x-kom hosting

AMD Athlon XP 1600+ problem - zawieszanie się.

matrixiol
utworzono
utworzono

Witam, to moja pierwsza wypowiedź na tym forum.

Piszę w związku z problemem, który dręczy mnie już od 2 lat, albo i dłużej.

Posiadam komputer: Płyta główna SiS735 K7S5A z procesorem AMD Athlon XP 1600+, komputer wiesza się przy fabrycznie ustawionym taktowaniu zegara (133/133), dlatego pracuję na częstotliwościach 100/100. Zaczęło się to dobre pare lat temu (2 - 3 ), przy grze NFS:U2 - gra bez żadnego powodu zawiesiła się. Komputer ma 7 lat. Planuję zakup nowego w przyszłym tygodniu, ale dla spokoju duszy chciałbym rozwiązać jeszcze ten problem.

Niedawno zacząłem badać przyczyny zawieszania się systemu, wykryłem takie prawidłowości jak:

- Przy taktowaniu 133/133mhz komputer wiesza się przy temperaturze 52 st. celsjusza (głównie na grach)

- Przy taktowaniu 100/100mhz komputer się nie wiesza, a temp. procesora wynosi wtedy ponad 60 st. celsjusza, prędkość wiatraka ustawiona na zerową.

Podejrzewałem chłodzenie, ale jak widać nic sensownego w kwestii temperatur nie wymyśliłem, doszedłem do wniosku, że to może być winą zasilacza - 230W, nie wiem jakiej firmy. Jak to jest waszym zdaniem?

Z góry dzięki za pomoc.

Gość
komentarz
komentarz

Napuchnięte kondensatory na płycie głównej - lwia część k7s5a od tego padła

matrixiol
komentarz
komentarz

Hmm.. nie bardzo wiem o co chodzi, gdybyś mógł mi przybliżyć zagadnienie. Pewnie nie ma opcji, żeby to naprawić, skoro między słowami napisałeś, że płyta padła?.. Jednak komp jakoś chodzi pewien czas na 133/133.

lolek00
komentarz
komentarz

Ja jestem w 100% pewien ze to zasilacz ten 230V to zdecydowanie za malo kup jakiegos Fortrona lub Chiefteca z 350-400W i zobaczysz ze zwiechy sie nie powtorza :)

Gość
komentarz
komentarz
Hmm.. nie bardzo wiem o co chodzi

Obejrzyj dokładnie płytę (bardzo dokładnie w sekcji zasilania) i zobacz czy nie ma jakiś napuchniętych kondensatorów - http://obrazki.elektroda.net/54_1152205433.jpg Wylane/napuchnięte kondensatory powodują niestabilność i inne anomalie.

Pewnie nie ma opcji, żeby to naprawić, skoro między słowami napisałeś, że płyta padła?..

Jest możliwość naprawy ale jest ona całkowicie nie opłacalna - wartości płyty to ok. 20zł a wymiana 1 kondensatora 10zł :(

a jestem w 100% pewien ze to zasilacz ten 230V

Moc zasilacza podaję się w watach (W) a nie w voltach (V)

matrixiol
komentarz
komentarz
Moc zasilacza podaję się w watach (W) a nie w voltach (V)

Literówka :P .

Dzięki za pomoc, zaraz dokładnie obejrze sprzęt. :)

No rzeczywiście jest kilka napuchniętych, w sumie to połowa.. Może nie aż tak strasznie na zdjęciu - nie są popękane.

Dzięki za rozwiązanie problemu, i za nowe doświadczenie.

lolek00
komentarz
komentarz

Literowka z tym V, ale zasilacz i tak wymien :P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.