x-kom hosting

Czy aby nie za gorący?

mefiasz
utworzono
utworzono

Mam E7200 (2.53Ghz 266x9.5 Vcore 1.22) do testowania używałem OCCT

Na defaultowym coolerze z box'a w spoczynku grzał sie do 56 st.

Podczas 100% obciążenia po 3 min nagrzewał sie do 69 st. i program kończył prace z komunikatem CPU TO HOT!!!

Dziś założyłem mu Pentagram Freezone HP90 (2000rpm) przyklejony na ceramiczną pastę Arctic Silver

W spoczynku 53 st.

Podczas 100% obciążenia nagrzewa sie do 63 st. i tak utrzymuje przez cały czas.

Dodam jeszcze że wskazania Core Temp i Everest pokazują zawsze temp. o 4 st. niższą niż OCCT...

Oczywiście procesor nie był kręcony...

Czy to nie za dużo...???

Akahan
komentarz
komentarz

Ile tej pasty dałeś? Ale dziwne, dobrze założyłeś te chłodzenie? Powinno nieźle schłodzić procka, może czujnik.. W idle dziwna temp...

swirek
komentarz
komentarz
Podczas 100% obciążenia nagrzewa sie do 63 st. i tak utrzymuje przez cały czas.
Temperatura ok choc troche przywysoka...
Dodam jeszcze że wskazania Core Temp i Everest pokazują zawsze temp. o 4 st. niższą niż OCCT...
No bo tak maja niestety, OCCT wskazuje najbardziej prawidlowo.
Oczywiście procesor nie był kręcony...

Czy to nie za dużo...???

Jesli nie kreciles nic, a chcesz obnizyc temperature to zmniejsz napiecie Vcore na najnizsze przy ktorym bedzie stabilnie. Czyli jeden interwal w dol i testuj, jesli ok to mozesz oblizac dalej.
przyklejony na ceramiczną pastę Arctic Silver
hmmm.... od kiedy srebro to ceramika :P ??? silver = srebro :)

Dla pewnosci mozesz zdjac chlodzenie, wyczyscic procka i podstawe radiatora z pasty i nalozyc jeszcze raz cieniutka niczym kartka papieru warstewke pasty na procka i zamontowac chlodzenie ponownie. Po zamontowaniu upewnij sie, ze jest porzadnie docisniete. Mozesz wykonac pare skretnych ruchow radiatorem, aby sie upewnic ze dobrze wszystko przylega.

mefiasz
komentarz
komentarz

Taką pastę dałem

http://www.allegro.pl/item458459180_arctic..._od_aab_fv.html

położyłem na procesor 5 kropek, każda o średnicy 2 mm i rozsmarowałem równomiernie... przyłożyłem starannie radiator i wykonałem nim kilka ruchów skrętnych w celu dokładnego rozsmarowania... powtarzałem tą czynność kilka razy bo myślałem ze radiator źle przylega do procka ( za każdym razem dokładnie oczyszczałem powierzchnie radiatora i procka ze starej pasty)... za każdym wskazania temp. były te same...

zaczynam się zastanawiać czy ten egzemplarz procesora ma po prostu taką specyfikacje że sie tak grzeje...??? co jest jedno znaczne z tym ze nie bede miał możliwości podkręcenia go zbytnio w obawie przed spaleniem...

na stronie producenta wyczytałem że że procesory z serii E7000 mogą sie grzać do 74 st.

z góry dziękuje za wszystkie sugestie...

Akahan
komentarz
komentarz

5 kropek? Jak dla mnie to za dużo, to się wielkości ziarenka ryżu daje kropeczkę...

No chyba, że STG1 to posmarować pędzelkiem cieniutką warstwę...

swirek
komentarz
komentarz
Pentagram Freezone HP90
To nie jest za wydajne chlodzenie... Na tego procka fajnie byloby zalozyc cos pokroju Pentagram Karakorum, lub Pentagram Vertical. Jesli nie masz za wiele kasy to chociaz ArcticCooling Freezer 7 PRO.

Taka zmiana powinna spowodowac obnizenie temperatur o kilka *C.

Te 63*C w stresie to nie jest zadna tragedia... Moj e8400 z mniejszym procesem technologicznym z chlodzeniem Scythe Cama Cross + zalman STG-1 robi w stresie okolice 60*C i w ogole sie tym nie przejmuje :)

Wniosek, jesli chesz i masz kase, to zmien chlodzenie na wydajniejsze. Jezeli komputer dziala stabilnie i nie lapie zwiech a testy obciazeniowe przechodzi to nie ma sie co martwic. Podkrecac mozesz spokojnie, moim zdaniem tak do 70*C (nawet 70 pare) jest jeszcze w miare bezpiecznie :)

A tym

CPU TO HOT!!!
komunikatem sie nie przejmuj. Wystarczy ze przestawisz granice ostrzerzenia w OCCT na 90*C :P i przestanie Cie niepokoic. Przy przegrzaniu procka komp sie po prostu sam wylaczy :)
mefiasz
komentarz
komentarz

Dodam jeszcze że odkręciłem ścianke obudowy podczas pracy komputera żeby dotknąć radiatora (54 st. OCCT - powinnien już troche parzyć)

Ku mojemu zdziwieniu, ani radiator, ani heat pipe'y, ani stopka radiatora nie były gorące.. powiedziałbym nawet że sa po prostu zimne... tak jakby radiator wcale nie odbierał ciepła od procesora...

Czy mam w związku z tym twierdzić że po raz 5, źle przykleiłem radiator...???

To nie jest za wydajne chlodzenie... Na tego procka fajnie byloby zalozyc cos pokroju Pentagram Karakorum, lub Pentagram Vertical. Jesli nie masz za wiele kasy to chociaz ArcticCooling Freezer 7 PRO.

Taka zmiana powinna spowodowac obnizenie temperatur o kilka *C.

Chciałem kupić Karakorum... ale wtedy musiałbym wyciąć dziurę w obudowie bo by sie nie zmieścił (bydle)... Ten HP 90 jest prawie na styk ze ścianką...!!!

swirek
komentarz
komentarz

Chciałem kupić Karakorum... ale wtedy musiałbym wyciąć dziurę w obudowie bo by sie nie zmieścił (bydle)... Ten HP 90 jest prawie na styk ze ścianką...!!!
No to masz przymala obudowe troche :) Jesli w obudowie ciasno to temperaturki beda rosly.
Ku mojemu zdziwieniu, ani radiator, ani heat pipe'y, ani stopka radiatora nie były gorące..
Bo to nie jest tak, ze od razu po rozpoczeciu pracy komputera procesor rozgrzewa caly radiator do czerwonosci. Wlasnie na tym polega jego dzialanie, ze odbiera cieplo z procesora i momentalnie oddaje do otoczenia.
mefiasz
komentarz
komentarz

Komputer chodzi od dłuższego czasu... Nie to że od razu sprawdziłęm czy rurki są ciepłe... W każdym razie w IDLE są zimne... Po uruchomieniu testu obciążeniowego w OCCT robią sie lekko ciepłe - jakby oznaka że cooler styka...

Może to czujnik faktycznie jest do kitu i pokazuje głupoty...

Jeszcze jedna rzecz dla próbowałem kręcić procka, żeby zobaczyć czy sie bardziej grzeje:

Pozycja wyjściowa 266MHz x 9.5 Vcore 1.22V - 55 st. Cel.

dalej... 294MHz x 9.5 (2800MHz) Vcore 1.22V - temp. bez zmian 55 st. Cel.

dalej... 300MHz x 9.5 (2850MHz) Vcore 1.22v - komp nie wstał musiałem resetować CMOS

Gość
komentarz
komentarz

Zwiększ napięcie na procesor ;)

Bardzo prawdopodobne że masz walnięty czujni ;)

swirek
komentarz
komentarz

Procesor nie grzeje sie od zwiekszonego taktowania, tylko od zwiekszonego napiecia.

Dla procesu OC wazne jest lepsze chlodzenie wlasnie dlatego, ze przy pewnych wartosciach procesor juz nie pracuje i trzeba dac wiecej pradu. Wtedy sie bardziej grzeje.

Akahan
komentarz
komentarz
Te 63*C w stresie to nie jest zadna tragedia... Moj e8400 z mniejszym procesem technologicznym

Przecież oby dwa są w 45nm. Zawsze możesz oddać na gwarancję...

swirek
komentarz
komentarz

Przecież oby dwa są w 45nm. Zawsze możesz oddać na gwarancję...
Masz racje, ale gafa :) dzieki za korekte :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.