x-kom hosting

Dziwnie niska temperatura

rav1989
utworzono
utworzono

Witam

Od jakiegoś czasu (konkretnie ok. tygodnia) zaciekawiło mnie to, że komputer wyraźnie przyśpieszył mimo tego, że nic nie wymieniałem i nawet nie otwierałem obudowy postanowiłem więc dowiedzieć sie jaki jest tego powód.

Jako pierwsze sprawdziłem jakie są temperatury speedfan, everest i easytune5 pokazywały to samo CPU ~22-30 st. C wiatrak ~703-1000 RPM (screen niżej). Jakoś nie chciało mi się wierzyć zrobiłem restart i sprawdziłem w Biosie czy to prawda okazało się, że tak, ostatnim co zrobiłem to otwarcie obudowy a tam wiatrak od CPU kręci się ale tak jakoś niemrawo sprawdziłem ręką temp. radiatora był zimny... doszedłem więc, że jest to spowodowane niskimi temp. CPU natomiast nie wiem czym te niskie temp. są spowodowane, więc postanowiłem napisać tego posta z pytaniami.

Czy to przypadkiem nie "przedśmiertne drgawki" i nie czeka mnie wymiana CPU (i tak zamierzam go wymienić)?

Jeżeli na pierwsze pyt. odp. brzmi nie, to czym może być to spowodowane?

Dodam jeszcze, że CPU to Intel Celeron D (numerku nie pamiętam) 3484MHz (wg. everest) a na radiatorze jest cienka pierzynka z kurzu.

Załączam screen'a:

tempdw9.th.jpg

Pozdrawiam

Rafał

Adexis
komentarz
komentarz

Może czujnik jest zepsuty ...

ja mam problem z za wysoką temp... ale kupuje pastę zalmana ZM-STG1 bo już zakupiłem Pentagrama HP-120 ALCu Karakorum :)

rav1989
komentarz
komentarz

Ok. zbadałem jeszcze raz temp. CPU tym razem termometrem lekarskim wetkniętym w radiator (w czasie pisania pierwszego postu się mierzyło) odczyt to 37,2 st. C błąd pomiaru wg. instrukcji to 0,5 st. a wiatrak nadal niemrawo się kręci (może trzeba przesmarować łożysko).

Może czujnik jest zepsuty ...

Raczej nie przedtem potrafiło skoczyć do 55 st. w idle i 70 st. podczas grania (raczej może to być jakiś błąd pomiarowy)

swirek
komentarz
komentarz

A sciagnij program OCCT i zrob test 1 godzinny i podaj temperatury jakie osiagna rdzenie :)

CPU tym razem termometrem lekarskim wetkniętym w radiator
Mam nadzieje, ze termometr elektroniczny, a nie rteciowy... :blink: Bo jesli nie to masz wiecej szczescia niz rozumu. Gdyby temperatura skoczyla a termometr wywalilo :P
rav1989
komentarz
komentarz
A sciagnij program OCCT i zrob test 1 godzinny i podaj temperatury jakie osiagna rdzenie :)

Mam nadzieje, ze termometr elektroniczny, a nie rteciowy... :blink: Bo jesli nie to masz wiecej szczescia niz rozumu. Gdyby temperatura skoczyla a termometr wywalilo :P

Zrobiłem test wynik "Test ukończono - komputer stabilny" przed załączeniem programy everest, easytune5 i speedfan pokazywały 37 st. C natomiast w czasie testu wahały się między 37-40 teraz po teście znowu jest 37 natomiast wiatrak 900-1100 obr. (wg. mnie trochę za wolno)

Nadal nie wiem czemu temperatura tak spadła dawniej temperatury dochodziły do 50 w idle i 70 podczas obciążenia...

Co do termometru był elektroniczny :) rtęciowego nawet nie posiadam bo ostatni mi się potłukł...

swirek
komentarz
komentarz
Zrobiłem test wynik "Test ukończono - komputer stabilny" przed załączeniem programy everest, easytune5 i speedfan pokazywały 37 st. C natomiast w czasie testu wahały się między 37-40 teraz po teście znowu jest 37 natomiast wiatrak 900-1100 obr. (wg. mnie trochę za wolno)

Nadal nie wiem czemu temperatura tak spadła dawniej temperatury dochodziły do 50 w idle i 70 podczas obciążenia...

OCCT nie klamie :) jesli stabilny toi stabilny :)

Nie ma sie o co martwic, tylko sie cieszyc z takiej milej niespodzianki :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.