x-kom hosting

stary procesor + nowa karta ale którą wybrać ?

dune2
utworzono
utworzono

Mam 12 letniego kompa z flakami jak poniżej:

Asus P8Z77-VPRO (Socket 1155),

i5(3570),

Corsair TX650V2,

Corsair DDR3(2x8GB)(1866MHz),

GTX670 Gigabyte 2GBOC,

Karta graficzna już nie daje rady nawet uruchomić niektórych gier jak np. far cry 6  w związku z czym postanowiłem kupić nowego kompa lub zmienić kartę graficzną na nowszą.

Jakbym miał kupić nowego kompa to tylko topowego a to wymaga wydania sporej kasy i nie jest to nawet jakiś problem bo jako stary 45 letni bezdzietny kawaler nie mam żadnych większych zobowiązań czy kredytów.

Problemem jest motywacja a dokładnie brak pewności że będę dużo grał bo z wiekiem gry zaczęły mnie trochę nudzić i obawiam się że skoro tak długo wytrzymałem z takim kompem to że dawny entuzjazm do grania już nie powróci. Możliwe jednak że gdy kupię nowy topowy sprzęt to ponownie odkryje spora radość z grania ale na początek postanowiłem dla testu kupić nową kartę graficzną i zobaczyć jak to będzie z moim zaangażowaniem.

I tu pojawia się problem jaką kartę wpakować do mojego staruszka czyli i5 - 3570 żeby bottleneck zbytnio nie przeszkadzał.

Wiem że ciężko coś dobrać bo ten procesor ma tylko 4 rdzenie i 4 wątki i w sumie już gtx 670 jest dla niego wymagający.

Najpierw chciałem kupić Gtx 1050 ti bo ma 4 gb i niski pobór prądu 75 w ale po analizie wydajności wychodzi na to że ma zbliżoną do podkręconego gtx 670 tak więc zmiana nie ma sensu.

Następnym wyborem miał być Gtx 1650 bo mimo że też 4gb i 75 w to już zauważalnie szybszy chociaż bez szału.

Jako że różnica w cenie między gtx 1650 a rtx 3050 z 6gb jest znikoma bo coś 150 zł to zacząłem sie zastanawiać czy nie wziąć 3050.

I tu nastapiła reakcja łańcuchowa bo wersja rtx 3050 z 8 gb jest zaledwie o 100 zł droższa od tej z 6gb a wyraźnie bardziej wydajna.

Czyli za ok 1000 zł miałbym całkiem wydajną kartę graficzną gdyby nie ten cholerny bottleneck.

Zgodnie z tym co podaje https://pc-builds.com/   bottleneck dla i5- 3570  przy wymienionych kartach graficznych byłby wysoki i nawet kupno za ok 300 zł procka i7- 3770 niewiele da.

Gram w 1920x1080 na 46 calowym TV  tak więc tylko tą rozdzielczość rozpatruje.

 Pcbuilds podaje że akceptowalny bottleneck jest do 5 % a przy tych kartach jest taki :

Gtx 1050ti  4gb – 11 %   przy 3770  - 1,8 %

Gtx 1650   4gb – 22 %      przy 3770  - 14 %  

Rtx 3050   6gb – 35 %       przy 3770  -   28 %

Rtx 3050  8gb– 42 %            przy 3770  - 36 % 

Rtx 4060  8 gb  - 55 %        przy 3770  - 50 %        PORÓWNAWCZO  

 

Jak widać nawet najsłabsza 1050ti  ma bottleneck 11 % a przecież jest niewiele szybsza od gtx 670. Najchętniej bym kupił rtx 3050 ale 35 i 42 % to chyba dużo za dużo.

W związku z tymi wynikami nie wiem czy jest sens brać jakąkolwiek kartę ? 

a może 5 % podane przez pcbuilds jest przesadzone ?

Jaki mniej więcej waszym zdaniem bottleneck jest do zaakceptowania by dało się normalnie grać ? mam na myśli singla bo w multi nigdy nie gram.

Z góry dzięki za pomoc bo jak nic nie wykombinuje to czeka mnie spory wydatek na nowego kompa.

toska78
komentarz
komentarz

W nowszych grach (jak Far Cry 6) ograniczeniem jest u Ciebie nie tylko GPU ale i CPU więc nie wiem czy jest sens jeszcze modernizować tą podstawkę. A jeśli nawet to bym nie brał pod uwagę kart działających na magistrali PCIe 4.0 x8 czyli RTX 3050 (a tym bardziej 4060) z tych co podałeś.

Sławomir
komentarz
komentarz

Wymiana nawet na i7, jest nie "oplacalna", procesory pokroju i3-10100f/ R5 3600/ R5 4500 kosztujące w okolicach 400zl są wydajniejsze od tego procesora w granicach 50-80%  zależnie od zastosowania.

 

adijedi
komentarz
komentarz

:hello:

Jest jeszcze inne rozwiązanie:

używana konsola ps4 ... potem możesz to sprzedać wszystko bez problemu (możesz ograć ciekawe tytuły)

Beznazwy.jpg.db7afb22e1e58f86918dfcef5cf1d71e.jpg

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Generalnie autor jest w podobnej sytuacji w jakiej byłem 4 lata temu. A to dlatego że aż do początku 2020r siedziałem na socket775 i wtedy dopiero zmieniłem platformę na obecną. I to nie tak że kupowałem wszystko nówki sztuki nie śmigane w pierwszym lepszym (i bliższym) sklepie typu Media Expert bo ma być na wczoraj i z odbiorem osobistym. Większość podzespołów była używana (wszystko było kupowane przez allegro). Jedynie chłodzenie CPU i RAM były nowe. Więc zmieniając podstawkę zawsze coś można oszczędzić na używkach.

Edytowane przez toska78
  • Dobra wypowiedź 1
adijedi
komentarz
komentarz

@toska78 ;)chyba prawie każdy mając 775 ściągał z ali jakiegoś xeona :gobi:

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

@adijedi Z ali to zamawiałem adapter do E5440 w 2014r ale że nie doszedł (może dlatego że wysyłka była z Chin z tego co pamiętam) to zrezygnowałem z usług tej platformy. Adapter kupiłem od użytkownika forum purepc. Xeona kupiłem na allegro. Wtedy miałem P5Q Deluxe, HD7970, 6GB ramu (2x2GB 800MHz Apogee CL4 + 1GB 667MHz Kingston CL5 + 1GB 1066MHz Crucial Ballistix CL5) i w tamtym też roku wymieniłem zasilacz na aktualny. Więc zestaw pod oc.

Edytowane przez toska78
Mogeto
komentarz
komentarz

PS5 lub Xbox Series X i śmigasz w najnowsze gierki. Nawet w GTA 6 szybciej pograsz (w 2025r) bo na PC pojawi się później (o ile w ogóle się pojawi).

 

Kolejna opcja - jeśli wolisz PC i chcesz ulepszyć obecny konfig, składaj i7 2600K + GTX1060.

Lepiej i7 2600K niż i7 3770K bo 2600K ma lutowany IHS i wyżej się kręci. Na płycie Z77 będziesz mógł ustawić zegar procesora na ponad 4,5Ghz.

GTX 1060 zapewni wyraźny skok na tle GTX670.

Będzie to komp widocznie lepszy od tego co masz obecnie, ale nadal nie robiący wrażenia w obecnych czasach.

 

Inna opcja - kupno całego nowego PC. Obecnie opłacalny jest R5 7500F na podstawce AM5. Karta graficzna w zależności od budżetu, R5 7500F można parować nawet z RTX4070Super. Resztę podzespołów też się dobierze.

 

Czyli masz trzy opcje do wyboru. Ja na Twoim miejscu wziąłbym sobie konsolę (skoro grasz na TV 46 cali), a obecnego kompa używał do neta.

  • Super 1
toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

@adijedi Ale wiadomo że ten zestaw pamięci nie był optymalny pod P5Q Deluxe więc później zamiast kości 1 GB wleciały A-daty vitesty 2x2GB 800+ CL4 i dopiero coś można było konkretnego podziałać;).

Edytowane przez toska78
  • Dobra wypowiedź 1
dune2
komentarz
komentarz

Nie będę odpowiadał każdemu osobno bo łatwiej mi zbiorczo.

Nie zrozumieliście mojego posta.Ja nie chce brać czegoś budżetowego czy konsoli bo konsole są dla masochistów wiem bo mam ps3 i xbox 360.

Tak jak napisałem chce kupić kartę do mojego staruszka by sprawdzić czy gry mnie jeszcze na tyle kręcą by wydawać dużo kasy na nowego kompa.

A nowy to będzie topowy bo kase mam i upatrzony zestaw z i9 i 4090 za ok 25 tyś.

 

Na chwilę obecną jestem najbliżej kupna 4060 bo nowy model,mało prądu ciągnie i łatwo będzie sprzedać jak zdecyduje się na kupno nowego kompa.

 

A tośka mylisz się bo sporo osób ma 3060 i 4060 z tym prockiem i sobie chwalą że dobrze się gra więc sens zmiany jest.Oczywiście wrazliwość każdego na bottlnecka pewnie jest inna ale jak nie sprawdze to się nie dowiem.

xardas228
komentarz
komentarz

To jak jesteś zdecydowany to bierz tą 4060, ta karta nie jest nielubiana ze względu na to że jest słaba czy prądożerna, od dwóch-trzech generacji karty z serii xx60 są źle wyceniane. Co do procesora to można po taniości myśleć o jakimś xeonie 4/8 typu 1240v3. Co do bottlenecków to w miejscach graficznych nie będzie żadnych a w miejscach procesorowych i grach procesorowych low 1% klatek będzie bardzo słaby.

toska78
komentarz
komentarz

@dune2  No właśnie ciężko znaleźć na internecie testy i5 3570 z RTX 4060. Chyba że nie umiem znaleźć. Są filmiki na yt RTX 3060 z i5 3570k. Skoro masz taki duży budżet na ewentualny nowy sprzęt to wydatek na RTX 4060 będzie dla Ciebie rzeczywiście niedużym obciążeniem.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

@Mogeto Temat autora na pclab zajmuje już kilkadziesiąt postów. Nikt na początku nie polecał do tej i5 RTX 4060. Nawet sam pisał:

 

Cytuj

tego się obawiałem czyli skrajnych porad bo jak Tobie przy i5 4670 i gtx 2070s bottleneck dawał tak w kość to jak ma sobie poradzić mój i5 3570 z rtx 3060ti czy rtx 4060 

 Ale apetyt rósł w miarę przybywania postów. Argumentem przeważającym okazał się chyba budżet 25 000zl na ewentualny nowy sprzęt.

Edytowane przez toska78

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.