x-kom hosting

Jak podzielić dysk na partycje?

k11h
utworzono
utworzono

Mam dwa pytania..

1. jak podzielić dysk twardy na partycje.. aktualnie mam dwie partycje.. C: ma 100GB i D:, która posiada 400GB (pusty).. i chciałbym tą partycję D podzielić na trzy części.. czy jest opcja zrobienia tego w Windowsie?

2. na partycji C mam zainstalowanego Windowsa.. zauważyłem, że na tej partycji mam system plików NTFS.. gdzieś, kiedyś mi się obiło o uszy, że system powinien być w systemie FAT32.. jest potrzeba reinstalacji windowsa?

falcon1984
komentarz
komentarz

Nie, nie jest potrzebna reinstalacja. NTFS to lepszy i nowszy system plików, sam mam wszystkie partycje w kompie ( w tym systemową) opartą na NTFS i chodzi super. Także nic nie zmieniaj.

A partycje robi się tak:

Start --> Uruchom ---> diskmgmt.msc

Klikasz na nieprzydzieloną część dysku i tworzysz sobie nowe partycje z systemem plików NTFS, nadajesz im nazwę i jakaś literkę: E, F, G itp.

Wtedy partycja pojawi się w Mój komputer ;)

k11h
komentarz
komentarz

przepraszam, że tyle piszę, ale nie wiem co dalej zrobić.. klikam na partycję D i co mam dalej zrobić? usunąć i potem nowe utworzyć?

falcon1984
komentarz
komentarz

Najpierw ją zmniejsz do jakiegoś rozmiaru i jak się zrobi wolne miejsce to utwórz nowe partycje

Można też zmieniać rozmiar partycji programami typu Partition Manager lub Partition Magic

k11h
komentarz
komentarz

ale jak zmniejszyć? nie widzę takiej funkcji..

dar55
komentarz
komentarz

masz XP? to usun D i zakładaj na nowo D-> E-> F

k11h
komentarz
komentarz

co to jest ten dysk logiczny? ile trzeba zrobić takich dysków? bo narazie formatuje jedną partycję..

dar55
komentarz
komentarz

żadnych logicznych -> tylko podstawowe twórz

k11h
komentarz
komentarz

ale nie mam takiej opcji.. zrzut ekranu poniżej..

33.JPG

dar55
komentarz
komentarz

Usuń partycję , bo teraz masz rozszerzoną , zrobi się Powierzchnia nieprzydzielona i wtedy Utwórz partycję

k11h
komentarz
komentarz

i znów pytanie: partycja rozszerzona czy podstawowa? :D

EDIT:

co za pytanie.. pewnie podstawowa.. bo wtedy była rozszerzona :P

Jakob
komentarz
komentarz

Tak ;)

k11h
komentarz
komentarz

normalne jest to, że mam takie niealfabetyczne literki? mogłem wybrać od L do Z.. mam teraz C, D, L, M.. :(

dar55
komentarz
komentarz

układają się tak jak są wolne -> wyciągnij pendriva , zmień literki dla CD i DVD, później zmień dla nowych partycji na takie jakie będziesz chciał

k11h
komentarz
komentarz

a no tak.. bo mam czytnik kart pamięci.. 5 literek jest zajętych :D dzięki za pomoc ;)

a i jeszcze jedno.. w komputerze nie posiadam stacji dyskietek, a po wejściu w mój komputer ona się tam znajduje.. czy może wyłączyć ją w menedżerze plików? niepotrzebnie zajmuje miejsce :P

dar55
komentarz
komentarz

czy może wyłączyć ją w menedżerze plików?
w biosie -> zakładka main (perwsza jakby co )
k11h
komentarz
komentarz

aha.. fajnie.. wczoraj wyłączyłem komputer dopiero po godzinie 22 (nie wyłączałem go po formatowaniu dysku), dziś rano włączam, a tu nie chodzi.. wyskakuje pierwszy ekran gdzie podawane są dane na temat karty grafiki, potem informacje o BIOSie Asusa i koniec.. nic dalej zrobić nie można.. niby pisze, że można wcisnąć DEL, ale komputer jakby się zawieszał.. co jest nie tak?

dar55
komentarz
komentarz

wyciągnij płytę z napędu , zmień bootowanie na HDD- cd , dotykałeś partycji C ? ;) softem gparted ?

k11h
komentarz
komentarz

w napędzie nic nie ma, nie ruszalem partycji C, nie moge zmienic bootowania, ponieważ komp w ogóle nie reaguje.. już zawiozłem do serwisu..

Gość
komentarz
komentarz

Chyba się nie da. Też tak mam i jest to dość uciążliwe. Szczegulnie dla tego że mam inne ikonki w Mój Komputer <_<

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.