x-kom hosting

Nie można zainstalować Windowsa, groźba utraty danych.

Vlad888
utworzono
utworzono

Kolejny raz w przeciągu miesiąca wysypał mi się windows. Nie wiem czy to jest spowodowane. Wina dysku M2, ale nie tu w tej chwili tkwi problem. Okazało się że przy drugim wysypaniu się systemu nie mogę zainstalować windowsa ponieważ nieodpowiedni format partycji, jest GPT. Na drugiej partycji na dym dysku mam 200gb plików itd. Nie chce ich utracić a nie wiem jak je skopiować. Jeśli przekonwertuje dysk żeby można było zainstalować windowsa na mbr to wszystko przepadnie. Inna sprawa dlaczego nagle zrobiło się GPT. Jak skopiować dane? Kupić zwykły dysk ssd 2,5 i na nim zainstalować windowsa da się w ogóle gdy jest podłączony dysk m2?

adijedi
komentarz
komentarz

Vlad, druhu, zainstaluj linuxa i ne ma problemu

Vlad888
komentarz
komentarz

Gdy tylko pakiet adobe a głównie Lightroom będzie działał na linuxie to wtedy bym to zrobił. A tak jestem skazany na windowsa 

Slawek79
komentarz
komentarz

Sprawdź czy dysk M2 jest widoczny

Uruchom pena z instalacją systemu.

W oknie wyboru języka naciśnij klawisze

Shift oraz F10

wyświetli okno CMD >:

napisać :notepad i kl Enter

Otworzy okno notatnika :

Otwórz > Komputer

Wyświetli podłączone partycje dysków, po wybraniu możesz podejrzeć zawartość.

Vlad888
komentarz
komentarz (edytowane)

To akurat już wiem szkoda ze przed sformatowaniem dysku c nie wiedziałem. Zastawia mnie dlaczego nie mogę zainstalować windowsa. I skąd tyle partycji w tym jedna MSR

PXL_20240417_085525512.MP~2.jpg

PXL_20240417_085518005.MP~2.jpg

Edytowane przez Vlad888
Slawek79
komentarz
komentarz

Dysk jest widoczny, natomiast NIE wiesz CO znajduje się na widocznych partycjach.

Jeśli nie zależy ci na danych z partycji 5 – 273GB, to wystarczy usunąć wszystkie istniejące partycje i instalować win. Dane , jeśli nadal istnieją, są możliwe do odzyskania. Oczywiście skopiować je można jedynie na inny nośnik mający ponad 300GB wolnego miejsca. Danych nadpisanych nie odzyskasz

Vlad888
komentarz
komentarz

Jeszcze kwestia tego dlaczego dwa razy w przeciągu 3tyg system się zupełnie wysypał. Coś nie tak z tym dyskiem. Nie wiem co może być przyczyną. Wszystko normalnie działało 

Slawek79
komentarz
komentarz

MBR nie obsługuje więcej niż 4 partycje podstawowe. 3 takowe utworzył już system. Jeśli zapragniesz więcej partycji na dysku, to albo GPT, albo partycje rozszerzone (Google).

Partycja Odzyskiwania powinna mieć ok 1GB – aby nie mieć problemów z win update.

Vlad888
komentarz
komentarz

Nie zmieniałem nic w typie partycji. Miałem dwie partycje i tle. Usunąć te wszystkie partycje które są tam widoczne ?

Slawek79
komentarz
komentarz

Nie wiem jaki system instalujesz. Nie wiem jaka konfiguracja sprzętu. Nie wiem co ustawiłeś w UEFI(?). Nie wiem jaki masz nośnik instalacyjny, skoro system nie chce obsługiwać GPT.

To twoje dane i ty podejmiesz decyzję o ich utracie. Próbowałem pomóc ci odzyskać dane, twój wybór. Jeśli chcesz instalować system na partycjach MBR, to musisz dokonać konwersji z GPT na MBR. To można wykonać z instalatora win, ale wiąże się to z utratą danych. Oraz posiadaniem 1 partycji na system i dane po instalacji.

Vlad888
komentarz
komentarz

Nic nie zmieniałem w UEFI, sytem windows 10pro z pendrive utworzony przez aplikację ze strony Microsoftu, ostatnio instalowałem gdy za pierwszym razem system się wysypał i wszystko było ok, a teraz problem z GPT itd. Dane już skopiowałem. Teraz pytanie dlaczego jest problem z GPT. I jak zainstalować system żeby było wszystko ok

toska78
komentarz
komentarz

Może z tego skorzystasz film z youtuba.

Slawek79
komentarz
komentarz

Masz dziesiątki poradników jak zainstalować win10. Do czytania i oglądania. Jeśli uparłeś się na MBR:

Odłącz inne dyski, pozostaw tylko ten M2.

przy instalacji wybierz:

Napraw komputer

Rozwiąż problemy

Wiersz poleceń

napisz:

diskpart i kl Enter

list disk - aby potwierdzić obecność 1 dysku NVME

clean

convert mbr i kl Enter

exit

po restarcie powrót do instalatora, założenie partycji

toska78
komentarz
komentarz

Trochę mija się z celem instalacja win 10 na MBR. Bios musi być zdaje się w trybie legacy a nie UEFI i musi być wyłączony (w biosie) secure boot.

Vlad888
komentarz
komentarz

Przecież ja nic nie pisałem że chcę MBR, tylko to że nie mogę zainstalować windowsa mimo że bios jest UEFI, a wyskakuje informacja ta o które pisalem wcześniej.

toska78
komentarz
komentarz

Dlatego podałem linka do filmu z yt, gdzie została rozwiązana analogiczna sytuacja do Twojej (z tym komunikatem w instalatorze).

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.