x-kom hosting

Jaka jest przyczyna...?

arek117
utworzono
utworzono

Witam.

Jaka jest przyczyna, gdy po uruchomieniu komputera, pojawia się komunikat: scaning IDE drives.... a nastepnie, No array is defined. Po tym pojawiają się dwie linijki tekstu, jedna z komunikatem aby użyć Ctrl + F aby wejsc do jakiegos jakby programu, gdzie jest komunikat, ze nie ma dysku. Po wyjscu komputer startuje pojawia sie 1sza strona z komunkiatem chyba błąd CMOS GBRV. Następnie mogę wejsć do Biosu zmienic ustawienia na optymalne, komputer się restartuje ale już się nie uruchamia (czarny ekran). Jesli odłącze dysk twardy i jest sam napęd CD to jest wszystko ok. Dysk twardy jest sprawny. Z góry dziękuję za pomoc.

ejay
komentarz
komentarz

Prawdopodobnie chodzi o macierz dyskową no array czyli nie przyporządkowana. Chyba to jest macierz czyli raid0. W takiej macierzy spina się 2 takie same dyski a jest widziany jako jeden sumujący. I teraz jak podłączasz jeden dysk to coś mu nie pasi. Klawisze ctrl+F prawdopodobnie służą do wejścia do BIOSU macierzy i tam przyporządkowujesz dyski. Możesz tam wejść i zobaczyć jakie są opcje żeby wyłączyć macierz. Zobacz też instrukcje obsługi od płyty głównej. Jeśli nie jesteś wprawnym użytkownikiem BIOSów to lepiej nic nie zmieniaj. Być może problem leży gdzie indziej. Wszystko zależy od tego jaki masz dysk systemowy ATA czy SATA. Jeśli ATA czyli duże złącze (SATA jest wąskie) to musisz znaleźć na płycie takie gniazdo ATA. Dysk CD też musi być ATA. Czyli cały widz polega na tym że musisz mieć dwa złącza ATA na płycie głównej. Ja się spotkałem z taką płytą gdzie była macierz raid0 czyli dwa wejścia SATA wąskie i tylko jedno ATA do którego był podpięty CD. Jeśli to ten sam przypadek to musisz w BIOSie macierzy wyłączyć połączenie raid0. Dodaję że to tylko moje przypuszczenie w czym tkwi problem.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.