x-kom hosting

AMD Ryzen 7800x3D + RTX 4070 TI SUPER

Ramirez43
utworzono
utworzono (edytowane)

Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym przeprosić, że zamieszczam ten temat w tym dziale ale odpowiedzi są tutaj zdecydowanie częściej niż w dedykowanym dziale dotyczącym problemów z komputerami więc postanowiłem zaryzykować.

 

Złożyłem zestaw:

7800x3d + RTX 4070TI Super, chłodzenie ALF II 240, MSI MAG B650, obudowa Obudowa Endorfy Regnum 400 Air (EY2A008). Złożyłem wszystko prawidłowo (to mój nie pierwszy komputer jednak pierwszy z chłodzeniem AIO). Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak powinno być ustawione to chłodzenie w BIOS? Chodzi mi o to że ten procesor w spoczynku ma 43°C ale potrafi nagle wskoczyć na 53°C i w tym momencie słyszę jak juz mi się chłodzenie rozkręca na chwilę żeby po kilku sekundach znów ucichło. Jest to strasznie irytujące zwłaszcza, że przesiadłem się z i7 6700K, który był chłodzony powietrzem od Bequiet i było praktycznie niesłyszalne.

Zrobiłem undervolting procesora poprzez cpu offset voltage (-) 0,0500.

 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
3 godziny temu, Ramirez43 napisał:

Chodzi mi o to że ten procesor w spoczynku ma 43°C

Standard, takie temperatury mają te procesory w idle niezależnie czy masz AiO 240 czy 420, sam procesor na małą powierzchnię styku z podstawą chlodzenia.

Procesory z cachem 3D po prostu bardziej się grzeją.

 

3 godziny temu, Ramirez43 napisał:

potrafi nagle wskoczyć na 53°C i w tym momencie słyszę jak juz mi się chłodzenie rozkręca na chwilę żeby po kilku sekundach znów ucichło

Bo napięcie vcore jest na auto, większe zużycie to i skoki rpm wentylatorów, AIO też masz pewnie w trybie auto i stąd te podrygi wentylatorów i ewentualnie buczenie tego wentylatorka na blokopompie.

 

 

Jesli masz oddzielnie pompę i wentylatory to ustaw spore opóźnienie startu wentylatorów, nie będzie nic przyspieszało bez sensu. Tam nie ma takich temeperatur zeby sie wentyle tak rozkręcaly.

 

Generalnie trzeba ustawić sobie w biosie krzywą wentylatorów i wtedy będzie cichutko 

Tu masz inatrukcje jak to zrobić https://support.arctic.de/pwm-settings

Ramirez43
komentarz
komentarz

Dziękuję za odpowiedź. Ustawie wentylatory zgodnie z tym co jest na stronie Arctica jako tryb cichy: "Minimalna prędkość do 60 ° C, pierwsze nachylenie do 50% PWM @ 75 ° C, a następnie strome nachylenie do 100% PWM @ 85 ° C" ale to dotyczy wentylatorów. A jakie ustawienia dla pompy? Pompę i wentylatory na chłodnicy mam połączone tak jak zaplanował to producent czyli mam tylko jedna wtyczkę, którą podpiąłem do CPU FAN. Jakie nastawy powinna mieć pompa?

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
1 godzinę temu, Ramirez43 napisał:

Pompę i wentylatory na chłodnicy mam połączone tak jak zaplanował to producent czyli mam tylko jedna wtyczkę, którą podpiąłem do CPU FAN.

Bardzo dobrze.

 

1 godzinę temu, Ramirez43 napisał:

Jakie nastawy powinna mieć pompa?

Wydaje mi się że obrotów pompy nie zobaczysz, powyżej 50% PWM obroty i tak lecą na 100% według Arctica 

LF-II-RPM-over-PWM.png

 

Trzeba poczytać, miałem to AIO na 10700K ale już nie pamiętam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.