x-kom hosting

[Rozwiązany] Win 98 SE a RAM 2x1 GB

FrogsterPL
utworzono
utworzono

Kolejny problem. Dzisiaj uchachany wymieniłem w swoim kompie 2x512 MB RAM DDR400 CL2.5 GeIL na 2x1024 MB, reszta parametrów ta sama. No i XP chodzi pięknie, za to 98 nie odpala, rzekomo z powodu... zbyt małej ilości pamięci. Radzi mi, aby wyłączyć zbędne programy bodajże z autoexec i czegośtam jeszcze i uruchomić ponownie kompa (żeby nie było niedomówień - pojawia się ekran startowy Win98, po czym ten komunikat - zwykłe "BIOS-style" literki na czarnym tle). Oczywiście nie mam zielonego pojęcia jak mam wyłączyć zbędne programy, skoro mi system nie odpala. W ostateczności mogę "na chwilę" wymienić znowu te 2 GB RAMu na 1 GB, ale to jak wbijanie śrubki młotkiem (zresztą, podejrzewam, że i tak nawet pomimo wyłączenia "śmieci" i tak by mi potem nie odpalał system na 2 GB). Win 98 SE to przecież normalny, 32-bitowy system, więc o co chodzi? Nie obsługuje 1-gigabajtowych modułów RAM czy co?

P.S.

Myślałem też nad rozwiązaniem 2x512+2x1024, ale to nie rozwiązanie - po pierwsze, 3 GB RAMu mi niepotrzebne, a po drugie, żeby włożyć dodatkowe dwa moduły, musiałbym zdejmować Freezera z procka, a biorąc pod uwagę maksymalny stopień upakowania mojej obudowy, musiałbym wszystko poodłączać, a nie mam zamiaru tego robić (póki co), choćby mi ktoś zapłacił :/

EDIT:

Znalazłem coś w necie, że niby Win 98 obsługuje maksimum 1,5 GB RAMu, ale znalazłem też jakiś sposób na to, aby po prostu ograniczyć mu ilość RAMu, jaką może wykorzystać - wtedy będzie działać. Tak więc temat czasowo nieaktualny, postaram się to w miarę szybko sprawdzić. Ale prosiłbym o niewyrzucanie tego topicu, do czasu aż to sprawdzę ;)

vocativus
komentarz
komentarz

z tego co pamiętam to windows 98 bez odpowiedniej łaty stabilnie działał na max 512 albo 384MB RAMu. To jest system sprzed ponad 10 lat gdzie 1,5 GB był w porywach na dysku trwardym :P Po co Ci taki szmelc na kompie? Bez problemu ruszy W2000 albo XP.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Bez problemu ruszy W2000 albo XP.

98 SE działał mi bez problemu na 1 GB i żadnych łat do tego nie potrzebował ^^ Powody, dla którego mam ten "szmelc" (w cudzysłowiu, bo wcale tak nie uważam :P), są (co najmniej) cztery:

- ten system jest na tym samym kompie, co XP (tak więc masz rację, że XP bez problemu ruszy xDDD), innymi słowy, mam dwa systemy operacyjne

- system jest legalny, więc po co go wywalać, skoro nie mam innego kompa, gdzie by się przydał?

- masa starych gier nie działa na XP nawet w trybie zgodności, lub działa niepoprawnie, a 98 to "lekarstwo" na to

- już dwukrotnie zdarzyło mi się, że XP miałem mocno zawirusowany - wtedy do czyszczenia go 98 bardzo się przydaje ;)

Dodam, że Radeon 9000 na PCI, którego mam od niedawna, został wylicytowany właśnie po to, żeby móc odpalać 98, bo X1950 Pro nie ma sterowników, natomiast S3 Virge nie jest nawet akceleratorem 3D i nawet Jazz Jackrabbit z 1994 roku lekko na tym przycina xD

vocativus
komentarz
komentarz

używaj maszyny wirtualnej i tam 98 zainstaluj :D Z tym systemem są wiecznie jakieś problemy...

FrogsterPL
komentarz
komentarz
- już dwukrotnie zdarzyło mi się, że XP miałem mocno zawirusowany - wtedy do czyszczenia go 98 bardzo się przydaje wink.gif

Obawiam się, że maszyna wirtualna mi tego nie umożliwi ;)

EDIT:

No i sposób z internetu sprawdzony - działa :) Aby uruchomić Windę 98 na kompie mającym więcej niż 1,5 GB RAMu, trzeba uruchomić plik system.ini, a w sekcji [386Enh] dopisać linijkę:

MaxPhysPage=60000 ("blokujemy" Windowsowi "widoczność" na 1,5 GB RAMu)

Można zamiast 60000 wpisać 40000, tak jak ja (40000 oznacza 1 GB).

Temat do zamknięcia ;)

Roman Piła
komentarz
komentarz

Witam grono kolegów

Jest taki Nieoficjalny dodatek Service pack 2 do windowsa 98 który na 99% procent rozwiąże problem kolegi, z tą różnicą, że Windows 98 zobaczy 1,75 GB pamięci RAM.

Dodatek ten jest ogólnodostępny na stronie

http://www.download.net.pl/d247/unofficial...ce-pack-polski/

U mnie działa bez zarzutu.

Plan postępowania:

Włożyć 1GB Ram-u

1.Zainstalować dodatek

2.Włożyć 2GB

3.Używać :-)

Mam nadzieję, że u kolegi ŧeż to podziała

Życzę rozwiązania problemu i pozdrawiam

Roman Piła

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Bardzo dziekuje, ale poradzilem juz sobie w sposob, ktory opisalem w poprzednim poscie ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.