x-kom hosting

za wysoka temperatura

kubalex1
utworzono
utworzono

Witam!

To mój pierwszy temat na tym forum, więc proszę bądźcie dla mnie wyrozumiali.

Mam pewien problem. Mianowicie gdy włączam jakiś program który wymaga większego zużycia procesora (np.: antywirus AVG skanuje mój komputer na najwyższych obrotach) temperatur procesora gwałtownie się podnosi (everest, speed fan) ,a po pewnym czasie dochodzi do 120 stopni i komputer sie wyłącza. oddałem go do serwisu ale koleś, który tam pracował nałożył tylko nową paste termoprzewodzącą, która prawie nic nie zdziałała. Wkońcu kupiłem nowy radiator NINJA MNI. Założyłem nową paste i radiator i to zmniejszyło temperatury i spowolniło zwiększanie sie temperatur ale dalej nadierne zużycie procka powodowało wyłaczanie sie kompa. Następnie zmniejszyłem napięcie procesora w biosie i teraz temperatury dochodzą do ok 90 stopni C ale gdy włącze gre np.: Assassin's Creed to już komp po pewnym czasie sie sypie. Proszę pomóżcie, co mam zrobić w takiej sytuacji?

a oto mój komputer

procesor: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2700 MHz (13.5 x 200) 5200+

płyta główna: Gigabyte GA-M56S-S3

pamięć: 2 Gb DDR2 SDRAM

karta graficzna: nVIDIA GeForce 8800 GT

zasilacz: Feel 400W

PS. Przepraszam za wszystkie błedy. Jeśli czegoś nie napisałem powiedzcie. Z góry dzieki za odpowiedź.

swirek
komentarz
komentarz

To moze byc kwestia zepsutego czujnika temperatury (dlatego pokazuje takie wysokie temeratury). A wylaczanie sie komputera jest kwestia kiepskiego zasilacza. Do tego 8800GT to zdecydowanie kiepski pomysl z tym "Feelem". Zmien na markowe 450 W od Chiefteca i powinno byc ok :)

falcon1984
komentarz
komentarz

Jaką masz obudowę ?

Jakieś wentylatory w obudowie masz, żeby był dobry przewiew ?

Do tego dobrze przesmarować procka Zalmanem STG-1.

Ile ma w idle ten twój procek ?

BlackRaven
komentarz
komentarz

Dotknij radiatora od procka w czasie pracy komputera, sprawdzisz w ten sposób czy czujnik nie przekłamuje. Zasilacz koniecznie do wymiany - obstawiałbym że to właśnie on jest winowajcą niestabilności systemu.

Acker
komentarz
komentarz

Ta temperatura jest stanowczo za wysoka i troche nieprawdopodobna jak na ten sprzęt.

Moim zdaniem czujnik jest walnięty (co często zdarza sie w Athlonach)

Kris220
komentarz
komentarz

Mi się wydaje że to może być zasilacz, a czujnik jest zrąbany. Tak jak pisał swirek :) Chociaż kubalex1 pisze, że jak używa programów obciążających komputer to wtedy się zwiększa temp i pc się wyłącza. Sprawdź też czy nie masz zabrudzonego wentylatora i radiatora kurzem. W każdym bądź razie i tak musisz wymienić zasilacz.

swirek
komentarz
komentarz
Sprawdź też czy nie masz zabrudzonego wentylatora i radiatora kurzem.
Hmmm... A kolega przeciez pisal, ze:
Wkońcu kupiłem nowy radiator NINJA MNI.

Chyba, ze juz sie zdazyl zabrudzic ;)

kubalex1
komentarz
komentarz
Jaką masz obudowę ?

Jakieś wentylatory w obudowie masz, żeby był dobry przewiew ?

Do tego dobrze przesmarować procka Zalmanem STG-1.

Ile ma w idle ten twój procek ?

Obudowe chwilowo zdjąłem i mam jeden wentylator z tyłu. IDLe? Nie kapuje. :lol:

Dotknij radiatora od procka w czasie pracy komputera, sprawdzisz w ten sposób czy czujnik nie przekłamuje. Zasilacz koniecznie do wymiany - obstawiałbym że to właśnie on jest winowajcą niestabilności systemu.

Zdejmowałem radiator i do tykałem procka palcem. Dosłownie się oparzyłem. :D

Ta temperatura jest stanowczo za wysoka i troche nieprawdopodobna jak na ten sprzęt.

Moim zdaniem czujnik jest walnięty (co często zdarza sie w Athlonach)

Czujnik pracuje dobrze ponieważ sprawdzałem temperatury w evereście, w aidzie, w speedfanie i w biosie i chyba pokazywało dobrze ponieważ radiator jak i procesor był gorący.

Mi się wydaje że to może być zasilacz, a czujnik jest zrąbany. Tak jak pisał swirek :) Chociaż kubalex1 pisze, że jak używa programów obciążających komputer to wtedy się zwiększa temp i pc się wyłącza. Sprawdź też czy nie masz zabrudzonego wentylatora i radiatora kurzem. W każdym bądź razie i tak musisz wymienić zasilacz.

Radiator nie jest zabrudzony ponieważ dziś go wyjąłem z opakowania. :)

swirek
komentarz
komentarz

IDLe? Nie kapuje.
To znaczy w spoczynku, bez zadnego obciazenia. Zeby uruchomic kompa, niech sobie pochodzi na samym systemie operacyjnym chwile i wtedy sprawdz temp.
kubalex1
komentarz
komentarz

Teamperatura wynosi 30-35 stopni C w idle.

A gdybym kupił zasilacz 500W to czy on by miał zły wpływ na pracę procesora itp.?

swirek
komentarz
komentarz
Teamperatura wynosi 30-35 stopni C w idle.
To dobra temperatura jak na AMD. Cos sie dzieje przy obciazeniu i tu trzeba szukac. Powiedz jakie masz napiecie przylozone do tego procka (vcore) i czy podkrecales?
A gdybym kupił zasilacz 500W to czy on by miał zły wpływ na pracę procesora itp.?
No do procka to nie bardo, poza stabilnoscia calego systemu. Tu chodzi przede wszystkim o prace karty graficznej bo to ona "zzera" najwiecej pradu z zasilacza. Gdy zabraknie grafice wtedy dochodzi do braku stabilnosci i resetow kompa.

EDIT: do temperatury proca jeszcze mi wpadlo do glowy zeby sprawdzic jak obraca sie wentynator na chlodzeniu procka. Czy automatycznie obroty rosna w miare jak robi sie coraz cieplej, czy caly czas sa takie same? Czy moze masz jakis regulator obrotow ktory ogranicza ten wiatrak?

swirek
komentarz
komentarz
Nie liczy się moc tylko marka np. Chieftec i Corsair
No, no, a to rewelacja :P 250W chocby to Corsair byl nie da rady tej 8800GT chocby sie .... bardzo staral ;) Wazne jest i jedno i drugie :)

Skoro kolega kubalex1 dotykal radiatora i procka i organoleptycznie stwierdzil ze jest za goraco to raczej nie kwestia zasilacza, ale owszem tak jak juz pisalem, wg. mnie dla tej karty 8800GT 400W Feel'a to zdecydowanie za malo.

kubalex1
komentarz
komentarz

Nie podkręcałem procka, a napiecie w evereście w spoczynku pokazuje 1.26V a w stresie dochodzi do okolo 1.36V.

Wentylator na procku chodzi na najwyższych obrotach, tak sobie w biosie ustawilłem.

Powiedzcie mi jeszcze co to jest MCP, bo w evereście to ma 65 stopni C i ta temperatura nigdy nie wzrasta ani nie spada, ale wydaje się dość wysoka.

swirek
komentarz
komentarz

Byc moze chipset... "MCP"? hmm...

Z tego co piszesz napiecie dosyc niskie. Nic nie podkrecales... Sprawdz czy proc jest dobrze posmarowany pasta, czy chlodzenie jest dobrze zamontowane i porzadnie docisniete do proca. Byc moze takze pasta termoprzewodzaca jest jakas marnej jakosci albo jest jej za duzo...

kubalex1
komentarz
komentarz

Porządnie dociśnięte to ono napewno jest ponieważ trochę sie z nim mocowałem zanim zdążyłem go założyc bo były tak ciasno zrobione te kleszcze co łapią ten socket. Pasta chyba jest dobrze nałożona bo nic, że tak powiem, bokami nie wyłazi :lol: gdy się dociśnie radiator.

swirek
komentarz
komentarz

Moglbys profilaktycznie zdjac cale chlodzenie, dokladnie wyczyscic procesor i podstawe chlodzenia. Nalozyc nowa, cieniutka warstewke (cienka jak kartka papieru) pasty i zaloz jeszcze raz :) Nic innego nie przychodzi mi teraz do glowy.

kubalex1
komentarz
komentarz

Nic nie pomogło. Pozostaje kupić nowy zasilacz.

swirek
komentarz
komentarz

Zasilacz bedzie mial pozytywny wplyw na stabilnosc calego zestawu i zapewni odpowiednia moc dla grafy. Nijak ma sie to do temperatury procesora. Wymiana jednak nie zaszkodzi :D

Lewy12
komentarz
komentarz

Oj moim zdaniem ma i to dużo przykładem jest corsair 520W ponieważ gdy go się podłacza w wielu przypadkach temperatura procesora wzrasta a kilka stopni.

falcon1984
komentarz
komentarz

Corsair ma wolnoobrotowy wentyl i słabo chłodzi procka przez to, a na przykład w Chieftecach śmiga wentyl o wiele szybciej i głośniej i chłodzi lepiej procka

kubalex1
komentarz
komentarz

A może mam poprostu zepsuty procesor i trzeba kupić nowy ?

swirek
komentarz
komentarz

Co prawda nie slyszalem o przypadku procesora, ktory sie zepsul i dlatego sie przegrzewa. Raczej sa przypadki odwrotne, ze procesor sie przegrzewa i dlatego sie psuje :P Ale sa rzeczy, ktore nie snily sie filozofom :)

Proponuje dowiedziec sie czy ktos z Twoich znajomych ma jakis podobny sprzet zeby wlozyc na Twoje mobo i sprawdzic. Albo wez procka do kolegi i potestuj u niego temperatury.

kubalex1
komentarz
komentarz

Mam drugi komputer w domu, słabszy o wiele ale spróbuje.

A może taka temperatura spowodowana jest zepsutym czujnikiem na procku?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.