x-kom hosting

Osad na bloku wodnym po 2 tygodniach

Recon_tv
utworzono
utworzono

Około 2 tygodnie temu wlałem do układu płyn XSPC Pure Coolant Green UV i dziś zauważyłem, że w bloku wodnym coś się pojawiło i czy to może być osad czy rdza? Dziwne że tak szybko, tylko 2 tygodnie po zalaniu układu..

20240425_214720.jpg

orca-image-1824705646.jpeg

anioł2009
komentarz
komentarz

To osad z barwnika w szczelinie miedzy akrylem a jetplate sie odklada..trochę lipa zdjecie bo piszesz plyn uv green a tu czerwonego wszedzie pełno 

Recon_tv
komentarz
komentarz

@anioł2009 Czerwony kolor ustawiłem bo na innym podświetleniu ten osad był niewidoczny. Ale i tak już to wyczyściłem i zmieniłem płyn. Swoją drogą to 70 zł za 1L i takie coś po 2 tygodniach. Wróciłem do płynu samochodowego Borygo, kiedyś miałem inny układ zalany tym płynem chłodniczym przez rok czasu, i nie było żadnych problemów ani osadu.

anioł2009
komentarz
komentarz

Tez korzystalem z borygo ale ostatnio borygo cos zmieniło i jest w pytel osadu potem :P 

Najlepszy płyn jaki miałem i mam to od xspc  https://www.angela.pl/p16823,xspc-pure-premix-distilled-coolant-uv-red.html

Chłodziłem nim kompa, teraz laptopa i nic absolutnie sie nie dzieje :) 

Na pewno miałes ten distilled coolant ??? czy ten opaque albo ec6 ??

anioł2009
komentarz
komentarz

O kurcze to zaskoczenie... Ale to że ten barwnik się odkłada to jakiejs wielkiej tragedii nie ma. 

Borygo gorzej wypada, zmienili chyba skladniki płynu i tam to fruwają jakby kawałki rozpuszczonego wężyka, u nas na forum jest potwierdzenie tego przypadku, sam też kupiłem i po miesiacu miałem farfocle w loopie.

Próbowałem jeszcze motocyklowy płyn chłodniczy  ten https://allegro.pl/oferta/mannol-pro-cool-plyn-chlodniczy-do-motocykli-5l-9170593927 i też byłem z niego zadowolony, nic sie nie działo z nim 

Recon_tv
komentarz
komentarz

Właśnie gdy odkręciłem butelkę z Borygo to zauważyłem że coś tam pływa jakieś białe kawałki, ale wstrząsnąłem butelką kilka razy i się rozpuściło i myślę że to jest coś w stylu anty-korozji lub anty-glonów co nie zostało dobrze rozpuszczone podczas produkcji. Jak na razie w układzie jest czysto.

anioł2009
komentarz
komentarz

Zobacz po miesiacu... Mysle ze w rezerwuarze bedziesz mial niespodzianke..choc chcialbym sie mylic :)

Recon_tv
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeszcze mnie zastanawia przewodnictwo cieplne takich płynów samochodowych jak np. Borygo, na etykiecie jest napisane, że ciecz to glikol etylenowy, który ma 2x mniejszą przewodność cieplną od wody (woda 0,6-0,7W/mK a glikol etylenowy 0,25-0,35W/mK). Może warto zmieszać taki płyn z wodą destylowaną dla lepszej przewodności cieplnej? 

anioł2009
komentarz
komentarz

Rozrzedzisz wtedy inhibitory korozji i antyglonowe składniki...Nie zaszkodzi to oczywiście ale musisz miec tego świadomość jeśli masz mix metali w układzie. Też to zauważyłem - loop lepiej działa i temperatury są lepsze na destylce niż na glikolu. 

 

Recon_tv
komentarz
komentarz

Dodałem trochę wody destylowanej i faktycznie jest niewiele ale lepiej - 2-3°C mniej niż na czystym borygo.

anioł2009
komentarz
komentarz

@Recon_tv przede wszystkim pompa lepiej się chłodzi, w glikolu łapią większą temperaturę 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.