x-kom hosting

Sprawdzanie mocy zasilacza

sztandi7
utworzono
utworzono

witam! Otóż kupiłem zasilacz 500W SUN PRO mojej siostrze. Został zakupiony na allegro od osoby posiadającej 1400 pozytywnych komentarzy i praktycznie bez negatywnych i neutralnych. Obejarzałem go i widac m.in

-pożólknięta i porysowana obudowa

-białe przebarwienia jakby w tych miejscach były inne naklejki i tabliczki znamionowe

- wydaje mi się, iż naruszone są gwinty śrub

Pisemna gwarancja 2 lata

Dlatego chciałbym jakoś sprawdzic rzeczywistą moc, nie sugerując się tabliczką. Jest do tego jakiś program?? Może jakoś miernikiem??

Gość
komentarz
komentarz

Zmierz napięcie i natężenie i wzór : P=U x I

P - moc

U - napięcie

I - natężenie

A jeżeli nie masz amperomierza i voltomierza to są specjalne mierniki. Poszukaj na allegro.pl :P

Niektórzy narobią sobie dobrych komentarzy a potem puszczają shita i zarabiają przez parę miesięcy :D

sztandi7
komentarz
komentarz

Jesteś pewien że zwykłym wzorem mocy pozornej można zmierzyc akurat tę moc... ??wydaje mi się, że chyba nie do końca i trzeba jeszcze miec jakoś uwzględnić przesunięce prądu do napięcia i bardziej obliczyć to z mocy czynnej. A takigo przesunięcie nie posiadam (cos "fi")

rafalluz
komentarz
komentarz

Testowanie mocy zasilacza to ciężka sprawa. Musisz mu dać należyte obciążenie (najlepiej stopniowo, np. co 20/25% mocy maksymalnej na kazdej z linii) w W i badać, jak zachowa się zasilacz. Interesuje cię:

-Regulacja napięć (+/- 5% idealnej wartości)

-Sprawność (musisz zmierzyć pobieraną moc AC)

-Temperatury powietrza przyjmowanego/wydmuchiwanego

Dobrze by było też podpiąć wyjścia pod oscyloskop i zmierzyć szumy i tętnienia na każdej linii.

Jak bardzo chcesz, możesz zrobić test crossload. 100% obciążenia na 12V, minimalne na 3.3 i 5V, a potem na odwrót. Badasz to samo.

Jeżeli regulacja jest cały czas w podanym zakresie, sprawność zmienia się 'gładko' (nie ma, że przy przejśćiu np. z 50% do 75% spada nagle o 8-10%), a temperatury też nie mają takich nagłych wzrostów, to możesz być pewien, że zasilacz ma te 500W.

Ale po takim spodziewam się, że spali się przy jakichś 250W.

Ciężko Ci jednak będzie zrobić takie obciążenia. Platforma testowa kosztuje grube tysiące. Możesz zrobić odpowiednie drabinki z rezystorów, ale narobisz się konkretnie. No i rezystory muszą sobie radzić z rozproszeniem takiej mocy.

sztandi7
komentarz
komentarz

Tak jak myślałem gra nie warta świeczki... Na szczęście reklemacje przyjęto i mogę odesłać zasilacz spowrotem w celu wymiany na inny.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.