x-kom hosting

Crashowanie gier podczas gry bez wyraźnego powodu

Rekson14
utworzono
utworzono

Mam problem z tym że na moim nowo zakupionym Pc (bo kupiłem go w listopadzie) crashują się takie tytuły jak Ark Survival ascended albo ostatnio Sons of The Forest mianowicie gry poprostu się zamykają bez wyraźnego komunikatu Gry posiadam na Platformie Steam podczas gry sprawdzałem temperatury karty i procesora i karty wynosiła około 68-70 stopni a procesora 51 stopni więc nie wydaje mi sie to problemem. Co jeszcze mogę sprawdzić aby zapobiec crashom gier?

 

Specyfikacje komputera:

Procesor AMD Ryzen 5 7600 AM5

Obudowa do komputera ZENPC Z1 Mesh Glass Black 4x P12 PWM PST 120mm

MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 2X E 12GB OC GDDR6X DLSS 3    

Pamięć Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 LD5EU016G-R6400GDLA

Dysk Lexar SSD NM620 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3 LNM620X001T-RNNNG

Zasilacz Seasonic G12-GC-650 80Plus Gold 650W

Chłodzenie CPU Endorfy Fera 5

Płyta główna Gigabyte B650M DS3H AM5

 

leelareso
komentarz
komentarz

Na początek to przetestuj ram memtestem albo windowsowym narzędziem, później programem occt możesz cpu przetestować i gpu odpalając test na 20min.

 

Ogólnie coś było grzebane np zmieniałeś coś w biosie, robiłeś oc, undervolting? Bios najnowszy wgrany?

Rekson14
komentarz
komentarz

@leelareso nic sam nie robiłem z biosem ani jakkolwiek nie podkręcałem kompa jest w takim stanie jakim dostałem go ze sklepu a oni go tylko złożyli i wgrali system windows 

adijedi
komentarz
komentarz

:hello:

hmm wygląda na to, że będziesz musiał sięgnąć po telefon i przedzwonić do nich, (tylko nie mów, że to sklep z owocem w nazwie)...:cfaniak:

pozdrawiam

Rekson14
komentarz
komentarz

@adijedi masz na myśli że mam zgłosić gwarancje czy spytać jak to naprawić?

 

@leelareso czy to że mam nieaktywny windows może jakkolwiek powodować crashe gier?

leelareso
komentarz
komentarz

na99% nie, robiłeś testy w occt? Ogólnie to komp był kupowany w całości czy na części.

Rekson14
komentarz
komentarz

@leelareso słyszałem też że mój ram ma za duże taktowanie bo ma 6400mHz i że powinienem to zmniejszyc ale nie wiem jak za bardzo i czy to wogóle ma wpływ

@leelareso nie robiłem testów w occt komputer był kupowany w ten sposób że części były osobno ale wziąłem opcje że w sklepie go złożyli i wysłali

 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Ech, złożyli w sklepie ale nie przetestowali dobrze w grach. Tutaj najprędzej będzie po prostu kwestia niestabilnego  ramu (jeżeli faktycznie działa na taktowaniu 6400MHz czy zbliżonym). Do sprawdzenia np. w CPU-Z. Takie objawy niestabilnej pamięci występują już od czasu DDR2 jak nie wcześniej.

Edytowane przez toska78
Rekson14
komentarz
komentarz

@toska78 image.png.b87ef5128147d67d9b9cc6533667e86d.png

@toska78 na załączonym screenie widać taktowanie 3200 a że mam 2 kostki to 6400

 

leelareso
komentarz
komentarz

I dlatego mówię by przetestować cpu w occt a ram w memteście albo windowsowym narzędziu. W najgorszym wypadku mogło się coś uszkodzić podczas transportu.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

@Rekson14 na załączonym screenie widać taktowanie 3200 a że mam 2 kostki to 6400

Ech, to tak nie działa. Poczytaj o taktowaniu efektywnym i rzeczywistym ramu. Poza tym jest powiedzmy 90% szansa że na domyślnych ustawieniach biosu problem z wywalaniem gier ustąpi. Często pomaga obniżenie samego taktowania ramu o te 200, 400 czy 600 MHz. Jesteś w stanie to sprawdzić?

Edytowane przez toska78
  • Dobra wypowiedź 1
Rekson14
komentarz
komentarz

@leelareso sprawdziłem pamięć narzędziem windowsowym i nie wykryło żadnych błędów

 

@toska78 jeśli chodzi o wejście do biosu to nie umiem tego zrobić jestem kompletnym laikiem jesli o to chodzi i oczekiwałem że jak decyduje sie na taki komp ze zlozeniem to powinno śmigać :/

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

To odsyłaj do sklepu jak nie masz nikogo kto pomógłby to ogarnąć. Jakby się pytali czy coś ustaliłeś to powiedz że najprawdopodobniej RAM jest niestabilny na taktowaniu 6400MHz i powoduje wywalanie gier. Nie wiem jaka jest praktyka w tym sklepie, może wymienią a może coś podziałają z obecnym.

Edytowane przez toska78
  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.