x-kom hosting

Który z procesorów AMD 5200 65W jest lepszy ?

xDonx
utworzono
utworzono

Witam, pytanie zrodziło się przy okazji wyboru procesora do nowego kompa, zdecydowałem się na polecany w zestawach 5200 65W, tylko pytanie którą wersję wybrać. W opisie z "polecanego" sklepu nie znalazłem info, którą wersję oferują - wg. mnie to raczej nie do końca bez znaczenia bo jeden jest w 95nm a drugi 65nm. Wybrałbym intuicyjnie ten "nowszy 65nm" ale starszy ma niższe napięcie a do tego taktowanie o 100MHz, wyższą dopuszczalną temperaturę i większe L2 ( 1024 a nie 512 ).

Podaję link do porównania tych procesorów i proszę o radę.

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUSi...id=38&id=39

Carlsberg
komentarz
komentarz

oczywiście że lepszy będzie ten wykonany w technologi 65nm wydziela mniej ciepła oraz pobiera mniej prądu

luk1999
komentarz
komentarz

Jeśli oba mają TDP 65W, to lepiej brać starszego w 90nm - będzie nieco szybszy, ze względu na większą ilość i krótsze opóźnienia cache L2.

Duban
komentarz
komentarz

Ale będzie się grzał bardziej ten w 90nanometrach.

xDonx
komentarz
komentarz

Też tak myślałem - że ten 90nm będzie się bardziej grzał ale mocy pobierają tyle samo a w dodatku ten 65nm musi mieć o 100MHz wyższe taktowanie żeby mieć takie samo oznaczenie ( 5200 ) co ten starszy - czyli starszy jakby był sprawniejszy a dodatku to niższe napięcie przy tym 90nm sugeruje, że to on może wydzielać mniej ciepła. Myślę, że różnica wyjdzie w OC ten starszy zaczyna od niższego napięcia i zegara więc może dojdzie dalej a w dodatku ma wyższą dopuszczalną temperaturę. Może ktoś trafił na jakieś porównanie w testach albo ma taki. Może pomoże pytanie do założycieli wątku z polecanymi konfiguracjami - który z tych procesorów polecacie w wymienionych zestawach :).

Raxen
komentarz
komentarz
oczywiście że lepszy będzie ten wykonany w technologi 65nm wydziela mniej ciepła oraz pobiera mniej prądu

http://allegro.pl/item418414859_amd_athlon..._65w_gw_fv.html

Jak wiadomo najlepiej kreci sie rewizja F3 i posiada pamiec podreczna L2 2MB pomijajac ze jest wykonana w technologi 90 nm i wlasnie ja bym sie zdecydowal na procesor z tej rewizji.

Jak rozpoznac reizje F3, ozancznie procesora konczy sie na CZ (ADO5200CZBOX)

Ja mam x2 5200 z rewizji G2 w technologi 65 nm i powiem ze cudow nie ma.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Ale będzie się grzał bardziej ten w 90nanometrach.

Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że skoro OBA biorą tyle samo prądu, to będą się grzać dokładnie tak samo...

Duban
komentarz
komentarz

"Brać" Watty, a "oddawać" to chyba co innego, nie ?

webber
komentarz
komentarz

Brisbane (65nm) mają nieco większe opóźnienia do cache L2 w stosunku do Windsorów (90nm), dlatego zegar w zegar ten drugi będzie wydajniejszy. Poza w przypadku 5200+ - Windsor ma 100MHz wyższe taktowanie i 2x więcej cache L2, więc na starcie będzie od Brisa wydajniejszy.

Brisbane jednak mają tą zaletę, że kręcą się znacznie lepiej od Windsorów, mają niższe temperatury. Osobiście nie pchałbym się już w Windsora.

Duban
komentarz
komentarz
Brisbane jednak mają tą zaletę, że kręcą się znacznie lepiej od Windsorów, mają niższe temperatury. Osobiście nie pchałbym się już w Windsora.

Dokładnie ;)

Sam na początku wahałem się przy tych 5200+ ale wybór jest jaki jest i nawet nie żałuję :P

FrogsterPL
komentarz
komentarz

No to może powiedzmy w ten sposób:

- chcemy kręcić, bierzemy Brisbane'a

- nie chcemy kręcić, bierzemy Windsora i mamy wyższą wydajność

Duban
komentarz
komentarz
wyższą wydajność i wyższe temperatury (nieznacznie) :P
FrogsterPL
komentarz
komentarz

Widzę, umiem czytać :P Ale co z tego, że wyższe temp., skoro ten procek brałoby się w przypadku, jakby się nie podkręcało?

Sorry, ale ja, jakbym nie chciał kręcić, to na pewno zgodziłbym się na parę stopni wyższą temp., żeby mieć wyższą wydajność ^^ Widocznie jestem odosobniony w takim myśleniu :lol:

Duban
komentarz
komentarz

Zgadzam się z Tobą, a napisałem tamto jakoś odruchowo :P

luk1999
komentarz
komentarz
"Brać" Watty, a "oddawać" to chyba co innego, nie ?

To co w takim razie dzieje się z nadmiarowymi watami?

W praktyce można założyć, że dla cpu moc pobrana = moc wydzielona jako ciepło.

Warto pamiętać, że TDP 65W (dla AMD) oznacza maksymalne wydzielanie ciepła - czyli procesor równie dobrze może łykać 50W (z tego, co pamiętam, to AMD ma coś takiego: 35W, 45W, 65W, 95W...).

Poza tym procesory 90nm mają zwykle sporo niższe napięcia (a to od nich w większości zależy pobór prądu) od tych w 65nm.

Anonim1
komentarz
komentarz
To co w takim razie dzieje się z nadmiarowymi watami?

W praktyce można założyć, że dla cpu moc pobrana = moc wydzielona jako ciepło.

Warto pamiętać, że TDP 65W (dla AMD) oznacza maksymalne wydzielanie ciepła - czyli procesor równie dobrze może łykać 50W (z tego, co pamiętam, to AMD ma coś takiego: 35W, 45W, 65W, 95W...).

Poza tym procesory 90nm mają zwykle sporo niższe napięcia (a to od nich w większości zależy pobór prądu) od tych w 65nm.

Źle rozumujesz :D

Dla AMD TDP to maksymalny pobór mocy procesora, a dla Intela to ilość wydzielającego sie ciepła.

luk1999
komentarz
komentarz

W takim razie ponowię pytanie: co się dzieje z nadmiarowymi/brakującymi watami, skoro, jak piszesz, moc pobierana nie jest (w przybliżeniu) równa oddawanej?

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Ludzie, co by nie było, to i tak się przejmujecie różnicą rzędu paru W :D Ja mam jednordzeniowego Athlona 64 4000+, który ma TDP bodajże 89W, i żyję xD A rodzice mają A64 3200+, który ma niewiele niższe to TDP :D

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.