x-kom hosting

EAH3870 Asus Top - problem [freezy]

antaeus
utworzono
utworzono

Witam,

Pisze z nadzieją poznania odpowiedzi na dręczący problem związany [chyba] z posiadaną kartą graficzną Radeon 3870 Asus Top.

Problem wygląda następująco, po dłuższej, a nawet bardzo krótkiej grze [Race Driver GRID] zamraża sie obraz, a dzwięk zatrzymuje sie na trwającym tonie, zamrożenie obrazu trwa do 10 sekund po czym pojawia sie czarny ekran i czasami wróci do gry po czym mogę dalej przez parę minut grac, albo wyrzuca błąd gry.

Sprawdzałem temperatury, czy być może to nie jest powodem, i na karcie graficznej maksymalna uzyskiwana temperatura to 65C [148F]

Sterowniki zarówno 8.5 jak i 8.6 od ATI nie poprawiają sytuacji.

Początkowo działałem na podkręconym sprzęcie, i zamrożenia sie zdarzały, teraz przestawiłem na ustawienia default i zamrożenia również są, nawet szybciej niż na wcześniejszych ustawieniach.

Miał ktoś styczność z takim problemem? Wie gdzie szukać odpowiedzi?

Z góry dzięki za odpowiedz

edit:

By wyprzedzić pytania:

- E2180

- P5K-E

- Chieftec 450W

- Geil 2x1gb 800mhz Black Dragon

cinyrk
komentarz
komentarz

Wiesz, nie sądze żeby to była wina karty graficznej. Może procesor masz za słaby? Podobno do gry wymagane jest C2D 2.66 GHz. Sprawdzałeś na innych grach?

antaeus
komentarz
komentarz

na innych grach problem również występuje, tylko zdarza sie stosunkowo rzadziej, w Obliviona mogę grac godzinami, tylko raz wyrzuciło mi błąd gry, ostatnio po dwóch godzinach gry w Company of Heroes również zawiesiło obraz by po 10s wznowiło grę, dokładnie ten sam proceder co podczas gry w GRID

jeżeli o procesor chodzi, Orthos nie wyrzuca żadnych błędów przez 30 minut pracy, wydawało mi się że ze stabilnością wszystko jest w porządku

edit:

odświeżam problem

falcon1984
komentarz
komentarz

Jaka temperatura procesora ?

Czy masz ustawione timingi i napięcia dla pamięci ?

antaeus
komentarz
komentarz

gdy sprzęt jest podkręcony timingi 4-4-4-12, 2.1V, 900mhz, a temperatura na procesorze w stresie nie przekracza 62C

jednak niezależnie czy komputer podkręcony czy na standardowych ustawieniach, problem występuje tak czy owak

edit:

wyrzucający błąd tyczy sie pliku ntdll.dll, doszukałem sie takiej oto informacji na jego temat: http://hacking.pl/pl/news-2323-Bug_w_Windo...P_ntdlldll.html

edit:

zainstalowałem service pack 3, przeinstalowałem directx'a ale problem wciąż występuje

zauważyłem ze zamrożenie, bądź wyrzucenie błędu występuje przy gwałtownym przeciążeniu, graficznym czy procesora ciężko stwierdzić

Machur
komentarz
komentarz

ja w GRIDa gram na średnich przy pelnej płynnosci. Wiec proc na bank nie jest za slaby...

falcon1984
komentarz
komentarz

1. Ustaw Geilom częstotliwość 800 zamiast 900MHz

2. Podaj temperaturę procesora

3. Przeinstaluj sterowniki od grafiki

antaeus
komentarz
komentarz

temperaturę procesora podałem, 62C w stresie

jak napisałem wyżej, przy standardowych ustawieniach również błąd występuje [standardowe czyli 5-5-5-15 800mhz, 2gb mhz procesora]

sterowniki przeinstalowane, na 8.5 jak i na 8.6 ten sam problem, o czym już dawno napisałem

dodam, że po zamrożeniu, efekt czarnego ekranu wygląda jakby coś sie resetowało, nie jest to zwyczajne 'wyłączenie' sie obrazu tylko pewnego rodzaju załamanie się kolorów, zakrzaczenie [bordowe paski na czarnym tle na ułamek sekundy wyskakują, po czym po sekundzie głos sie odblokowuje i obraz wraca, w GRIDzie, po 'powrocie' przez chwile gra jest przyspieszona, ale momentalnie sie stabilizuje]

edit.

zamieszczam materiał filmowy:

-

od jakiegoś czasu nawet ruszyć nie mogę, tak jak widać, ledwo ruszyłem kierownicą i zamrożenie, czasami sie 'odwiesi' i przez jakiś czas mogę grać, innym razem wyskakuje błąd, jak wyżej

dodać należy, ze jeszcze miesiąc temu problem sie zdarzał, ale nie tak szybko, moglem z dwa cale wyścigi bez problemów ukończyć

ponawiam prośbę

Akahan
komentarz
komentarz

Procek też podkręcałeś? Może coś uszkodziłeś :/

antaeus
komentarz
komentarz

procesor podkręcałem, ale nie sądzę bym coś w ten sposób uszkodził

Akahan
komentarz
komentarz

Oh soory, pomyliły mi się tematy, ten post miał być gdzie indziej :) Miałem na myśli, że mogłeś za dużo podkręcić kartę graficzną i coś się spaliło...

  • 2 tygodnie później...
antaeus
komentarz
komentarz

jest takie prawdopodobieństwo, podkręcałem w CCC, pozwalał na pewne podkręcenie, ale przy pierwszym teście nastąpił restart ustawień

czy zmniejszenie taktowań na mniejsze niż standardowe poskutkuje? oraz czy warto myśleć o reklamacji?

ponawiam prosbe

Ebola
komentarz
komentarz

Jeśli podkrecałeś karte to daj spowrotem nominalne takty...

antaeus
komentarz
komentarz

są nominalne, przecież nie pisałbym o zmniejszeniu gdybym na nominalne nie przestawił, myślcie

Akahan
komentarz
komentarz

To jest wersja TOP czyli pokręcona, może Asus przesadził z taktami? Może trzeba je zmniejszyć niżej niż normalne w tej karcie... Nieraz tak jest, że producenci przesadzą z prze taktowaniem i potem karty nie wytrzymują, spróbuj zmniejszać takty i testować jak będzie wszystko dobrze to znaczy, że Asus przesadził...

antaeus
komentarz
komentarz

zmieniłem taktowanie rdzenia z 851mhz na 823mhz i wszystko wygląda w porządku

w takim razie czy będzie sens ubiegać sie o reklamacje? zaznaczę, że trochę bawiłem sie z podciąganiem karty, być może wina leży po mojej stronie, ale czy warto probować?

BeKa
komentarz
komentarz

nie musisz sie ubiegac o reklamacje te takty producenta sa jesli sie nie myle calkiem znosne dla karty GPU 851 MEM 1240. jesli sie nie myle to masz ta karte EAH3870 TOP/G/HTDI/512M??

ja mam w kompie EAH3870/G/HTDI/512M/A czyli bez fabrycznego podkrecenia ale z chlodzeniem z wersji TOP na taktach podobnych do wersji TOP i choldzenie nie wytrzymywalo tych taktow. polecam zmienic chlodzenie a jak nie chlodzenie to chociaz dokupic radiatory na pamiec i paste zmienic.

antaeus
komentarz
komentarz

jednak fakt, ze karta nie utrzymuje fabrycznych ustawień nie jest w moim przypadku winą chłodzenia, 65C jest optymalną temperaturą pracy kart graficznych [z taką moja pracuje]

w takim razie jeżeli karta nie utrzymuje ustawień reklamowanych, przysługuje mi reklamacja, tylko czy jest sens, czy nic nie wskóram? [zaznaczam, ze prawdopodobne jest, ze sam uszkodziłem sobie kartę, tylko czy można to wykryć?]

posiadam EAH3870 TOP/G/HTDI/512M

Akahan
komentarz
komentarz

Nie ma sensu po prostu pewnie Asus za mocną ją podkręcił, tak jak Galaxy w 8600 GTS co druga karta wali artefaktami, obniż takty żeby było stabilnie, bo następna też może nie wytrzymać zbyt wysokiego taktowania...

BeKa
komentarz
komentarz

wiesz 65 stopni to ja nawet przy wykorzystaniu w 100% karty przez 3 godizny grania w crysis nie mam. tempo max jaka mam to 59 stopni a aktualnie testuje usatwienia zegara GPU:950 MEM:1350 wiec wydaje mi sie ze troche za wysoka temp.

a co do twojego pytania to czytalem ze da sie wykryc jakie taktowanie bylo ustawione na kartach graficznym jest to zwiazen z biosem na karcie

falcon1984
komentarz
komentarz
wiesz 65 stopni to ja nawet przy wykorzystaniu w 100% karty przez 3 godizny grania w crysis nie mam. tempo max jaka mam to 59 stopni a aktualnie testuje usatwienia zegara GPU:950 MEM:1350 wiec wydaje mi sie ze troche za wysoka temp.

a co do twojego pytania to czytalem ze da sie wykryc jakie taktowanie bylo ustawione na kartach graficznym jest to zwiazen z biosem na karcie

A wiesz o tym, że karty graficzne wytrzymują temperatury do 90C, a przykładowo referencyjne 8800GT mają zazwyczaj 88-94C i działają bez problemu ? :)

BeKa
komentarz
komentarz

moze i tak jest w przypadku GF ale przy tym asusie zauwlwazylem ze temp powyzej 65 stopni bardzo obniza stabilnosc tej karty chyba ze tak tylko ja mam.

zreszta zaulwazylem jeszcze jedna rzecz ze stery ati 8.5-8.6 wykrzaczaja sie przy wysokich taktowaniach.

antaeus
komentarz
komentarz

odpowiedzcie jeszcze czy jest szansa, oraz jak duża, uszkodzenia tej karty po podciągnięciu taktowania rdzenia na 950mhz i przetestowaniu grając?

[podnosiłem taktowania programem CCC i podczas pierwszego testu, po około 10min gry, przy większym nasileniu, wyrzuciło błąd gry i zresetowało ustawienia, od tamtej pory korzystałem już ze standardowych ustawień]

falcon1984
komentarz
komentarz

Ano jest szansa, overclocking to zawsze ryzyk i pamięci mogły nie wytrzymać i ulec trwałemu szkodzeniu

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.