x-kom hosting

Problem z taktowaniem mojego procka

breg
utworzono
utworzono

Procek e5200 , płyta MSI p35 combo neo F , bios wersja 1,0

No i problem polega na tym że bios i core temp w którym pierwszy raz zobaczyłem że taktowanie nie jest takie jak powinno wynosi 1,8 GHz (200*9) a powinno 2,5 GHZ (200*12,5)

Problem w tym że w moim biosie nie zauważyłem żebym mógł zmieniać mnożnik. Kurde w starym kompie na amd też miałem taki problem i nie mogłem zmieniać mnożnika ale przecież platforma inna, płyta inna a problem znowu mnie gnębi.

Może poradzi ktoś co robić. Może bios stary nie obsługuje tego procka choć zauwazłem że na stronie startowej wykrywa go jako e5200 2,5 GHZ ale dalej po przecinku pisze że będzie miał 1,8 GHZ

Tomek
komentarz
komentarz

Wszystko jest w normie.

Mnożnik zmienia się wraz ze wzrostem obciążenia.

ps.

Było to tyle razy poruszane na forum.

breg
komentarz
komentarz
Wszystko jest w normie.

Mnożnik zmienia się wraz ze wzrostem obciążenia.

ps.

Było to tyle razy poruszane na forum.

no dzięki za uspokojenie choć pierwszy raz to słyszę. Ale ja zwykle nowości komputerowe przyswajam raz na kilka lat jak zmieniam komp albo mam jakiś problem

no ale panowie czy jest jednak możliwość żeby ustawić sobie te taktowanie takie jakie przypisuje producent bo jakoś nie mam zaufania do tego typu praktyk. Tym bardziej że procesor to chyba najsłabszy punkt mojego zestawu. A np. jakbym chciał podkręcać to co będę to robił od poziomu 1,8 GHZ.

dar55
komentarz
komentarz

poprzeglądaj sobie ten dział + Nasze projekty http://www.forumpc.pl/index.php?showforum=19

tam masz wszystkie odpowiedzi ,jak ustawić na sztywno mnożnik , co to FSB , Vcore Eist itd

breg
komentarz
komentarz

no tak doczytałem tyle że teraz wiem gdzie zmienić mnożnik.

Intel eist na disabled i można zmieniać tylko że nie ma możliwości ustawienia 12,5 a jedynie 12 choć mozna tam wpisać 3 cyfry

Co do c1e to nie wiem gdzie to mam

falcon1984
komentarz
komentarz

Ale czemu mnożnik chcesz zmieniać ?

Jak robisz O/C to tylko FSB zmieniać trzeba, a w przypadku MSI to chyba zworkami się podkręca

breg
komentarz
komentarz
Ale czemu mnożnik chcesz zmieniać ?

Jak robisz O/C to tylko FSB zmieniać trzeba, a w przypadku MSI to chyba zworkami się podkręca

nie mi na razie nie chodzi o podkręcanie tylko o to żeby procesor pracował na stałym poziomie jaki przewiduje producent dla e5200. Zmniejszanie wydajności względem obciążenia narazie nie przemawia do mnie jakos nie widzę żeby to był proces dynamiczny a tak jak mówię o moją wydajność w grach najbardziej obawiam się o procesor. Grafikę mam radeona hd4850 więc z tej strony nie obawiam się ograniczeń.

aXE
komentarz
komentarz

U mnie jest tak samo. Znaczy nie mogę podkręcić :P Po prostu w Biosie nie ma takiej opcji jak CPU Voltage... mogę ustawić tylko taktowanie...

falcon1984
komentarz
komentarz

To zrób tak, zapuść program Orthos ---> Blend Stress i zobacz czy mnożnik się sam zwiększył podczas testu

A mnożnika w Biosie nie ruszaj tylko poszukaj opcji EIST i daj na Disabled

aXE
komentarz
komentarz

Nie wiem za bardzo o co w tym chodzi :)

6fa77d3c2d12efe7.jpg

PS. wcześniej , jak podkręcałem tylko mnożnik (do 1.91 - mnożnik 144) to mi się czasem komp wieszał (trzeba zrobić reseta) albo sam się resetował. Ale podejrzewam , że to wina zasilacza :) Codegen :D

breg
komentarz
komentarz

no dobra panowie pal licho ten mnożnik 12,5 chyba się go już nie doczekam :D

Teraz podkręcam procek na boxowym chłodzeniu. Wiem że to nie ten dział ale mój temat więc go ciągnę.

W tej chwili mam załadowaną szynę 270 MHZ i wygląda że będzie stabilnie. Testują go OCCT. Ale jeśli chciałbym już utrzymać taką wydajność procka to co z pamięciami. Można zrobić dzielnik 1,5 czy trzeba trzymać się 1,0 .

No i jaka temp. Core temp wskazuje ok. 58 stopni C dla 3 GHZ ale wiem że w porównaniu z biosem zawyża o jakieś 10 stopni więc nie wiem co brać bardziej pod uwagę

dar55
komentarz
komentarz
ale wiem że w porównaniu z biosem zawyża o jakieś 10 stopni
tia , a świstak....

bios ma temp w idle a jak juz załadujesz winde to coś procek musi robić i to jest te 10 C w duzym przybliżeniu

masz CPU-Z ? sprawdź jak ci teraz ramy chodzą ( jaki masz dzielnik) , porób testy , jak nic się nie wiesza to jest oki i tyle

co do większego OC to niestety musisz coolera zmienić , chociaż ja na e6750 z 2,66 na 3,2 na boxie pracowałem cały czas i był spokój

breg
komentarz
komentarz

a więc zaktualizowałem bios do 1.7 . I mam mnożnik 12,5 teraz choć nie wiem czy mozna zmieniać w przyszłości połówki. Jest to o tyle dobre że zmniejszyłem szynę na 240 MHZ a automatyczny dzielnik dał mi pamięci na 799 MHz i jest stabilnie.

Można w tym układzie ewentualnie poprawić timingi na pamięciach.

Jest jeden problem muszę wejść chyba do działu o płytach u mnie nie da się nadal zmieniać takich rzeczy jak napięcie V core, czy napięcie pamięci. Tylko że teraz u mnie nie ma konkretnych wartości tylko pisze auto.

Dlatego jestem uziemiony bez zmiany tego no i na temp trzeba uważać nie ma szans o stabilność powyżej 3 GHZ

Temp w stresie ok 58 stopni celsjusza w Core temp.

dobra da się zmieniać . Teraz podniosłem na 270 MHZ ale OCCT wywala mi jakiś błąd code 2. Co to oznacza

no i mam problem tylko raczej nie w wyniku OC tylko już wcześniej będący a dopiero zauważony teraz przez ze mnie .

Otóż nie działa mi slot pamięci na płycie. Mam dwie pamięci w sumie 2 GB działający w dual kicie. Ale działa tylko mi jedna pamięć jako single. Obie sprawdzane były i komp włącza się ze sprawnego slotu. A z drugiego nie.

No i teraz pytanie czy reklamacja będzie uwzględniona gdy został zmieniony Bios płyty

falcon1984
komentarz
komentarz

Z tego co się orientuje to aktualizacja biosu nie powoduje utraty gwarancji, możesz reklamować

swirek
komentarz
komentarz
code 2. Co to oznacza
codes 1,2,3,6: calculation error, bad for youcodes 4,5: OCCT memory management error (bad for OCCT)codes 7 and 7+: OCCT bugs

google nie boli :)

breg
komentarz
komentarz

no i cóż wymieniona mi została płyta na nowszą msi p45 neo f no ale musiałem trochę dopłacić. Teraz mam tak jak przystało 2 GB w dualu notabene na tej płycie nie ma DDR3 gdyby tak było w poprzedniej płycie to być może nie musiałbym wymieniać płyty.

OC narazie zostawiam na później aż dokupię sobie lepsze chłodzenie teraz zobaczyłem jak te boxowe jest tandetnie zrobione.

Winda mi od razu wskoczyła choć miałem z początku problemy z usb. Teraz mam tylko problem z jakimś kontrolerem magistrali systemu ale może jak postawię nowy windę to nie będzie już problemu

swirek
komentarz
komentarz

Po wymianie plyty zawsze nalezy przeinstalowac system. Mozesz na razie sprobowac przeinstalowc sterowniki chipsetu.

  • 3 tygodnie później...
breg
komentarz
komentarz (edytowane)

tak sobie zrobię w najbliższym czasie może jak zacznę znowu podkręcać . Narazie zero problemu z Windą.

No i proszę ja tu szukałem problemów z prockiem bo coś mi gry zacinały a tu proszę. Raz że faktycznie w grach pod obciążeniem procek zwiększa mnożnik i się wyrabia więc go narazie w takiej opcji zostawiam to problemem była pamieć no niesamowite że po miesiącu dopiero stwierdziałem że mam 1 GB pamięci a problemem okazał się uszkodzony slot.

I to mnie ograniczało w tej chwili wszystkie śmiga wspaniale bez OC. Grid chodzi zupełnie inaczej mimo że wtedy też chodził płynnie. Call od Duty 4 zero zacinek jak narazie.

Ktoś kto śledził moje wcześniejsze losy wie że czekałem na nowe chłodzenie żeby podkręcić znowu swojego e5200 . No i mam to co chciałem tzn. zamiast scynty katany czy freezera skusiłem się na akasę ak 965 i mogę z góry powiedzieć że to był błąd. Temp. praktycznie nie różnią się od temp boxowych z uwagi pewnie na złe mocowanie przy najmniej w moim modelu. Ile ja sie natrudziłem żeby włożyć to chłodzenie to poprostu szkoda gadać. Doszło do tego że za pierwszym razem cooler odchodził od procka i temp wzrosła powyżej 100 stopni przez co komp się wyłączył. Myslałem że już zjarałem swój procek.

Mimo to podjąłem się OC.

Co ciekawe po podkręceniu temp. jakoś się specjalnie nie zmieniły w stresie dochodzą do 60 stopni. Ale do rzeczy.

Płyta wymieniona na inną z uwagi na martwy slot pamięci na wcześniejszej i moge powiedzieć że tym razem chyba trafiła mi się dobra sztuka.

Nie kręciłem ekstremalnie ba nie wyznaczyłem na razie górnej granicy.

Wpierw dałem 250x 12,5 na dzielniku 1,67 i już wtedy OCCT wykrył błąd.

Więc podniosłem Vcore do 1,22 i dałem od razu 300x11 na dzielniku 1,33 półgodzinny OCCT tym razem nie wykrył błędu. Docelowo chcę dać 330 zależy mi na dużej szynie z uwagi na marne chyba pamięć chcę ja trzymać na dzielniku 1,33 nie co powyżej 800MHZ

Mam pytanie. Najgorętsze moje elementy w tej chwili to karta ale o nią się nie martwię ma raczej standard 80 stopni. Bardziej martwię się o radiator na mostku północnym .Jest strasznie gorący. Mam pytanie czy jest możliwość zainstalowania innego bo widzę że jest możliwość odkręcenia dwóch śrubek. Jesli tak to jaki proponujecie. A co do coolera w ogóle nie odbiera ciepła jest letni więc trzea jakąś inną pastę dać

swirek
komentarz
komentarz

Co do Twoich pytan, proponuje zalozyc temat w dziale Chlodzenie, modding, OC

breg
komentarz
komentarz

no cóż moge tylko jedno powiedzieć mnie strasznie ogranicza temp w tej chwili na 320x10,5 mam 67 stopni w stresie i to tylko przy zaniżonym Vcore 1,19

Ten cooler nic nie daje

chyba odkryłem przyczynę. Gdy otwarłem bude zarówno w stresie jak i w idle temp jest mniejsze o jakieś 8 stopni. Po prostu widocznie jest zły przepływ powietrza

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.