x-kom hosting

podkręcenie karty graficznej gaianward 4870 golden sample

m1siu
utworzono
utworzono

Witam mam takie pytanie, czy bezpieczne jest podkręcenie karty w ati overdrive z GPU clock 750 na 790 i memory clocka z 950 na 1050, jeżeli temperatura nie przekracza 40 stopni? (jestem amatorem jeżeli chodzi o te sprawy)

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Rdzenia raczej tak, w sprawie pamięci mam wątpliwości - w przypadku pamięci GDDR5 taktowanie efektywne to rzeczywiste x4, tak więc zamiast 3,8 GHz miałbyś już 4,2 GHz... 400 MHz to nie przelewki. Osiągnięcie takiego taktowania na pamięciach pewne nie jest, aczkolwiek możliwe. Spróbować można, ale zachowując ostrożność - na pewno nie należy od razu przestawić z 950 na 1050 MHz...

m1siu
komentarz
komentarz

więc jak sprawdzić jaką granicę mogę bezpiecznie osiągnąć, mógłbyś mi coś doradzić?

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Bodajże program ATI Tool (chociaż mogę mylić z ATI Tray Tools, mam problem z ich rozróżnieniem xD) pozwala sprawdzić maksymalne taktowanie (po jego osiągnięciu komp się zawiesza, po resecie i uruchomieniu systemu operacyjnego program ten pokazuje, jakie było taktowanie - obniżamy wtedy po 10-20 MHz na rdzeniu i pamięciach i będą to prawdopodobnie ustawienia stabilne).

Poczekaj proszę, aż ktoś potwierdzi nazwę programu, żebyś nie ściągał tego, co nie trzeba ;)

m1siu
komentarz
komentarz

Ok, dzięki wielkie.

Duban
komentarz
komentarz

Nawet jeśli w ATI Overdrive ustawi za dużo to po prostu testu nie przejdzie i nic się nie stanie. Bynajmniej na HD4850 tak jest ;) Moge se ustawić odrazu wszystko na max i nie przechodzi testu i nie da rady Overdrive zaakceptować bez potwierdzenia stabliności ;)

m1siu
komentarz
komentarz

rzeczywiście odpala się test- wszystko chodzi stabilnie, jeszcze jedno pytanko :P jaka temperatura jest już zagrożeniem dla karty?

olszak
komentarz
komentarz
Rdzenia raczej tak, w sprawie pamięci mam wątpliwości - w przypadku pamięci GDDR5 taktowanie efektywne to rzeczywiste x4, tak więc zamiast 3,8 GHz miałbyś już 4,2 GHz... 400 MHz to nie przelewki. Osiągnięcie takiego taktowania na pamięciach pewne nie jest, aczkolwiek możliwe. Spróbować można, ale zachowując ostrożność - na pewno nie należy od razu przestawić z 950 na 1050 MHz...

moim zdaniem twoje myślenie jest złe, bo jest mnie bezpiecznie zrobić 400mhz więcej na ddr3 niż na ddr5. przyjmijmy że ddr3 ma średnie taktowanie 1400mhz a ddr5 4000mhz, to patrząc proporcjonalnie 1400mhz + 400mhz a 4000mhz + 400mhz to większa różnica jest na kościach ddr3 a nie ddr5

p.s ja na swojej karcie wykręciłem stabilnie 1150 mhz bez artefaktów( puściłem 3dmarka06) więcej nie chciałem ryzykować gdyż i tak nie będzie u mnie wzrostu wydajności bo mam za słaby procek

od 80*C już bym się zaczął bać ale chyba może dochodzić do 95*C

Duban
komentarz
komentarz

Gdzieś w testach widziałem, że efektywne taktowanie podnieśli o 1GHz :wow: w 4870 ;)

Nie wiem ile w tym prawdy ale chyba były screeny. Jutro postaram się poszukać testu.

NoVyKomp
komentarz
komentarz
od 80*C już bym się zaczął bać ale chyba może dochodzić do 95*C

osobiście kiedyś się bawiłem w sprawdzanie tych temp. i zostawiłem wiatrak na auto...w tle riva i hardware monitoring a ja popylałem w crysisa...wiatrak skakał na fulla przy 107 stopniach :P

więc 90 to loozik ;)

olszak
komentarz
komentarz

wiesz co, mi się wydaje że te temperatury są trochę ponaginane, bo wiadomo że lepiej jest pokazywać za dużo niż za mało

mimo to 80-90*C jest chyba niebezpieczną temperaturą, chyba że to jest temp. max a nie średna

Duban
komentarz
komentarz

Dla tych Radków 90*C to nie problem ;) Bynajmniej dla 4850, a przecież obie się grzeją więc chyba dla obu Max temp to ponad 100*C

NoVyKomp
komentarz
komentarz

na nie jednym teście dochodzili do 120 i nie działo się nic ale kończyli na wszelki wypadek więc nie gadaj że 90 jest niebezpieczne...

olszak
komentarz
komentarz

100*C to temperatura bardzo nie bezpieczna, może dojść do tych 100*C ale jestem ciekawy ile mądralo pociągnie ci ta karta przy takiej temperaturze...

FrogsterPL
komentarz
komentarz

olszak, ale wiele zależy też od timingów pamięci. Są GDDR3, których za nic w świecie nie podkręcisz powyżej 1,2 GHz, a są takie, które robią 2 GHz...

NoVyKomp
komentarz
komentarz
100*C to temperatura bardzo nie bezpieczna, może dojść do tych 100*C ale jestem ciekawy ile mądralo pociągnie ci ta karta przy takiej temperaturze...

działałem nie krótko, w testach też...

poza tym ? od czego jest gwarancja?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.