x-kom hosting

Wybór płyty głównej micro ATX. Co polecacie?

IwanSamwi
utworzono
utworzono

Witam.

 

Jakiś czas temu skończyłem przerabiać komputer lenovo thinkcentre m81. Zmieniłem wszystko, razem z obudową, jak ta płyta główna jest nie standardowa do wszelkiej maści podzespołów jest niereformowalna. Do praktycznie każdego kabla trzeba było kupić adapter, bo albo liczba pinów się nie zgadza, piny są ustawione w innej konfiguracji, cuda na kiju, jak na przykład. Po podłączeniu huba wentylatorów i podłączeniu dwóch wiatraków 13cm nie chciał komputera odpalić. Wywalał biorą z błędem o awari wentylatora Kombinowanie z jednym wentylatorem, bez rozdzielacza nie pomogły. Ze starym wentylatorem mniejszym 9cm puścił. I wtedy odezwał się chłopski rozum, podłączyłem stary wiatrak przez huba, zadziałało, kiedy podłączyłem dwa większe do slotów niżej, oba też zaczęły działać bez problemu. Jedyny problem jest taki że musiałem znaleźć miejsce na stary wentylator, bo inaczej wszystkie wiatraki padają.

 

Wracając. Po tym wszystkim dochodzę do wniosku że zbliżam się do granic możliwości tej płyty i zaczynam szukać czegoś może lepszego. Aktualnie komputer składa się z procesora i5 4570, 4×4gb kości ram ddr3l, karta graficzna MSI GeForce 1050 ti 4gb, zasilacza 400w cheftec, moduł WiFi z bluetoothem, modułem usb 3.0 do pcie (tylko po to żeby można było podłączyć przedni panel usb) i dysków twardych ssd i HDD po 500gb każdy, no i cd rom, a wszystko wsadziłem do obudowy Cheftec cube ci-02b-op.

Szukam płyty głównej micro atx najlepiej z socetem 1150, podoba mi się jak działa procek i nie widzę potrzeby go wymieniać. Oczywiście jeżeli znajdzie się coś dobrego ale z innym socetem można się zastanowić. Minimum dwa sloty pcie i przedewszystkim slot na podłączenie cd roma. Powiedzmy jakaś średnia półka, tak do 500zł - 1000zł. Wstępnie żeby podpiąć karte graficzną, ale z ewentualną możliwością wymiany na większą w przyszłości. 

 

Zdam się na wiedzę społeczności. Nie chciał bym zniszczyć półtora rocznej pracy przez źle dobraną płytę główną.

 

Pozdrawiam.

Mogeto
komentarz
komentarz

Ten procesor jest warty z 40zł, RAM też niewiele warty, także nic nie trzyma Cię przy LGA1150.

Bez sensu robić "upgrade" z LGA1150 na LGA1150 czyli znów kupować to samo. To stara platforma sprzed 10 lat.

1 godzinę temu, IwanSamwi napisał:

Minimum dwa sloty pcie

Dwa PCI-E o długości x16 każdy? Czyli takie jak na kartę graficzną

1 godzinę temu, IwanSamwi napisał:

podłączenie cd roma.

Czyli po prostu port SATA?

IwanSamwi
komentarz
komentarz (edytowane)

@Mogeto Procek jest wart obecnie 40zł, ale jak narazie wcale się na niego nie skarżę. Jeżeli masz jakąś propozycję co do wymiany, proszę, możesz coś zaproponować. 

 

Sloty jeden na kartę graficzną, jeden na moduł sieciowy. Nawet jeśli płyta będzie miała wbudowany bluetooth i WiFi to i tak wolał bym drugi.

 

I tak chodzi mi o wejście sata. Razem trzy, dwa na dyski jeden na cd rom.

 

@adijedi Brałem tą pod uwagę, ale wolał bym jednak coś co nie kosztowało tyle samo co ten Lenovo na początku. Niech no będzie coś o te 200 zł droższe

adijedi
komentarz
komentarz

:co: ale jeśli wszystko jest zgodne z twoimi oczekiwaniami, to nie wiem.. możesz sobie kupić jakąś złotą farbę, albo jak ją kupie i ci sprzedam o te 200 zł droższe chcesz

msi to bardzo dobra płyta, już nie ma w oficjalnej dystrybucji tego socketu, ja bym sie cieszył, że do 4 gen jest jeszcze nowa jako jakiś leżak magazynowy...:niemowie:

IwanSamwi
komentarz
komentarz

@adijedi Dobra, dobra. Zrozumiałem że mam starego procka. No to może zaproponujcie jakiś procesor i płytę na którą się zmieści. Może o generację wyżej tylko żeby nie kosztowało to razem 1300zł. Zależy mi żeby to był micro atx 

 

Mogeto
komentarz
komentarz
29 minut temu, IwanSamwi napisał:

Brałem tą pod uwagę, ale wolał bym jednak coś co nie kosztowało tyle samo co ten Lenovo na początku. Niech no będzie coś o te 200 zł droższe

Droższe płyty główne LGA1150 są na chipsecie Z87 lub Z97, ale nie masz procesora z odblokowanym mnożnikiem, więc bez sensu dopłacać do takiej płyty, bo nic na tym nie zyskasz.

 

29 minut temu, IwanSamwi napisał:

Sloty jeden na kartę graficzną, jeden na moduł sieciowy.

Czyli drugi slot PCI-E nie musi być x16, bo kartę sieciową masz prawdopodobnie na PCI-E w wersji x1.

 

W tej samej cenie możesz wziąć np taką płytę główną:

https://www.x-kom.pl/p/1102505-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450m-k.html

Która będzie wspierała taki procesor:

https://www.x-kom.pl/p/500085-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-3600.html

Ten Ryzen wciąga wydajnościowo Intela i7 4790K (czyli najlepszy procesor na LGA1150), o i5 4570 już nie wspominając.

 

Na LGA1150 B85 możesz mieć RAM o prędkości max 1600, a do AM4 możesz wrzucić 3200:

https://www.x-kom.pl/p/539243-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-aegis.html

 

Powyższy zestaw będzie sensowniejszą opcją niż kupowanie drugi raz LGA1150.

Tutaj nie ma co się rozpędzać i kupować coś droższego bo finalnie i tak zostajesz z GTX1050Ti, więc wolne środki powinny zostać zainwestowane w kartę graficzną (o ile myślisz o graniu). Tego R5 3600 można parować z kartami graficznymi pokroju RTX4060.

IwanSamwi
komentarz
komentarz

Ok. Czyli do 1000zł się wyrabiam. Teraz odwracając kota ogonem. Są jeszcze jakieś dobre procesory nawet używane którymi można się zainteresować? Tylko Coś co nie grzeje się mocno, u mnie w mieszkaniu latem jest trudno wysiedzieć. Szkoda by było wymieniać procesor co roku.

Mogeto
komentarz
komentarz

Nie napisałeś jakie zastosowanie komputera, domyślam się, że internet + proste programy + czasem gry. W takim razie - dopóki w tym komputerze nie pojawi się coś mocniejszego niż RTX4060, to R5 3600 będzie wystarczający.

R5 3600 jest blisko wydajnościowo z i5 10400 lub i7 8700, także jak na cenę 359zł on jest całkiem niezły.

Dla pewności podaj jeszcze model karty sieciowej

IwanSamwi
komentarz
komentarz

@Mogeto Fakt nie zapisałem. Docelowo chce zrobić komputer do grafiki komputerowej. Czyli programy do obróbki zdjęć, grafika wektorową, animacją 2D, może 3D. Oczywiście do gier też, ale jeśli programy tego typu będą dobrze pracować to i gry będą dobrze działać.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.