x-kom hosting

Problem z moim e6300 na plycie 965p DS4

vectra_man
utworzono
utworzono

Witam wszystkich, mam pewien klopot z moim procesorem od dluzszego czasu, przestudiowalem juz wiele lektur w internecie ale nadal nie wiem co jest nie tak. Chodzi dokladnie o podkrecenie procesora core 2 duo e6300. Sprawdzilem i jest to rdzen B2 oraz stepping 6. Plyta glowna jaka posiadam to Gigabyte 965p-ds4 rev. 1.0. Do tego pamieci Geil 2x1GB 800 mhz cl 4 oraz niedawno zakupiony zasilacz Chieftec gps 500W. Zarowno na temat procesora jak i plyty glownej w intenecie przeczytac same zalety i w wielu testach procesor ten udawalo sie podkrecic nawet na 3,5 GHZ. Najslabsze modele o jakich pisano wyciagaly niecale 3GHZ. To samo tyczy sie plyty glownej, w testach tego chipsetu (Intel P965) wychodzilo ze moze on osiagnac spokojnie ponad 450 mhz FSB. W moim przypadku jest niestety inaczej i ledwie moge podkrecic go do smiesznych 2,2 GHZ a i tak zdarzaja sie czasem zawiechy, dopiero przy ok 2,15 jest stabilny. Przy 2,3 windoiws jeszcze sie wlacza ale zaraz wyskakuja bledy, powyzej 2,5 juz tylko pokazuje sie bios i zaraz restart. Probowalem juz roznych konfiguracji w biosie opierajac sie o porady zamieszczone w internecie ktorych nie jest malo. Zaczynajac od poczatku:

-CPU Host Frequency daje np na 360.

-PCI Express Frequency ustawilem 100 mhz (tak radzili w ktoryms z arykolow) jednak obojetnie czy jest na 100 czy na auto efekt jest ten sam tzn praktycznie brak OC.

-CIA2 mam disabled

-System memory multiplier 2.0 co przy fsb 360 pokazuje memory frequency 720

-DIMM Overvolatage Control ustawilem 0,2 lub 0,3 wiecej nie probowalem gdyz na pamieciach jest napisane 2,1V a standartowe o ile wiem jest 1,8 dla DDR2 wiec chyba nie ma sensu dawac wiecej bo pamieci i tak nudza sie przy 720 mhz.

-PCI-E oraz MCH Overvoltage control probowalem ustawic +0,15v. Wiecej nie praktykowalem bo balem sie zeby czegos nie przegrzac czy spalic.

- No i w koncu CPU voltage control. Tutaj standartowo plyta pokazuje 1.325v. Z tego co wiem procesory te bez zmiany napiecia wykrecaly sie na 2,8, ja probowalem delikatnie je zwiekszyc o kilka stopni w gore.

Timingi mam ustawione auto, aczkolwiek raz z ciekawosci sam je zmienilerm na 5-5-5 i tez nie przynislo to zadnej poprawy, wiec spowrotem dalem je auto.

Wczesniej posiadalem dosc slaby zasilacz do tego kiepskiej firmy wiec zwalalem cala wine na niego jednak teraz po wymienia na chefteca 500W zasilacz na pewno nie jest tutaj przeszkoda. Pamieci tak samo, 800 mhz to wartosc gwarantowana przez producenta czyli spokojnie fsb 400 powinno byc osiagalne. I teraz juz nie wiem czy moze ja cos zle robie bo kazdy element mojego komputera nie powinien tak drastycznie ograniczac OC, ani plyta ani procesor ani zasilacz ani

RAM. Jest jeszcze kwestia chlodzenia, posiadam standartowe intelowskie ale kontrolowalem temperatury i sa one przywoite kolo 36-38 w spoczynku a podczas pracy tak gora do 45-46. Sam wiatrak jest dosc cichy, ma regulowana szybkosc oborotow w zaleznosci od temperatury.

Bede bardzo wdzieczny za fachowa pomoc lub jakas porade, szczegolnie licze na pomoc osob ktore mialy lub maja taka plyte jak ja i procesor z tej seri i praktykowaly z OC. Jest to dla mnie dosc wazna sprawa gdyz mecze sie z ta sprawa juz od dosc dawna ale poki co do zadnych wnioskow nie doszedlem a potrzebny jest mi dosc wydajny procesor. Miec dwa rdzenie 2,0ghz a dwa rdzenie 3,2 ghz to TROCHE jest roznica. Bede wdzieczny jezeli ktos doradzi mi o ile spokojnie podniesc mozna napiecia Procesora, fsb oraz tego MCH (o ile sie orientuje to jest to mostek jakis tam ;P) oraz co jeszcze zmienic w ustawieniach aby podkrecic ten procesor do jakis rozsadnych wartosci. Nie licze juz nawet na te 3,4 czy 3,5 jak to opisuja w internecie, wystarczylo by mi w zupelnosci na chwile obecna 2,8-3,0. Z gory dzieki za pomoc !

lukasz1908
komentarz
komentarz

A jaki masz mnożnik ustawiony ? ( CPU Radio Setting )

Coś mi się wydaję że w tym tkwi problem . No przynajmniej

nic o tym nie pisałeś . Zobacz w BIOS tą opcję i ustaw mnożnik jak najwyżej .

Mnożnik w tym procesorze to max. x7

A no i jeszcze powiedz na temat temperatur w tym procesorze jak się trzymają :

Polecam program Speed Fan aby sprawdzać temperaturę

no i kontrolować chłodzenie w komputerze . Nie wiem czy wiesz , możesz

przyspieszyć swoje chłodzenie , może to właśnie to stoi na przeszkodzie w podkręceniu

twojego procesora . A no i może powiedz jakie chłodzenie masz na procesorze i jaką

pastę bo istnieje jeszcze taka możliwość że pasta jest źle nałożona a wtedy nici z OC .

No mów na bieżąco co i jak postępy w pracy , pozdrawiam :D

P.S. Nie wiem bo może się mylę ale ten post powinien być w dziale Chłodzenie, modding, OC

http://www.forumpc.pl/index.php?showforum=19

vectra_man
komentarz
komentarz

Chlodzenie mam takie jakie otrzymalem razem z procesorem a pasta jaka jest nalozona to tego nawet nie wiedza najstarsi gorale bo jak dostalem kompa to juz byl zlozony :P Nieraz w biosie patrzylem to procek mial 40C i wtedy zaraz chcialem podkrecic go to i tak nawet windows sie nie chcial zaladowac a przeciez nie mozliwe zeby w kilka sekund rozgrzal sie do 60 czy 70 stopni bo przy tylu chyba jest reset. Moze zakupie jeszcze jakiesa wydajniejsze chlodzenie i naloze nowa paste tylko nie wiem czy jesty sens ladowac w to kolejne pieniadze jak moze po tym zamiast na 2,2 podkreci mi sie na 2,3 :mellow:

AA no i co do mnoznika to oczywiscie ze jest 7.

EDIT

OK sciagnalem speed fan 4.35 i mam takie wartosci:

-Temp1 47C

-Temp2 38C

-Temp3 -1C

-HD0 37C

-Core0 47C

-Core1 47C

-Core 52C

-Ambient 45C

Tylko teraz co jest co, co to temp1 i temp2? No i te temparatury Core domyslam sie ze dotycza procka tez sa jakies dziwne bo w biosiie mi pokazuje 38-40 a tu podchodza az pod 50C

lukasz1908
komentarz
komentarz

Jeżeli twój procesor ma na luzie 40 C to w stresie osiąga temperaturę 60 C stopni .

I to jest właśnie powód dlaczego nie możesz go podkręcić . Proponuję zakupić

pastę termiczną bo prawdopodobnie to jest właśnie powód czemu nie możesz go podkręcić .

Na 99 % jestem pewien że to właśnie wina temperatury ale teraz problem może tkwić :

-właśnie w paście ( źle lub nie nałożona )

- w wadliwym radiatorze ( sprawdź w najlepiej w SpeedFan z jaką prędością się obraca )

- Powiedz jeszcze jakie masz ustawione napięcie w CPU .

To na pewno coś z tych rzeczy . Pisz rezultaty pracy , jestem ciekaw

co odkryłeś , pozdrawiam . :)

P.S. Jak będziesz kupował pastę zastanów się nad tą :

http://www.sirius.pl/komputery/towar_wyszu...an_ZM-STG1.html

A no i proszę odwiedzić dział Chłodzenie, modding, OC , tam jest właśnie miejsce

na robienie tematów o tematyce OC i na pewno znajdą się tam lepsi specjaliści w tej dziedzinie ode mnie . :)

vectra_man
komentarz
komentarz

Napiecie mam 1.325v. Wie ktos moze ktora z temperatur w speed fan 4.35 to temperatura procesora, temp1 czy temp2??

arusi1
komentarz
komentarz

tylko nie daj za dużo pasty

bo będzie ci się psuł

snip91
komentarz
komentarz

Psuł? Co najwyżej grzał.

vectra_man
komentarz
komentarz

Ale panowie nie robcie offtopow plz tylko pomozcie mi bo ja naprawde nie mam juz glowy :( co do tego chlodzenia to postaram sie w najblizszym czasie zakupic ta paste zalmana tylko zebym zobaczyl efekty to pierw powiedzcie mi ktora z tych temperatur w speed fan ktore wskljalem to temperatura procesora???

-Temp1 47C

-Temp2 38C

-Temp3 -1C

-HD0 37C

-Core0 47C

-Core1 47C

-Core 52C

-Ambient 45C

Bo w biosie w zakladce cpu healt mam temperature CPU 35-40 a tu 47 oraz 52 wiec cos sie nie zgadza...

sniper45 Ty widze masz podobny sprzet do mojego i tez widze robiles OC, napisz jakie masz temperatury u siebie i jakiej pasty uzywales i jakie masz napiecia.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.