x-kom hosting

Jaki jest najlepszy procesor do tej płyty.

karol936
utworzono
utworzono

Witam.

Tak jak w temacie. Jaki najlepszy procesor mogę podpiąć pod tą płytę główną: Shuttle AK32.

Opłaca się kupować używany procesor? Czy lepiej nowy?

Może ktoś ma do sprzedania?

Pytam gdyż mam w domu takiego "trupa", a chciałem mu zmienić procka na lepszego żeby był i był jako dodatek (kupno nowego kompa planuje).

FrogsterPL
komentarz
komentarz

A jaki procesor masz aktualnie?

karol936
komentarz
komentarz

AMD Athlon XP 1700+, ten drugi który zaproponowałeś, właśnie mam go w budzie.

A ten AMD ATHLON XP 2000+ na pewno by poszedł?

FrogsterPL
komentarz
komentarz

XP 1700+ nie ma sensu zmieniać na XP 2000+. Lepiej podkręcić tego co masz trochę. Byle nie za bardzo - ta płyta nie ma blokady PCI/AGP, w związku z czym jeśli ruszysz FSB, to taktowania PCI i AGP także się zmienią, a trzeba dodać, że urządzenia podłączone przez PCI (także ZINTEGROWANE karty, np. dźwiękowa, sieciowa) są bardzo wrażliwe na zbyt wysokie taktowanie. Możesz spróbować zmienić mnożnik na wyższy (np. o 1x w górę), ale nie wiem, czy ta płyta to oferuje (ja miałem kiedyś Shuttle AK31, ale nie pamiętam, czy umożliwiała zmianę mnożnika).

karol936
komentarz
komentarz

Też miałem AK31... Tylko padła, i mam teraz AK32. No a powiedź mi jaka jest temperatura do której mogę podkręcić i się na pewno nie zjara?

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Zacznijmy od tego, że jak chciałbyś procesor kręcić do maksymalnej stabilnej dla niego temperatury na tej płycie, a robiłbyś to FSB (zakładam, że albo mnożnik w procku jest zablokowany, albo go na tej płycie nie zmienisz; może jest inaczej, ale nie wydaje mi się), to spalą Ci się sprzęty podłączone przez PCI. Jak mówiłem, wraz ze wzrostem częstotliwości taktowania FSB, rośnie też ta od magistrali PCI oraz od AGP. Jeśli chodzi o Socket A, to chyba tylko płyty główne z chipsetami nVidia nForce 2 (i pochodnymi) mają możliwość zablokowania PCI/AGP na 33/66 MHz. Ja miałem w późniejszym czasie płytę na Socket A z chipsetem VIA KT600 (więc sporo nowszy od KT266, który, o ile pamiętam, jest w Shuttle AK32), i także nie posiadała tej blokady.

Na stronie AMD znalazłem coś o krytycznej temperaturze 90 stopni, ale nie jestem pewien, czy masz rdzeń Thouroughbred (musiałbyś to sprawdzić), gdyż to dla niego podano takie dane. Dla starszego Palomino (którego ja miałem, jak posiadałem Athlona XP 1600+) niestety nie widzę tych informacji, a podejrzewam, że masz właśnie Palomino. Wg mnie lepiej nie przekraczać w stresie 60-65 stopni.

Słyszałem także opinie, że temperatury podawane przez płytę czy programy Windowsowe są zawsze zakłamane (nawet o 20 stopni w dół), ale takie opinie uważam za jakieś idiotyzmy (chyba, że ma się badziewne czujniki w płycie, bo tak się też zdarza, ale sprawne i w porządnej wersji wręcz nie mają prawa tak zaniżać temperatur). Niestety nie pamiętam, czy Shuttle AK31 miał porządne czujniki (AK32 pewnie ma te same, co AK31)...

Ogólnie radziłbym Ci, abyś przy podkręcaniu mnożnikiem "nie jechał dalej" niż do modelu 2000+ lub 2100+, a jeśli FSB - 1900+. ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, urządzenia PCI (jak wspominałem: karty dźwiękowe, sieciowe itp., RÓWNIEŻ zintegrowane!!) są bardzo wrażliwe na zmianę taktowania!

Dobrze by też było, jakbyś sprawdził (np. programem CPU-Z), jaki masz ten rdzeń procesora. Palomino chyba się bardziej grzeją, i ogólnie nie nadają się za bardzo do podkręcania (choć jak miałem tego XP 1600+, to koleś ze sklepu komputerowego podkręcił go FSB na XP 1800+ - czyli o 133 MHz, z 1400 na 1533 MHz; FSB zmienił więc o 12-13 MHz, ale to, że jemu się tak udało nie znaczy, że Tobie też musi).

Jeśli zdecydujesz się na zmianę FSB, to podkręcaj tylko o 1 MHz, i sprawdzaj za każdym razem, czy wszystko dobrze działa. Pamiętaj, że taktowanie w Athlonach XP to FSB razy mnożnik (przykładowo, 133 x 12 = ~1600, czyli model XP 1900+. Ty masz prawdopodobnie 133 x 11 = 1463 MHz, model XP 1700+).

karol936
komentarz
komentarz

Sprawdziłem, i mam Palomino.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Jeśli dalej jesteś całkowicie pewien, że chcesz podkręcać i nie obawiasz się uszkodzenia, to tak jak mówiłem - FSB o 1 MHz i sprawdzasz. FSB w górę o 1 MHz oznacza taktowanie procka wyższe o 11 MHz (mnożnik x11). Nawet jeśli dojdziesz do XP 1900+ i będzie wszystko dobrze działać, to dalej już nie kręć; Palomino to bardzo niewdzięczny obiekt do O/C (co innego, jak miałbyś już nowego kompa, a tego podkręcał "dla frajdy", bo kompletnie nie miałbyś z nim co zrobić). Podwyższenie napięcia procesora prawdopodobnie nie będzie konieczne (a jeśli nawet, to na pewno nie o więcej niż 0,05 V) - ja bym jednak nie zwiększał. Jak będzie niestabilnie, to na tym procu lepiej wrócić do stabilnego taktowania i tyle. Wszystko na własną odpowiedzialność... Sorry że tak to "wałkuję", ale wolę dmuchać na zimne.

karol936
komentarz
komentarz

Podkręciłem do 1900+ (1.6GHz), i coś zaczęło się pieprzyć... więc i ja pieprze, nic ruszał nie będę :/

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Dodam jeszcze, że jak wymienisz np. na XP 2000+, to wzrost wydajności miałbyś MNIEJSZY, niż jakbyś podkręcił do tego poziomu (zakładając, że by się udało oczywiście). Dlaczego? Ano dlatego, że przy podkręcaniu FSB przyspiesza m.in. AGP, więc miałbyś parę FPS więcej w grach.

Pamiętam, że jak miałem tego XP 1600+ oraz Radeona 9000, to wynik w 3DMarku 2001 SE wynosił 6000 pkt. Po podkręceniu - 6600 pkt.

Podsumowując, lepiej zostawić ten procek w spokoju.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.