x-kom hosting

I5 12600kf czy r5 7600x?

marcelekqq
utworzono
utworzono

Mam dwa zestawy do złożenia:

https://www.x-kom.pl/lista/4ufx7q44b
 

https://www.x-kom.pl/lista/3uf694hm2

 

nie wiem bo gram właściwie najczęściej w csa, fortnite, mam 3 monitory i lubię sobie odpalić dużo rzeczy na nich, używam dużo reapera i to w takich sporych i wymagających projektach, chciałbym tez sobie pograć w takie gta 6 jak wyjdzie albo ogólnie nie ograniczać sie do najnowszych tytułów i obslugi np wielu rzeczy na raz i nie wiem czy inwestować w am5 czy 6 rdzeni za rok lub dwa będzie wymagało wymiany itd jednak Intel przebija wielordzeniowoscia bezapelacyjnie a w grach tylko trochę słabszy, co sądzicie jak to wyglada? 

Dodam ze karta to rx6800xt phantom gaming od asrocka 

I ze aktualizacja z i7 4790 

kupując kompa tez nie chce się przejmować tym ze 6 rdzeni może być za mało w najbliższym czasie bo wymianę planuje conajmniej za 5 lat, z drugiej strony plus tego jest taki ze am5 jest świeże i będzie dłużej wspierane niż 1700 wiec aktualizacja może być czysta przyjemnością i łatwiejsza jeśli już bo nie będzie trzeba zmieniać platformy i mimo, ze oba procki wydajne I5 wydaje się starczyć na dłużej niż ryzen, jednak platforma am5 wydaje się starczyć na dłużej niż 1700 i nie wiem, przewaga ryzena w grach przy tych osiągach nie zmienia za dużo, a przewaga intela w programach itd może się przydać na dłuższa metę i nie będę go musiał wymieniać dłużej, ciężki wybór help

Chyba muszę tez wspomnieć o tym ze aktualnie chciałbym chłodzenie pure rock 2 fx do tej obudowy co w zestawie, a temperatury na ryzenie są okropnie wysokie co jest problematyczne bo zależy mi na niskich temperaturach 

Właściwie gdyby podkręcić i5 na taktowania ryzena to temperaturowo i wydajnosciowo jeśli chodzi o gry bardzo by się wyrównały wyniki wiec to tez daje mi do myślenia 

Myślałem tez żeby dopłacić 3/4 stówki do lepszego procka np r7 bo ma już 8 rdzeni ale jeszcze bardziej się grzeje, a i tez ta płyta na am5 nie wspiera pcie 5.0 a w 1700 już tak co jest przyszłościowe, mimo ze moja karta obsługuje 4.0, obie płyty najbardziej polecane i niemal identyczne :hm:

Ewentualnie zostaje możliwość dopłaty do 14500 tych 3/4 stówek i nie wiem teraz co wybrać totalnie 

marcelekqq
komentarz
komentarz

No myślałem tez o 13600kf lub 7800x3d

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Za niecałe 4500 masz z 7800X 3D i AIO 240 https://proline.pl/koszyk/82e2920a

 

Zasilacz masz 200zl taniej z kodem C9A7402

 

Ten procesor w grach przebija wydajnością 14900K. CPU na lata.

 

marcelekqq
komentarz
komentarz

@UnnamedPlayer No niby w grach przebija ale na lata ma trochę mało rdzeni w porównaniu nawet z tańsza i5 12600kf i do wielozadaniowości może być różnie i nie wiem jak z temperaturami tez

Bo widzę ze tutaj dodałeś chłodzenie wodne, jakies dobre? Bo widzę ze całkiem tanie 

No jeśli chodzi o procesor to chciałbym żeby tez był wszechstronny a nie tylko do gier i żeby mi starczył na długo 

13600kf wydaje się niewiele gorsza w grach do tego ma 14 rdzeni w porównaniu z 8 wiec powinna starczyć na dłużej a cenowo wychodzi nawet taniej 

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Nie ma problemów z temperaturami mając dobre chłodzenie co tyczy się też 13600K/14600K https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-14600k/24.html

 

LF 240 III bije większość AIO 280 z racji na grubszą chłodnice, samo chłodzenie sprawdzone.

 

W FHD 7800X 3D bije 14900K, to jest to pod taką rozdzielczość.

 

LGA 1700 to juz trup, nic tam nie wyjdzie nowszego.

 

14600K wyjdzie nawet drożej jak 7800X. Pod i5 Z790 wydatek tysiaka, pod Ryzena wystarczy B650 za 700-800 zł

Do obu trzeba dać AIO, Intel ciągnie więcej prądu. Czy i5 wystarczy na dłużej? wątpliwe patrząc co AMD oferuje przy mniejszej ilości rdzeni.

 

Jak grasz w FHD w gry esportowe to nie ma nas czym nasila zastanawiać. Jeśli ma być to sprzęt bardziej do pracy to określ soft z jakiego korzystasz i co tu byłoby robione.

marcelekqq
komentarz
komentarz

No reaper i duże projekty muzyczne z wieloma wtyczkami i rendery tego, do tego dużo otwartych stron w przeglądarce itd

No niby spoko opcja ryzen 8 rdzeni i tak sporo i to tak solidnych a karte mam amd to tez lepiej chyba bo obsługa sam tylko No chłodzenie widzę najlepsze chyba nawet cena/wydajność i argb, ale płyta która by była tak solidna jak ta msi z790 gaming plus wifi, z pcie 5.0 i do tego ramy 7200 itd dobre radiatory 

Bo chciałbym te lexary na 6400

marcelekqq
komentarz
komentarz

No właśnie tak mysle żeby już dopłacić te 10 złotych i kupić te lepsze pamięci, tylko ten tomahawk obsługuje max 6000 a ta gamjng wifi plus nie obsługuje pcie 4.0 i nie wiem czy po prostu nie kupić 13600k z tym aio albo w ogóle pure rocka 2 fx do obudowy i czy mi nie wystarczy już na spokojnie na nastepne 10 lat 

Nie obsługuje pcie 5.0*

adijedi
komentarz
komentarz
11 minut temu, marcelekqq napisał:

czy mi nie wystarczy już na spokojnie na nastepne 10 lat 

  • kto to wie, raczej nie ma co się bawić w "szklana kulę" tylko brać najwydajniejszy zestaw pod dany budżet
marcelekqq
komentarz
komentarz (edytowane)

Wiec czy Intel nie będzie najwydajniejszy pod wielozadaniowość? Nie dostając w grach?

Nie odstajac*

Ale taki pure rock 2 fx nie da rady z tymi prockami? Potrzeba tego aio dla dobrych temperatur? Bo ja tez tak nie za bardzo się znam na wodnych chodzeniach i się boje ze sie coś popsuje albo ze jest coś lepszego niż to chłodzenie wodne w podobnej cenie czy nie bardzo? I dalej nie wiem czy wybrać i5 13600kf/14600kf z pcie 5.0 i ramami 6400 czy r7/r9 z płyta pcie 4.0 i ograniczeniem ramow do 6000, Intel mnie bardziej przekonuje jeśli chodzi o wydajność ogólna do wielu zadań a ryzen pod gry a chyba bardziej zależy mi na takiej ogólnej wydajności jednak i większej ilości rdzeni, a aktualizacja am5 mnie nie przekonuje bo ja chce wymienić w tym kompie coś dopiero za conajmniej 5 lat, fajnie ze dowiedziałem się o tym aio bo wydaje się dobrym chłodzeniem ale nie wiem czy się decydować na ryzena czy jakaś najnowsza i5 i nie wiem czy jak już to dopłaca do 14 generacji bo oferuje niemal to samo co 13 ciężki temat 

Edytowane przez marcelekqq
Zelazny
komentarz
komentarz (edytowane)

Hej, także mam i74790K. Czekam na jedną grę i to czy kupię CPU, GPU, MOBO, RAM zależy od tego jaki gameplay ta gra będzie miała. Moim zdaniem nierozsądne jest branie top of the top. Weź sobie i5 lub i7 i jakiegoś Radeona i tyle, a RAM 6000MHz. Jestem zdania, że za jakiś czas warto sobie odświeżyć właśnie te cztery elementy. Zasilacz mam Seasonic Platinum 660W, także pewnie zostanie ze mną na dłużej.

Edytowane przez Zelazny
marcelekqq
komentarz
komentarz

Chyba zdecyduje się na i5 13600kf, 32 ramu 6400, rx 6800 xt

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.