s); napięcie sygnału 0.8 V.

Co i tak nie zmienia faktu, że cokolwiek by włożyć to i tak procesor i reszta będą ograniczać.

Sam przychylam się jednak do pomysłu z radeonem 9200 - z powodzeniem grałem na niej w NFS Carbon czy Half-Life 2 Episode Two.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Otóż chciałbym Cie poprawić i pokazać, że różnica między 4x, a 8x jest i to dość znaczna.

W teorii owszem. W praktyce niespecjalnie. Oczywiście, jest to parę % różnicy wydajności na korzyść 8X, ale nie są to jakieś potworne różnice.

A co do Radeona 9200 - odpada. Dlaczego? Z paru powodów:

1) obydwa podane w linkach do Allegro to 64-bitowe, potwornie wolne wersje SE (wersje 128-bitowe nie mają oznaczenia "SE")

2) 9200 obsługuje tylko DirectX 8.1, dlatego wg mnie lepiej wziąć 9550 lub 9600 (nie SE!!), które obsługują DX9.0a

3) 9200 często kosztuje niemal tyle samo, co 9550/9600, a ma mniejszą wydajność

4) 9200 bierze więcej prądu od 9550/9600

Aha, i co do NFS: Carbon - grałem w to na pełnym, 128-bitowym R9550. Na 640x480 było może z 20 FPS, i to w "porywach"... (procek Athlon XP 2500+).

EDIT:

5555 post, joł! xD

Gość
komentarz
komentarz

Ja do tego sprzetu zakupiłbym przynajmniej Radeona 9500/9600 jak nie 9800Pro. Dlaczego? Ponieważ mają one więcej ramu na pokładzie i owszem jeżeli gry będą przycinać, to tylko przy ładowaniu danych do grafy. Nie warto kasy wywalać na 9200, bo choć ta 9800Pro będzie spowalniana przez proc, to i tak osiągnie dużo większą wydajność niż 9200.

grandchampion
komentarz
komentarz

No ok decyduję się na 9600... I teraz jeszcze raz pytanie, na które nie doczekałem się odpowiedzi hehe Będzie działała taka karta jeżeli po teście w Everest pisze coś takiego "Rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP 64 MB" Mogę mimo to walnąć kartę z dowolną liczbą pamięci? Nawet 256MB? Czy może pozostają mi tylko karty z 64MB... To dla mnie ważne żeby być pewnym na 100%

Jeżeli tak to proszę o dowolnego linka z allegro z modelem takiej karty (9500/9600 - coś z tych)

Z góry dzieki :D

Gość
komentarz
komentarz
"Rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP 64 MB"

To jest pamięć przydzielana karcie graficznej z pamięci RAM, nie ma to tak wielkiego znaczeania w Twoim przypadku.

E-APA
komentarz
komentarz

takie cos masz w everest, wejdz w bios i zobacz czy nie mozesz ustawic na wiecej, ja mam inna plyte ale w biosie mam to do zmieniania, mam chyba od 4 do 256, oczywiscie nie pokolei tylko, 2,4,8, itp

Gość
komentarz
komentarz

komputronik to zależy od biosu płyty głównej i przy różnych płytach są podane różne wartości.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
No ok decyduję się na 9600...

Bierz co najmniej 128 MB. 256 MB raczej nie jest potrzebne, ale jakbyś widział w tej samej cenie, to czemu nie ;)

E-APA
komentarz
komentarz

moj wczesniejszy komputer byl identyczny i powiem CI szczerze nie inwsetuj teraz w niego tyle kasy

ja bym CI zaproponowal tania karte moze takie cos jak WinFast A350 GeForce FX 5900

grandchampion
komentarz
komentarz

No oki dzięki wielkie wam za pomoc :) Myślałem że mam bardziej ograniczone możliwości ale skoro mogę nawet 256 zamontować to super. Zawsze będzie różnica pomiędzy tym a GF2 32mb hehe...

Dzięki! ;)

FrogsterPL
komentarz
komentarz
ja bym CI zaproponowal tania karte moze takie cos jak WinFast A350 GeForce FX 5900

A ja bym ją odradził, bo FXy to nieudana seria, a FX5900 bierze mnóstwo prądu. Oczywiście taka karta byłaby szybsza od R9600, ale po co taką brać, skoro do tego procesora nie ma sensu wkładać nic lepszego od 9600...

http://www.allegro.pl/item499875037_9600_1...cena_warto.html - miałem takiego samego :)

http://www.allegro.pl/item506731405_his_ra...8bit_agpx8.html - 9600 Pro, tej samej firmy, też niezła propozycja ;)

  • 2 tygodnie później...
grandchampion
komentarz
komentarz

Witam jeszcze raz.

Zdecydowałem się na kupno karty ATI Radeon 9600 PRO 128MB... Myślicie że pod tą moją płytę wystarczy?

I ogólnie chciałem się dowiedzieć czy na szybkość wyświetlania i płynność pulpitu ma wpływ tylko pamięć RAM czy też karta graficzna? bo niby do 256mb dołożyłem 512mb ale wielkiej różnicy nie widzę i chciałem się dowiedzieć czy karta coś zmieni bo aktualnie jak już pisałem mam GeForce 2 100/200 32mb xD Czyli podstawowe pytanie czy zobaczę jakąkolwiek różnicę np w oglądaniu filmów na youtube itp po zmianie karty? :)

Gość
komentarz
komentarz

Wystarczy, a co do szybkości oglądania filmów z Youtube, to zależy to od prędkości internetu, a nie od pamięci czy karty graficznej.

grandchampion
komentarz
komentarz

Nawet po zbuforowaniu calego filmu ma to znaczenie ?? Oo

Lipton
komentarz
komentarz

Po zbuforowaniu powinno lecieć ok. Karta powinna rozwiązać ten problem, aha obraz powinien Ci się znacząco poprawić ;)

grandchampion
komentarz
komentarz

Zamontowałem właśnie ATI Radeon 9600 PRO 128mb i ludzie.... Bez porównania:D Mówiliście, że w PESa nie pogram... na najniższych detalach się strasznie ciął... Walnąłem na max detal i chodzi jak marzenie! :D O taką kartę mi chodziło. Dzięki za pomoc w wyborze :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.