x-kom hosting

Laptop praca cad/gry [6500]

plot
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

Szukalem laptopa do pracy w srodowisku AutoCad oraz dodatkowo do gier.

Troche się pośpieszylem i zakupiłem taki sprzęt z procesorem i7 13620h oraz 16gb ram:

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-l5s-16-i7-16gb-1tb-4060-w11_1.bhtml

 

Jednak dzisiaj trafiłem laptop z podobną konfiguracją jednak z 32gb ram oraz procesorem amd ryzen 7 7840HS:

https://www.x-kom.pl/p/1224248-notebook-laptop-16-lenovo-legion-slim-5-16-ryzen-7-7840hs-32gb-1tb-win11-rtx4060-240hz.html#Promocja

 

Proszę o radę czy warto dokonać zwrotu i zakupić tą drugą opcje? Czy procesor AMD bedzie lepsza czy gorszą opcją? Ponadto czy jesli wczoraj uruchomilem laptopa zainstalowalem wstępne rzeczy zeby go ogolnie przetestowac to czy przysluguje mi 14dni na zwrot towaru? (Zakup online z dostawą kurierem)

 

Z gory dziekuje za pomoc

Edytowane przez plot

plot
komentarz
komentarz

Z tego co patrzylem (aczkolwiek nie znam sie zbytnio) to chyba tylko na tej stronie benchmarki wypadaly korzystnie dla i7 13620H. Przyklady.

https://technical.city/en/cpu/Core-i7-13620H-vs-Ryzen-7-7840HS

https://www.topcpu.net/en/cpu-c/Intel-Core-i7-13620H-vs-AMD-Ryzen-7-7840HS

Na notebookcheck tez w rankingu niby wyzej o kilkanascie miejsc AMD. 

https://www.notebookcheck.pl/Ranking-procesorow-mobilnych-w-laptopach.4344.0.html

Czyli jesli jest roznica to raczej niewielka i mozna uznac obie konstrukcje za zblione?

 

Moge jeszcze prosic o opinie odnosnie tego laptopa w tym zestawieniu? Czy to dobry wybor?

Z tego co zdazylem zauwazyc to matryca mi super odpowiada, a podwyzszona rozdzielczosc pozwala na zwiekszenie przestrzeni roboczej.

Kultura pracy moglaby byc lepsza, wentylatory potrafia troszke halasowac, ale nie mam zbytnio porownania, poniewaz poprzednie posiadane laptopy nie byly gamingowe, a biznesowe z niskonapieciowymi procesorami. Zakladam wiec ze to raczej norma?

  • Dobra wypowiedź 1
Anawa
komentarz
komentarz

Rzeczywiście, na tych stronach inaczej podają.

 

Cytuj

Czyli jesli jest roznica to raczej niewielka i mozna uznac obie konstrukcje za zblione?

Myślę, że tak, choć w tym modelu w x-kom jest 32 GB RAM zamiast 16 GB.

 

Cytuj

Zakladam wiec ze to raczej norma?

Tak. Możesz jeszcze pokombinować z trybami pracy.

 

plot
komentarz
komentarz

Dziekuje za pomoc. Jeszcze poczytam troche. Mozliwe ze skusze sie na te dodatkowe ramy. W tym ktory kupilem jest 2x8gb wiec jakbym chcial dorzucic w przyszlosci to 2x16gb no i w nim jest ddr5 5200, natomiast w tym amd ddr5 5600 to tez dodatkowy pplus. 

Na ten moment sklaniam się ku zamianie.

Anawa
komentarz
komentarz

Z ciekawości, jak piszesz, że "wentylatory potrafia troszke halasowa" to odnosi się do pracy laptopa pod obciążeniem? Czy nawet podczas tylko przeglądania internetu wentylatory też głośno pracują?

plot
komentarz
komentarz

Nie spędziłem duzo czasu przy nim, ale przy przegladaniu internetu jest cicho. Pisząc to chodzilo mi o obciazany komputer, podczas grania + wlaczona przegladarka.

iSkuL
komentarz
komentarz

Generalnie jesli to możliwe polecam zmienić pastę z podstawowej na jakąś lepszą. Ja u siebie zmieniłem i duża zmiana. Nie chodzi tu nawet o temperatury tylko o kulturę pracy. Lepsza pasta szybciej odprowadza ciepło przez co wiatraki nie muszą się tak szybko włączać lub pracują ciszej. Dla przykładu w FC24 przed zmianą pasty pracował na maksymalnych obrotach. Teraz po zmianie grając w tę samą grę pracuje na około 50%.

plot
komentarz
komentarz

Dzięki za podpowiedz. A co do glownego wątku, jakies rady od ciebie?

Miedziany
komentarz
komentarz (edytowane)

@plot nie padła odpowiedź na Twoje pytanie o zwrot, więc spróbuję Ci odpowiedzieć. Jeżeli zamawiasz towar online to masz 14 dni na zwrot nawet użytego produktu, nawet jeśli kupiłeś na firmę. Problem pojawia się jak produkt nosi znamiona wielokrotnego używania. Dlatego jeżeli nie ma śladów fizycznych to resetujesz laptop do ustawień fabrycznych i sprzedawca nie powinien mieć problemu ze zwrotem. 

Nie wiem czy zdecydowałeś się na konkretny zakup, jeśli nie to mogę też Ci coś polecić: https://www.x-kom.pl/p/1183504-notebook-laptop-156-gigabyte-aorus-15-9kf-i5-12500h-32gb-5121tb-win11x-rtx4060-360hz.html?sm=xmd6EyoF#Specyfikacja

 

Tydzień temu poleciłem ten zakup koledze i wydaje się być bardzo zadowolony :D 

Edytowane przez Miedziany
  • Dobra wypowiedź 1
plot
komentarz
komentarz

Laptop uzyty został 2 razy w zasadie i juz zrobilem przywrocienie do ustawien fabrycznych, prawdopodobnie jutro bede dokonywał zwrotu. Nie mają podstaw do odmowy bo mechanicznie nic nie zostało uszkodzone.
Dziękuje za polecajke, ale zostane raczej przy tym modelu lenovo. W zasadzie wziałem tez na próbe ten 16cali no i odpowiada mi ekran 16:10 szczegolnie ze wzgłedów na prace. Ponadto wyzsza rozdzielczość w razie koniecznosci pozwala mi na zwiekszenie obszaru roboczego na ekranie. Ogolnie model laptopa mi sie podoba. Głównie kwestia tego RAMu o rozbudowie, bo w mojej opini 16GB RAM to na dluzsza mete moze byc mało. W zakupionym modelu mam 2x8gb, wiec musialbym kupic 2x16gb a to juz robi dodatkowe koszta. Ten drugi laptop jest w tej samej cenie a ma 32GB RAM wiec miałbym juz gotowy sprzęt. Kwestia tylko, że posiada procesor AMD Ryzen 7 7840HS i tu mialem pewne wątpliwości, jednakże z tego co zdążeyłem sie zorientować to jest to procesor o podobnych osiągach co i7 13620H w ktory wyposażony jest laptop których chce zwrocic.

Podsumowując wg mnie warto zrobić podmianke, aczkolwiek nie jest ekspertem  w dziedzinie komputerow.

 

Miedziany
komentarz
komentarz

@plot Nie wiem czy dobrze rozumiem, planujesz kupić ten model: https://www.x-kom.pl/p/1224248-notebook-laptop-16-lenovo-legion-slim-5-16-ryzen-7-7840hs-32gb-1tb-win11-rtx4060-240hz.html?sm=HPcusOiF#Promocja , ale wolałbyś z procesorem intela I7 13620H? 

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale przerobiłem sporo różnego sprzętu, PC i laptopy i mogę śmiało stwierdzić, że nie powinieneś odczuć różnicy. Miałem kiedyś przypadek w pracy, kiedy jakiś skomplikowany program do projektowania i programowania CNC działał gorzej na procesorze intela, a odpowiednik AMD radził sobie trochę lepiej, ale wydaje mi się, że takie przykłady to rzadko spotykane sytuacje. 

plot
komentarz
komentarz

to znaczy tak chce kupic ten model, który wysłałes.

a mam w domu kupiony (ten ktory chce wymienic) ten model:
https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-l5s-16-i7-16gb-1tb-4060-w11_1.bhtml

i dopiero po zakupie znalazlem oferte z x-kom, w  momencie kupna obie oferty byly takie same cenowo, a w tym z x-kom czyli AMD jest wiecej RAMu, a procesory chyba z tej samej półki dlatego sądze ze warto jednak zrobic tą zamiane. Moim dylematem bylo wlasnie porownanie tych procesorów czy przypadkiem skuszony dodatkowym RAMem w cenie nie dostane gorszego procesora. Po przemysleniach stwierdzilem, ze jednak oplaca się zrobic zamiane.

Miedziany
komentarz
komentarz

@plot jeżeli miałbym wybierać to wziąłbym tego lenovo z AMD i 32gb ram :) myślę, że Twój wybór jest słuszny 

plot
komentarz
komentarz

mądry Polak po szkodzie, na szczęście zamawiałem online i mozna zwrocic 

  • Super 1
iSkuL
komentarz
komentarz

@Miedziany Nie do końca masz rację. Prawo zwrotu mają jedynie osoby prywatne i jednoosobowe działalności. Spółki odpadają, więc zawsze warto sprawdzić dokładnie.

  • Dobra wypowiedź 1
Miedziany
komentarz
komentarz (edytowane)

@iSkuL, pisząc firma mam dokładnie to na myśli, wątpię, że kogoś wprowadziłem w błąd :) jeśli tak to przepraszam.

 

Edytowane przez Miedziany
usunięcie info z taptalka
iSkuL
komentarz
komentarz

@Miedziany być może, ale wolałem po prostu wyprostować i uprzedzić. Potem zdarzają się kwiatki.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.