x-kom hosting

Mandiva 2007

chempion2007
utworzono
utworzono

witam mam problem zwiazany z mandriva 2007 , mianowicie zainstalowałem sobie i bardzo mi sie podoba ale nie moge założyc nawet zwykłego folderu :( Od zawsze używałem Windowsa a teraz chciałbym zaczać przygode z Linuxem. Mam prośbe jeśli ktoś potrafiłby mi wytłumaczyć jak nadać używkownikowi chempion prawa administratora ale wszystkie prawa żebym nie miał ograniczeń i nie musiał sie co chwile logowac jako root to byłbym bardzo wdzieczny . PROSZE O POMOC :o

Zarov
komentarz
komentarz

A po co chempionowi prawa admina? Nie jest to dobry pomysl. Zaloguj sie na roota i po sprawie.

A gdzie ten folder chcesz zalozyc? Jako user mozesz tylko w swoim katalogu w /home

Nie loguj sie na roota graficznie, od tego jest konsola.

suhaslo
olej3232
komentarz
komentarz

Właśnie dzięki temu podziałowi (na użytkowników i root-a) Linux jest bezpieczniejszy od Windowsa! Z resztą po co Ci uprawnienia roota? możesz nadać swojemu użytkownikowi możliwość zapisu na dysku Twardym i to powinno wystarczyć!

chempion2007
komentarz
komentarz

własnie jest tak że chciałbym zakładać usuwać i kopiowac pliki dowolnie próbowałem sobie nadać w konsoli prawda do tych opcji, no ale nie znalazlem nigdzie w internecie takiego wytłumaczenia żebym umiał krok po kroku nadac użytkownikowi chempion praw przynajmniej do kopiowania, usówania i zakładania folderów i innych plików ;) pozdrawiam

Lucider
komentarz
komentarz

Swoją drogą pierwsze słyszę, żeby normalny użytkownik nie mógł w swoim katalogu utworzyć folderu.

Gdzie dokładnie chciałeś utworzyć foldery?

olej3232
komentarz
komentarz
Swoją drogą pierwsze słyszę, żeby normalny użytkownik nie mógł w swoim katalogu utworzyć folderu.

Coś mi się wydaje że jest to po prostu niemożliwe! Ostatnio u kumpla instalowałem Mundrive 2007 i było wszystko oki!

chempion2007 wejdź w folder /etc/ i wklej na forum zawartość pliku fstab

dos
komentarz
komentarz

To JEST niemożliwe, bo w takim wypadku nie można byłoby się wcale zalogować...

chempion2007 - pozbądź się niewygodnych i złych nawyków z Windowsa :P Jak chcesz bawić się z plikami na dysku spod roota to rób to z konsoli... Ale jak koniecznie chcesz mieć graficzny manager plików z uprawnieniami roota (BARDZO NIE POLECAM ze względów bezpieczeństwa), to uruchamiaj go komendą "sudo konqueror" z konsoli albo "kdesu konqueror" ze środowiska, ale rób to bardzo rzadko...

Zarov
komentarz
komentarz

Panowie, ale chempion2007, nie napisał dokładnie gdie ten folder chce zalożyć. Ja to rozumiem tak że chce założyć go poza /home/user/

chempion2007
komentarz
komentarz

no chciałem założyć te foldery poza home, dzieki za pomoc panowie jestem zielony w linuxie a bardzo mi sie on podoba

dos
komentarz
komentarz

Polecam w takim wypadku poczytać trochę na własną rękę przez zadawaniem pytań ;) Zawsze w ten sposób czegoś się nauczysz i będziesz potrafił szukać informacji w razie innych problemów...

Pozdrawiam

dos

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.