x-kom hosting

wymiana karty graficznej

desspo
utworzono
utworzono

witam
zastanawiam się nad wymiana karty graficznej i zastanawiam się nad rtx 4070 ti super (prawdopodobnie palit jetstream) lub amd rx 7900xtx (są podobnej półki cenowej)
która według was jest lepsza?
oraz czy obecny zasilacz i procesor dadzą radę z nową kartą
monitor 1440p 60hz
o to mój sprzęt
MSI MAG B550 TOMAHAWK AM4
ryzen r5 5600x
Pamięć HyperX 16GB (2x8GB) DDR4-3200 Non-ECC CL16 Fury HX432C16FB3K2/16
Karta graficzna Palit GeForce RTX 2070 SUPER JetStream 8GB GDDR6
Zasilacz Seasonic S12II Series S12II-520 (SS-520GB F3) 80Plus Bronze 520W
Chłodzenie noctua NH-U12A
Obudowa SilentiumPC Signum SG1
Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 256 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Dysk SSD Crucial MX500 500 GB 2.5" SATA III

Xanate
komentarz
komentarz (edytowane)

Moim zdaniem lepsza jest 7900xtx.

Procesor wystarczy aczkolwiek będzie dość znacząco ograniczał potencjał jednej czy drugiej karty, ale może tak chodzić bez problemu. Zasilacz koniecznie do wymiany na minimum 600w, ponieważ zestaw będzie pobierał około 450-550w więc najlepiej byłoby gdyby zasilacz miał te 700-750w

Edytowane przez Xanate
Recon_tv
komentarz
komentarz

Jak zależy ci tylko na czystej rasteryzacji to bierz 7900xtx a jak zamierzasz korzystać z RT i DLSS to bierz 4070 Ti Super

  • Super 1
desspo
komentarz
komentarz

a jak ze stabilnością amd? bo słyszałem że dości często ma problemy i wywala błędy sterownika

Recon_tv
komentarz
komentarz

Tego nie wiem, nigdy nie posiadałem karty graficznej od AMD, może ktoś inny się wypowie kto miał do czynienia z kartą graficzną tego producenta. Aczkolwiek wątpię żeby wystąpiły jakieś błędy ze strony sterowników, ponieważ producent na bieżąco je aktualizuje.

rafalluz
komentarz
komentarz

@desspo Używam w tym momencie zarówno kart nVidii jak i AMD (i historycznie podobnie), i ilość problemów ze sterownikami, jakie miałem na obu na przestrzeni lat jest dość porównywalna.

Xanate
komentarz
komentarz

Wydaje mi się że przez niektóre modele kart amd jak np 5600xt powstał mit  że problemy ze sterownikami dotyczą wszystkich kart amd.

desspo
komentarz
komentarz

karte od amd miałem wiele lat temu ostatnio więc wolałem się upewnić jak teraz one działają bo różnie się słyszy
czyli do nowej karty to muszę wymienić procesor i zasilacz by działało wszystko dobrze to teraz muszę się nad tym zastanowić
a mam takie pytanie jeszcze
gdzieś kiedyś czytałem ze w rtx 2070 super można wymienić wentylatory na radiatorze na takie z obudowy i że daje to dużą większą wydajności niż te oryginalne
co wy o tym sądzicie ma to jakiś sens?

Xanate
komentarz
komentarz

Procesora nie musisz zmieniać od razu, nie wykorzystasz po prostu pełnego potencjału GPU. Zasilacz musisz od razu.

Recon_tv
komentarz
komentarz

@desspo Jak pasta na karcie graficznej jest świeża i wysokiej jakości a karta dalej się przegrzewa i zrzuca zegary to jak najbardziej można wykonać taką modyfikację.

Xanate
komentarz
komentarz

Może faktycznie istnieją jakieś modele 2070 Super w których chłodzenie nie wyrabia i musi obniżać taktowanie.

Ale jeżeli kupisz jakiś lepszy model tej karty z dobrym chłodzeniem to zmiana wentylatorów na inne nic nie zmieni a nawet może pogorszyć. Nie wiem czy dobrze rozumiesz ale wentylatory nie odpowiadają bezpośrednio za wydajność karty tylko za temperatury. Jeżeli chłodzenie będzie za słabe i karta dobije do swojego limitu temperatury to wtedy faktycznie obniży zegary i będzie mniej wydajna. Tyczy się to każdej karty nie tylko rtx 2070S

adijedi
komentarz
komentarz
Liczba zainstalowanych wentylatorów ?
- (Chodzi o tą obudowę SilentiumPC Signum SG1...)
Xanate
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeszcze dodam że jak Ci się grzeje ten Palit to zrób mu undervolting. No i musisz mieć pewność że pasta jest ok. Bo undervolting może nic nie dać gdy zamiast pasty będzie kamień. Z tego co sprawdziłem to Jetstream nie ma problemu z temperaturami. Może właśnie dobrym tropem jest przewiewność obudowy.

Edytowane przez Xanate
  • Dobra wypowiedź 1
Recon_tv
komentarz
komentarz

@desspo Najpierw sprawdź kartę graficzną na FurMarku czy faktycznie karta ma problem z wysokimi temperaturami. Jeżeli temperatura karty graficznej mieści się w granicy  zakresu temperatur podanych przez producenta to nie widzę sensu robienia takiej modyfikacji. Ewentualnie można rozważyć wymianę pasty termoprzewodzącej i termopadów gdy temperatury bedą za wysokie i to powinno wystarczyć.

  • Dobra wypowiedź 1
desspo
komentarz
komentarz

pytanie zadane było z czystej ciekawości czy ma to w ogóle sens i na jakie wentylatory wtedy najlepiej zwrócić uwagę
z kartą nie mam żadnych problemów podczas stresu dobija do około 65 stopni oczywiście karta ma zrobiony undervolting
w obudowie mam 3 wentylatory be quit (dwa przód i jeden tył)
no właśnie od jakiegoś czasu się zabieram za wymianę pasty bo nie była wymieniana od początku czyli jakieś 4/5 lat
a jakie termopady idą do tej karty?

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie widzę sensu wymieniać pasty przy takich temperaturach. Chyba że chcesz poeksperymentować przy okazji z wymianą termopadów.

Edytowane przez toska78
Xanate
komentarz
komentarz

Jeżeli masz 65stopni to wymiana wentylatorów na inne nie ma kompletnie żadnego sensu.

Jak chcesz się pobawić to rozbierz kartę i wymień pastę i termopady ale tak naprawdę nic to nie zmieni

desspo
komentarz
komentarz

jak na razie to z karty jestem bardzo zadowolony więc nic przy niej nie będę ruszał jedynie wymiana pasty i termopadów kiedyś jak będę miał więcej czasu
tylko jakiej wielkości termopady kupić

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

@desspo Jakiej wielkości termopady kupić?

I tu zaczynają się schody do góry dla osoby, która nigdy nie wymieniała termopadów. Jaka ma być grubość na kostkach pamięci a jaka na sekcji zasilania czy innych elementach chłodzonych za pośrednictwem padów? Jakiej firmy, jaka przewodność w W/m*K? Masz czas, poszukaj na necie informacji chyba że znajdzie się osoba, która robiła to konkretnie na tym modelu i podzieli się swoją wiedzą. W ostateczności zostaje wysłanie zapytania do producenta.

Edytowane przez toska78
desspo
komentarz
komentarz

to w takim razie zastanowię się jeszcze nad wymiana karty i poszukam informacji o tych rozmiarach w wolnej chwili
dzięki za pomoc

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.