x-kom hosting

Karta, procesor i monitor do 8000zł.

RoninV21
utworzono
utworzono

Cześć, planuje ulepszyć komputer, zostało mi kilka podzespołów ze starego komputera i chciałbym na pewno wymienić kartę, procesor oraz muszę kupić monitor bo stary sprzedałem. Reszta narazie może być chyba że coś będzie mocno spowalniać, bądź zasilacz będzie za słaby albo będzie konieczne dodatkowe chłodzenie czy większa obudowa to proszę też wtedy o poradę co mogę ewentualnie jeszcze dorzucić. Posiadam:

 

Płyta główna MSI B450-A PRO

 

Pamięć G.Skill Aegis DDR4, 16GB 3000MHz

 

Zasilacz be quiet System Power 9 -500W

 

Dysk SSD Crucial 500GB

 

Obudowa SilentiumPc Regnum RGB

 

Myślałem nad dorzuceniem do tego Ryzen 5 7500F, karty RX 7900 XTX oraz monitora Acer Predator X27U Oled ponieważ mieszkam w Holandii i udało mi się znaleźć na promocji za 600 euro gdzie w Polsce kosztuje 3800zł. Pytanie czy takie podzespoły wystarczą do 4k oraz czy ewentualnie dokupić jakiś zasilacz, obudowę czy chłodzenie bądź może w ogóle inny procesor, inna karta. Komputer będzie mi służył głównie do gier i filmów. Zaznaczę że dawno nie śledziłem rynku i nie znam się ani na podzespołach ani na monitorach. Czy jeśli będę miał taki monitor to przy takich podzespołach będę miał niższe fps więc dla lepszych wyników w grach lepiej wziąć monitor z niższą rozdzielczością czy jak to działa? 

 

  • konto oficjalne
X-KOM
komentarz
komentarz

Cześć, hmm czyli 600 euro na monitor to około 2500 zł więc na upgrade komputera zostaje około 5500 zł.

 

R5 7500F jest na socket AM5 a twoja płyta na AM4 więc nie można ich połączyć - są niekompatybilne.

 

RX 7900 XTX jest na złącze PCIe 4.0x16 a twoja płyta ma złącze 3.0x16 więc możliwe, że karta straci trochę na wydajności (chociaż słyszałem, że jest to traktowane jako błąd pomiarowy - na magistrali 16) , dodatkowo zasilacz według mnie też warto by wymienić na mocniejszy, sama karta pobiera ok 350 W.

 

Według mnie warto zadać sobie pytanie czy chcesz faktycznie zbudować coś konkretnego przyszłościowego i żebyśmy zmienili płytę na nowszy socket, ram na ddr5 itd... co będzie się wiązało ze słabszą kartą graficzną bo budżet mamy 5.5K. Czy raczej dodajemy do twojej obecnej płyty głównej tego RX 7900 XTX i np. ryzen 5 5600  - może ktoś z forum wypowie się również w tym temacie, ktoś kto miał okazję przetestować takie konfiguracje. Wiadomo, że w wyższych rozdzielczościach jak 2k czy 4k procesor ma mniejsze obciążenie a głównie karta jest używana, więc może nie jest to taki zły pomysł.

 

  • Super 1
Sławomir
komentarz
komentarz

tutaj masz porównanie r5 5600 z mocną grafiką zbliżoną do 7900xtx, z procesorami na AM5, oraz słabszymi kartami graficznymi.

 

 

 

PS. monitor który wybrałeś ma rozdzielczość 1440p,

Porównywanie cen PL, do Holandii może nie być zbyt opłacalne, jeśli u Ciebie podzespoły są tańsze, co widać na przykładzie samego monitora.

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz
14 godzin temu, RoninV21 napisał:

Zasilacz be quiet System Power 9 -500W

 

4 godziny temu, X-KOM napisał:

zasilacz według mnie też warto by wymienić na mocniejszy, sama karta pobiera ok 350 W

W peakach nawet ponad 400W więc łączenie tego z SP9 500W to czyste szaleństwo.

 

14 godzin temu, RoninV21 napisał:

SilentiumPc Regnum RGB

Jaki konkretnie model?

 

W AM4 nawet bym tu nie wchodził, sprzedasz obecne MOBO. RAM, proca i te pieniądze wrócą w części.

RoninV21
komentarz
komentarz

@UnnamedPlayer

https://www.x-kom.pl/p/444889-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg4t-rgb-pure-black.html

@X-KOM W takim razie mogę dopłacić z 1000zł na tą płytę i zasilacz albo może wezmę jakiś tańszy monitor, a jeśli chodzi o Ramy to za jakiś czas dokupie ale na razie niech siedzą te. Możecie mi coś polecić co będzie dobrze współpracowało? Jeszcze pytanie co z tą obudową i czy chłodzenie też potrzebne dodatkowe.

KillaHill
komentarz
komentarz
Dnia 11.04.2024 o 23:53, RoninV21 napisał:

Ryzen 5 7500F, karty RX 7900 XTX

To jest idealne połączenie do 4K, tanie i bardzo wydajne. Tu masz test takiego połączenia

 

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.