x-kom hosting

Czy BIOS używa procesora do uruchomienia?

osmaga94
utworzono
utworzono

Witam! Czy BIOS używa procesora do rozruchu komputera? Czy ukruszony rdzeń procesora może być przyczyną nie włączania komputera?

Akahan
komentarz
komentarz

No ba jeżeli nie wykryję procesora, czyli tak jakby go nie było, to komputer nie włączy się i usłyszysz piski, jak to bios lubi, na takie coś to tylko gwarancja/śmietnik, bo tego naprawić się już chyba nie da...

Gość
komentarz
komentarz
Witam! Czy BIOS używa procesora do rozruchu komputera? Czy ukruszony rdzeń procesora może być przyczyną nie włączania komputera?

Przed startem biosu płyta główna przeprowadza tzw. test POST, w którym sprawdza:

1. Poprawność i obecność procesora

2. Poprawność i obecność RAM

3. Poprawność i obecność karty graficznej.

Jeżeli wszystko jest ok, to komp zaczyna przeprowadzać procedurę botującą - odpala BIOS.

Ukruszony rdzeń procesora to bardzo częsty przypadek występujący w procesorach Athlon XP/Duron i w 99% powoduje całkowite uszkodzenie procesora lub jego niestabilność.

osmaga94
komentarz
komentarz

No tak. Wyjąłem tego Semprona co był włożyłem Athlona XP starego. Włączył się ładnie pięknie i po mniej więcej 30 minutach zawiesił się i teraz się albo zawiesza na tym wyszukiwaniu dysków itp. albo jak wejdę do biosa to po chwili się zawiesza... teraz bądź mądry i pisz wiersze. Nie wiem czy płyta główna czy zasilacz popsuła już drugi procek?

swirek
komentarz
komentarz

Nie wiem czy płyta główna czy zasilacz popsuła już drugi procek?
Co to za plyta i co to za zasilacz. Podaj marke model i rewizje plyty oraz marke model i moc zasialcza.
Wyjąłem tego Semprona co był włożyłem Athlona XP starego. Włączył się ładnie pięknie i po mniej więcej 30 minutach zawiesił się i teraz się albo zawiesza na tym wyszukiwaniu dysków itp. albo jak wejdę do biosa to po chwili się zawiesza...
Resetowales BIOS? Chlodzenie poprawnie zamontowane, pasta termoprzewodzaca jest i tak dalej? Zasilanie podpiete poprawnie do plyty?
osmaga94
komentarz
komentarz

Dobra już ok.

Co to za plyta i co to za zasilacz.

MoBo: MSI KT4V - chipset VIA KT400

Zasilacz: ModeCom Feel 3 350Watt

i rewizje plyty

wtf? :D

Resetowales BIOS? Chlodzenie poprawnie zamontowane, pasta termoprzewodzaca jest i tak dalej? Zasilanie podpiete poprawnie do plyty?

Jak najbardziej. Wszystko na tak. Nawet kupowałem nową baterię do biosu bo myślałem, że to może ona.

Gość
komentarz
komentarz

Ten Athlon jest w idealnym stanie rdzenia? Bez żadnych ukruszeń? Pasta nałożona na porcek? Radiator dobrze założony? Pamięci, grafika - sloty - dobrze wyczyszczone?

osmaga94
komentarz
komentarz
Ten Athlon jest w idealnym stanie rdzenia?

No właśnie idealnie to nie jest ale wcześniej tak działał przez 2 lata. Mam jeszcze jakiegoś Athlona 1700+ mógę go sprawdzić później bo nie wiem w jakim stanie.

Pasta nałożona na porcek? Radiator dobrze założony? Pamięci, grafika - sloty - dobrze wyczyszczone?

Tak.

Gość
komentarz
komentarz

To w tym wypadku trudno jest cokolwiek stwierdzić. Jeżeli jesteś pewien, że proc jest ok, płytka ok, to hmm..... miałem kiedyś takie przypadki, że pomimo, że płyta obsługiwała procki takie i o większej częstotliwości, to z danym egzemplarzem nie chciała działać. Zależało to od kształtu rdzenia, z prostokątnym rdzeniem było ok, a z kwadratowym nie. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, co jest problemem w Twoim przypadku.

Ps. Musisz być 100% pewien co do procka. Przy niewielkim ukruszeniu rdzenia Athlon XP może się zachowywać dość niestabilnie i powodować dziwne restarty i zwiechy systemu. Sprawdź jeszcze kondziorki na płycie głównej i grafice czy nie są wypaczone.

osmaga94
komentarz
komentarz

Obydwa miały prostokątne rdzenie. Zrobie tak. Oddam go jutro do serwisu bo ja już nie mam 3 procka. Oni sprawdzą i jak będzie tylko procek to kupię nowy i tyle, i będę powoli zbierał na jakiegoś nowego kompa. Napisze wam co było nie tak.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.