x-kom hosting

jaki linux wybrac na starszy komputer

bialykiel
utworzono
utworzono

witma forumowiczow i kieruje pytamnie a wiec zaczynam mamkompa pentium 1, 200 mhz 64 ram dysk twardy 2 giga obecie mam windows 98 ktory zapisuje pliki w formacie fat 32 komp sie troszke muli na tym syystemei i mam pytanie jka zainstaluje linuxa czy cos sie poprawi jesli chodzi o wydajnosc systemu i mam jeszcze jedno pytanie w win98 w pliku gg jest taki katalog user wkturym sa pliki od profilu czyli zalaczniki w plikach graficznych i pliki do arhiwum i do ustawien profilu czego niema w xpeku oczywiscie tej sciezki z plikiem user chyba to zalezy od systemu zapisu plikow atak w wogule to na jkaim systemie plikow dziala linux i czy bedzie widoczna ta sciezka i w win 98 w pliku moj kompputer kilakajacwlsiwosci jest taka zakladka wydajnosc czego niema w xpeku i chyba w win nt nieiwem bo neipamietam bo krutko pracowalem na tym systemie prosze o ewentualne dane o linuxxie jkaiego moge zainstalwoac na moim kompie i jakie programy czy te same co w win czy jakies inne pozdrawiam

Gość
komentarz
komentarz

Na tym kompie z powodzeniem pójdzie RedHat 6.x, ale do trybu graficznego możesz potrzebować więcej ramu.

dos
komentarz
komentarz

Na tym kompie z pewnością pójdzie każda dystrybucja, trzeba ją tylko dostosować ;) Ja polecam płytkę Ubuntu alternate-install (ale polecam poczekać jakieś 10 dni, bo za jakieś 10 dni wyjdzie nowa wersja, 7.04 :)), przy której możesz wybrać co chcesz zainstalować... Xsy z jakimś lekkim środowiskiem, np. fluxboxem powinny spokojnie odpalić :)

Zwykle dystrybucje GNU/Linuksa działają na systemach plików ext2, ext3, xfs lub RaiserFS, a do wydajniejszej pracy potrzebują partycji wymiany (jako dodatkowa pamięć RAM) - SWAP.

W systemach GNU/Linux nie ma chorego podziału na dyski jak w Windowsie (C:, D: itd.)... Tutaj mamy jeden główny katalog /, a w nim wszystko pozostałe... Możesz konkretnie decydować, która partycja ma iść na system (/), która na dokumenty (/home), a która ma programy (/usr), możesz też zostawić wszystko na jednej partycji... W GNU/Linuksie możesz także tak zrobić, że osobna partycja będzie w wybranym przez Ciebie katalogu :) W przypadku Windowsa wszystko idzie na jeden dysk - C:, chyba że przy instalacji każdego programu będziesz podawał inną ścieżkę :P

Co do programów - jest cała masa darmowych i wolnych (od wolności, a nie szybkości oczywiście :D) odpowiedników na GNU/Linuksa. Na pewno znajdziesz coś dla siebie :)

Pozdrawiam

dos

Lucider
komentarz
komentarz

Z linuksem wcale nie jest tak jak z Windowsem, że jak starszy to na starsze komputery a nowszy na te szybsze.

Co więcej nie polecam instalowanie starszych dystrybucji, tylko te najnowsze (a to już jest kwestia upodobania czy to będzie Ubuntu, Fedora Core czy jeszcze inna).

System sam sobie dostosujesz tak, aby chodził płynnie na Twoim sprzęcie.

  • 1 miesiąc później...
gucio_mg
komentarz
komentarz

Xubuntu.

Lekkie środowisko graficzne i dobry system ;)

Gość
komentarz
komentarz

Nie jestem przekonany do tego, że na 64MB Ram pójdzie jakiekolwiek środowisko graficzne. Już przy minimalnych wymaganiach starego RedHat'a 9 jest wymagane 128Mb, i to sprawdziłem! Przy 64Mb była kicha, co prawda środowisko się uruchamiało, ale komfortu pracy nie było żadnego!

Lucider
komentarz
komentarz

A FluxBox, Blackbox to co?

dos
komentarz
komentarz
Nie jestem przekonany do tego, że na 32MB Ram pójdzie jakiekolwiek środowisko graficzne. Już przy minimalnych wymaganiach starego RedHat'a 9 jest wymagane 128Mb, i to sprawdziłem! Przy 64Mb była kicha, co prawda środowisko się uruchamiało, ale komfortu pracy nie było żadnego!

Faktycznie, nie warto bawić się ze środowiskiem graficznym z taką ilością RAMu, jednak środowiska z rodziny *boxów (jak wspomniane wyżej Fluxbox i Blackbox) a takie natywne Xsy + jakiś lekki menadżer okien powinny działać w miarę szybko na takim sprzęcie :P

Pozdrawiam

dos

Gość
komentarz
komentarz

Wszystko zależy od tego, do czego będzie ten linux wykorzystywany, bo gdy bialykiel, zainstaluje na nim obsługę www, serwer sql i jeszcze kilka innych "drobiazgów", to i w trybie tekstowym mogą być kłopoty, przy tak małej ilości ramu. Ja bym polecał dokupić jeszcze przynajmniej 128Mb i mieć pewność, że wszystko będzie ok.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.