x-kom hosting

Pamięć działa na 2133 zamiast 3200mhz

koziolraf333
utworzono
utworzono

Witam, pamięć ram w moim komputerze działa z częstotliwością 2133mhz zamiast deklarowanych 3200. Próby ustawienia XMP, czy ręcznej częstotliwości nawet na nieco niższe częstotliwości powodują brak możliwości wejścia do windows i migającą diodę monitora. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdro.

 

Konfig:

i9 11900k + fortis 5 dual fan

MSI z590 Gaming Edge wifi

2x8GB DDR4 Adata 3200

2x8GB DDR4 Gskill 3200

Radeon 6500XT

SSD Samsung  980 pro pcie4 1tb

hdd 2tb sata

had 1tb sata

zasilacz silentium pc vero L3 700W

windows 10

leelareso
komentarz
komentarz

Wrzuć screemy z programu CPU-z image.png.ee41e3fbe039707d48f1fdd8074c9c74.png  I pokaż screeny z obu kości pamięci.

 

 

Na przyszłość to nie miesza się różnych kości pamięci, obstawiam że adata lub g skill  ma inne timingi i dlatego nie da rady albo po prostu gryzą się ze sobą.

koziolraf333
komentarz
komentarz

Witam. Dzięki za odp. Pamięć, którą miałem od początku tego kompa przerzuciłem do innego komputera (i ona działała dobrze), a do tego wrzuciłem adata które leżały mi w szufladzie i dokupiłem tanie gskille, żeby razem było 32GB.

pam7.jpg

pam6.jpg

pam5.jpg

pam4.jpg

pam3.jpg

pam2.jpg

pam1.jpg

leelareso
komentarz
komentarz

No jak widzisz mają inne timingi.  Jak osobno działają i  normalnie się ustawiają do 3200 w xmp to raczej nic już nie zrobisz

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie włączaj XMP, tylko sprawdź czy pójdą na 3000.

  • Dobra wypowiedź 1
leelareso
komentarz
komentarz

tylko napięcie też daj na 1.350v

koziolraf333
komentarz
komentarz

Dzięki za rady. Jutro się pobawię. Jeszcze zaktualizuję bios. Pozdro.

leelareso
komentarz
komentarz

@MogetoCiekawe czy się da bo zazwyczaj xmp wczytywał mniejsze częstotliwości sam z siebie jak miał problem z wyższymi np z 3200 na 2999

koziolraf333
komentarz
komentarz

Pobawiłem się trochę i niestety nie działa ręczne ustawienie na 3000, ani na 2600 (z powiększonym napięciem).  W zasadzie działa tylko na 2133. Tęsknię za czasami kiedy kupowało się pamięć i działała ze swoją częstotliwością.

leelareso
komentarz
komentarz
Godzinę temu, koziolraf333 napisał:

Tęsknię za czasami kiedy kupowało się pamięć i działała ze swoją częstotliwością.

Ale od zawsze to tak działa:E

koziolraf333
komentarz
komentarz

Od czasów sdramów przez ddr, ddr2 i ddr3 nigdy nie miałem problemów z częstotliwością RAM. Zawsze pamięci chodziły z zadeklarowaną przez producenta prędkością mimo, że zdarzało się mieszać kości różnych firm, a nawet bywały przypadki, że wolniejsza pamięć podnosiła swoją częstotliwość do tej szybszej. Od czasu wprowadzenia ddr4 niemal zawsze są jakieś problemy z częstotliwością, szczególnie w tańszych kościach.

  • Co? 1
Mogeto
komentarz
komentarz

Za starych czasów nie było XMP, a XMP to po prostu profil OC, a OC nie zawsze musi być stabilne.

Masz cztery moduły więc bardziej obciążają kontroler pamięci procesora niż dwa moduły, a jeszcze dodatkowo są to pary o różnych parametrach i jest to główna przyczyna dlaczego Ci się to gryzie. Zawsze możesz sprzedać cały ten RAM i zakupić porządnie tak jak powinno być czyli identyczną parę (2x16-3200)

Generalnie dopóki w tym komputerze jest RX 6500XT, nie przejmowałbym się szybkością pamięci RAM, bo karta graficzna i tak jest najsłabszym ogniwem i to ona ciągnie ten zestaw w dół, a nie RAM.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.